Konsultacja trychologiczna jest czynnością, na którą decydują się osoby z poważnymi problemami ze skórą głowy. Wywiad trychologiczny może pomóc zdefiniować problem, z którym boryka się klient, aby móc mu zaradzić. Wizyta u trychologa nie jest często wykonywaną czynnością i wiele osób nie wie jak przygotować się do wizyty i jak ona finalnie wygląda. Przed konsultacją u specjalisty warto sprawdzić, jak dokładnie wygląda przebieg takiej wizyty.
Kiedy zdecydować się na wizytę u trychologa?
Spis Treści
Na konsultacje z trychologiem powinniśmy zdecydować się w momencie, kiedy zauważmy jakiekolwiek niepokojące zmiany na skórze głowy. Nie wolno bagatelizować objawów takich jak świąd, wypadanie włosów, przewlekły łupierz. Często są to objawy stanów zapalnych lub infekcji grzybiczych, które nieleczone mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Im wcześniej podejmiemy decyzje o rozpoczęciu leczenia, tym większa jest jego skuteczność. Większość chorób włosów i skóry głowy może być również odzwierciedleniem stanu naszego organizmu, warto dowiedzieć się, jaka jest geneza niepokojących nas objawów.
Jak należy przygotować się do wizyty u trychologa?
W momencie, kiedy zdecydujemy się na wizytę w gabinecie trychologicznym, musimy odpowiednio przygotować się do sprawdzenia stanu skóry głowy. Żeby badanie zostało skutecznie przeprowadzone, nie możemy wprowadzać żadnych inwazyjnych zmian w okresie czternastu dni poprzedzających wizytę. Nie możemy w tym okresie ani farbować włosów, ani wykonywać innych zabiegów zmieniających ich strukturę. W ciągu 24 godzin przed wizytą włosy nie mogą być myte. Dodatkowo musimy powstrzymać się od używania środków pielęgnacyjnych takich jak odżywki czy maseczki. Włosy nie powinny być również pokryte lakierem czy innego rodzaju olejkami.
Na czym polega wywiad trychologiczyny?
Podczas pierwszej wizyty trycholog musi zebrać niezbędne dane, które pomogą w diagnostyce problemu. Prawidłowo przeprowadzony wywiad trychologiczny pomaga ustalić możliwe przyczyny niepokojących nas objawów. Na początku lekarz zadaje kilka pytań odnośnie do ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Kondycja skóry głowy najczęściej odzwierciedla stan naszego zdrowia, dla tego mogą pojawić się pytania o alergie, przebyte choroby, nawyki żywieniowe czy zażywane leki. Odpowiedzi na te pytania są niezbędne do dalszego przebiegu wizyty.Często przyczyna złego stanu skóry głowy może być po stronie nieodpowiednich kosmetyków używanych do pielęgnacji, warto dysponować listą używanych przez nas kosmetyków.
Co jest badane podczas wizyty u trychologa?
Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu najczęściej wykonywana jest szczegółowa analiza skóry głowy. Trycholog przy pomocy trichoskopu ocenia stan naszej skóry głowy. Trichoskop jest w stanie powiększyć obraz skóry głowy nawet 1000razy, dzięki czemu lekarz może zwrócić uwagę na elementy takie jak:
- Stopień utraty włosów,
- stan cebulek,
- uszkodzenia włosów,
- podrażniania skóry.
Dzięki tak szczegółowej analizie lekarz będzie mógł zdiagnozować dolegliwości pacjenta i zaproponować rozwiązanie problemu. Dodatkowo zostanie wykonane zdjęcie skóry głowy, które wraz z resztą dokumentacji jest dołączone do kartoteki klienta.
Jak przebiega wizyta u trychologa?
Decydując się odwiedzić gabinet trychologiczny pierwszy raz, powinniśmy zarezerwować trochę wolnego czasu. Badania skóry głowy wraz z wywiadem musi być przeprowadzone bardzo skrupulatnie, ponieważ informacje, które zostaną zebrane przez trychologa, posłużą do dalszego leczenia. Pierwsza konsultacja trychologiczna może potrwać dłużej niż pozostałe, ponieważ wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badań wstępnych i założeniu dokumentacji.
Komentarze