23 Parki Narodowe będą pobierać opłaty za wstęp

parki2

Opłaty były obecnie obowiązkowe tylko w jedenastu parkach. Nowa ustawa Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma wprowadzić bilety teraz we wszystkich 23 Parkach Narodowych.

Ustawa Resortu klimatu i Środowiska informuje iż wstęp do wszystkich 23 parków narodowych będzie obowiązkowo płatny. Opłaty będą też pobierane za fotografowanie i filmowanie. Z kolei za wstęp do parków w górach doliczona zostanie dodatkowa opłata na rzecz GOPR i TOPR.

Obecnie bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

W kolejnych pięciu parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i „Bory Tucholskie”) płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Opłata za jednorazowy wstęp nie może przekraczać 8 zł. Bilety można kupować między innymi w Internecie, a przy wejściu na obszar chroniony umieszczone zostały tablice informujące o konieczności zapłaty.

Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego oraz znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra. Natomiast  kara za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi będzie wynosiła w pierwszym przypadku 50-krotność ceny biletu, w drugim – 40-krotność.

Opłaty za wstęp dla mieszkańców gmin

Ministerstwo chce także wprowadzić opłaty za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach. Do tej pory na podstawie tych zapisów za darmo do pobliskich parków narodowych mieli wstęp mieszkańcy Warszawy (Kampinoski PN), Poznania (Wielkopolski PN) czy Krakowa (Ojcowski PN).

Zobacz również: Co to jest inflacja?

Prawo.pl informuje, że parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. W tym przypadku nie będzie urzędowo ustalonej maksymalnej stawki. Natomiast do ceny biletu wstępu do parku narodowego położnego w obszarach górskich będzie doliczana kwota w proponowanej wysokości 15 proc. ceny biletu – na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jak GOPR czy TOPR, działających na jego terenie.

Ekspert Stowarzyszenia komentuje

W opinii Radosława Ślusarczyka ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot opłata za wstęp do parków narodowych nie jest złym pomysłem, o ile cena biletu nie wytworzy bariery wykluczającej osoby o niskich dochodach.

-Dostęp do parków narodowych powinien być równy, bez względu na to, czy ktoś mieszka blisko czy daleko od parku. Uważam, że wpływy z cen wstępu nie mogą stać się modelem biznesowym, z którego będzie utrzymywana na przykład administracja parków – zaznacza Radosław Ślusarczyk.

Zobacz również: Od 01.01.2022 wejście na szlaki w Gorczańskim i Babiogórskim Parku są płatne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że aktualnie brakuje podstawy prawnej do ukarania osoby, która nie posiada ważnego biletu wstępu, tym samym trudne jest wyegzekwowanie tej należności.

Nowe przepisy to element nowelizacji ustawy o parkach narodowych, którą szykuje resort. Zmiany w prawie zapowiedział jeszcze w 2021 roku ówczesny minister Michał Kurtyka. Na początku tego roku wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zapowiedziała podwyżki dla pracowników parków narodowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Union Berlin – Borussia Dortmund

Union Berlin – Borussia Dortmund na żywo

TOP Lista Polskich Aktorów

TOP Lista Polskich Aktorów