Mateusz Morawiecki dogada się z opozycją ws. lex Hoc? Rzecznik rządu potwierdził wcześniejsze ustalenia portalu Interia w sprawie spotkania Mateusza Morawieckiego z opozycją. Piotr Muller przekazał, że zaproszenia zostały wysłane do wszystkich przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych. Tematem spotkania będzie dalsza walka z pandemią koronawirusa.
Rozmowy premiera z opozycją zostały zaplanowane na wtorek 25 stycznia w Kancelarii Premiera. Dokładna godzina nie została na razie podana. Nie wiadomo również, którzy politycy zdecydują się przyjąć zaproszenie wystosowane przez Mateusza Morawieckiego. Borys Budka zapowiedział na antenie TVN24, że na pewno przedstawiciel partii uda się na rozmowy do KPRM, jednak na razie nie wiadomo, czy będzie to Donald Tusk.
Mateusz Morawiecki dogada się z opozycją ws. lex Hoc?
Marek Suski chce promować polskich artystów
Kukiz poparł „lex TVN”. Teraz mówi o braku zaproszeń do TVN24
Wariant Omikron jest najgroźniejszym od innych?
Z ustaleń portalu Interia wynikało, że premier chce także poruszyć kwestię lex Hoc. O tym, jak ważne jest jej wprowadzenie wielokrotnie mówił Adam Niedzielski. Minister zdrowia zapewniał, że ma w tej kwestii pełne wsparcie od Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.
Wicerzecznik PiS zapowiedział, że posłowie mogą zająć się „ustawą Hoca” podczas najbliższego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 26 i 27 stycznia.
Przeciwko wprowadzeniu ustawy opowiada się kilku polityków znanych ze swoich antyszczepionkowych poglądów m.in. Anna Maria Siarkowska czy Janusz Kowalski, w związku z czym PiS obawia się, czy będzie miał większość potrzebną do przegłosowania lex Hoc. Radosław Fogiel jest przekonany, że większość posłów PiS poprze projekt. Dlatego w klubie ma nie być dyscypliny w głosowaniu. – Jestem raczej spokojny co do jej losu – stwierdził.
Lex Hoc – co zakłada ustawa?
Prace nad przepisami, które pozwolą na testowanie pracowników lub wymaganie od nich okazania informacji o wyniku testu na koronawirusa, wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19 czy przebytej infekcji, trwają od ponad pół roku. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało tę ustawę jeszcze latem 2021 roku, później po małych zmianach ustawa złożona została przez posłów PiS, a wnioskodawców reprezentuje poseł Czesław Hoc – stąd też inne nazwy tej ustawy, czyli „Lex Hoc” lub „ustawa Hoca”.
Komentarze