Pompa głębinowa – rozszyfrowujemy najważniejsze parametry urządzenia

pexels burst 545014

Osoba, który nigdy wcześniej nie dobierała pompy głębinowej może mieć mylne wrażenie, że wszystkie urządzenia są dokładnie takie same. W rzeczywistości istnieją między nimi istotne różnice, które decydują o przeznaczeniu pompy. Analizując ofertę poszczególnych producentów należy zwrócić baczną uwagę na najważniejsze parametry pompy głębinowej, czyli wydajność, wysokość podnoszenia oraz moc. Nie są one do końca zrozumiałe dla laików, dlatego w naszym poradniku pomagamy w ich rozszyfrowaniu.

Wydajność pompy głębinowej – jak należy ją rozumieć?

Parametr wydajności określa, jaką ilość wody w ciągu minuty jest w stanie wylać pompa. Jeśli w jej opisie widzisz, że Q wynosi np. 50 l, to producent informuje w ten sposób, że dany model ma wydajność 50 litrów na minutę. Oczywiście pamiętajmy, że są to dane fabryczne oddające wynik uzyskany w optymalnych warunkach roboczych, trudnych do powtórzenia w każdej studni. Dlatego nigdy nie należy dobierać pompy pod kątem wydajności „na styk”.

Jeśli wiesz, że w Twojej instalacji okresowo wymagana jest wydajność na poziomie np. 40 litrów wody na minutę, to wybierz pompę oferującą o około 15-20 procent lepszą wydajność. Wpływ na to mogą mieć w końcu takie kwestie, jak stopień rozbudowania instalacji i jej długość czy nawet średnica rur zastosowanych w instalacji wewnętrznej.

Pamiętaj!

Wydajność pompy głębinowej nigdy nie może być większa niż wydajność samej studni. Groziłoby to gwałtownym obniżaniem się lustra wody w trakcie poboru i wystąpieniem ryzyka pracy pompy na sucho.

Czym jest wysokość podnoszenia pompy głębinowej?

Ten parametr jest ukryty w opisie pompy pod literą H. Wysokość podnoszenia to nic innego, jak maksymalna wysokość, na jaką pompa może wzbić słup wody przy minimalnej wydajności. Chodzi o to, że z im większą wydajnością pracuje pompa, tym niższa będzie wysokość podnoszenia i odwrotnie.

Jeśli dana pompa ma H=120 m, to nie licz na to, że uda się uzyskać taki wynik przy zachowaniu maksymalnej wydajności urządzenia. Jeśli więc masz szczególne wymagania w zakresie wysokości podnoszenia słupa wody, ponieważ np. szukasz pompy do zasilania bardzo rozbudowanej, wieloodcinkowej instalacji nawadniającej czy przeciwpożarowej, to poproś eksperta o dobranie odpowiedniego urządzenia w oparciu o szczegółowe obliczenia.

Pamiętaj!

Wysokość podnoszenia jest kluczowym parametrem w przypadku czerpania wody z bardzo głębokiej studni oraz dostarczania jej do końcowych odcinków bardzo długiej instalacji (z zachowaniem wymaganej wydajności).

Moc pompy głębinowej – czy rzeczywiście jest tak ważna?

Częstym nieporozumieniem jest stawianie znaku równości między mocą pompy a jej wydajnością. Tymczasem są to dwa zupełnie różne parametry. Moc silnika napędzającego pompę (wyrażona w kilowatach) ma oczywiście wpływ na jej ostateczną wydajność, natomiast nie w takim stopniu jak się powszechnie uważa.

Paradoksalnie na rynku znajdziemy wiele pomp głębinowych z bardzo mocnymi silnikami, które w rzeczywistości oferują znacznie mniejszą wydajność niż ich słabsze, konkurencyjne modele. Dlatego nie należy słuchać domorosłych „ekspertów”, którzy twierdzą, że np. do podlewania ogrodu potrzebna jest pompa „minimum 1,5 kW”. Z tym zadaniem spokojnie może sobie poradzić dwukrotnie słabsza pompa wyposażona w rozbudowaną hydraulikę, w tym wielostopniowy układ wirników.

Na koniec dodajmy jeszcze, że wydajność, wysokość podnoszenia i moc to tylko najważniejsze, ale wcale niejedyne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej. Ważnymi kryteriami są również m.in. średnica (pompa musi swobodnie zmieścić się w otworze studziennym), tolerancja na zapiaszczenie wody czy wysokość pompy (urządzenie musi być w całości zanurzone w wodzie w trakcie poboru).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

praniedywanowwiskozowych

Dywan z wiskozy – jak o niego dbać?

pexels karolina grabowska 4996780

Jak wybrać quada?