WWO – co to znaczy?

glowne 20221130185855 download

WWO oznacza osoby z wysoką wrażliwością. Chodzi o ludzi, którzy w sposób szczególny reagują na przykład na sztukę, piękne zjawiska i przedmioty, na wydarzenia wokół nich (i nie tylko). Wiedza o WWO to efekt pracy dr Aron Elaine. Psycholożka ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej sama zresztą jest osobą o wysokiej wrażliwości. Świadomość istnienia WWO jest niezwykle ważna w kształtowaniu poglądów na temat tych osób. Przez lata funkcjonowały szkodliwe stereotypy. Ludziom bardzo wrażliwym przypisywano słabość. Dowiedz się, co znaczy WWO.

 

Każdy człowiek może reprezentować zupełnie inny typ osobowości. Ludzie z wysoką wrażliwością podlegają często niesprawiedliwym ocenom, zwłaszcza jeśli nie są to celebryci czy osoby ze świata kultury i sztuki. Tymczasem są to osoby bardzo empatyczne, dzięki czemu przebywanie i rozmawianie z nimi z pewnością będzie stanowiło przyjemność. Gdy ktoś ma mniej lub bardziej poważny problem, nie usłyszy od nich „i co z tego?”. Każdy powinien wiedzieć, że może spotkać WWO lub sam być WWO. Pojawia się coraz więcej osób z pytaniem: WWO co to znaczy?

Kim są WWO?

Osoby, które uważają się za wysokowrażliwe, muszą utożsamiać się z akronimem DOES. „D” to depth of processing (głębokość przetwarzania). „O” to overstimulation (przebodźcowanie). „E” to emotional reactivity and empathy (emocjonalna reaktywność i empatia). „S” to sensitive (wyczulenie na wszelkie subtelności).

Warto podkreślić, że nie trzeba być WWO, by w jakimś stopniu wykazywać skłonność do bycia osobą wrażliwą. Można to zobrazować w taki sposób, że osoba płacząca na melodramacie jest wrażliwa, ale nie jest to jednoznaczne z byciem WWO.

Przykładem WWO może być znana aktorka, która porzuciła wszystko, by ratować uchodźców z Syrii. Nie zrobiła tego na pokaz. Ona po prostu czuła, że pomoc jest potrzebna i zareagowała na powstałą sytuację właśnie w taki sposób. Aktorka nie była powiązana z instytucjami lub organizacjami działającymi na rzecz osób uciekających przed wojną. Sama postanowiła udać się pod granicę i nieść uciekinierom pomoc.

Jak WWO reagują na różne sytuacje?

Ogólnie rzecz ujmując, WWO to osoby, które potrafią przejmować się wszystkim i wszystkimi. Są bardzo wyczulone na krzywdę innych ludzi. Bardzo przeżywają każdą sytuację — nie musi to w ogóle dotyczyć ich życia osobistego. Zwracają uwagę na detale, których nie zauważają inni ludzie. Przez to w szczególny sposób odbierają sztukę.

Mówi się o nich, że widzą rzeczy „niewidzialne”. Chodzi w tym przypadku o spostrzeganie czegoś, co pozostali lekceważą lub faktycznie nie są w stanie tego dostrzec. Nie da się ukryć, że wiele sytuacji może im się wydać bardzo trudnych z uwagi na obciążenie psychiczne. Wygląda to tak, że osoba, która nie jest WWO, przejdzie obok jakiegoś problemu zupełnie obojętnie, a osoba będąca WWO zacznie ten problem rozkładać na czynniki pierwsze i analizować, ładując w to jednocześnie masę emocji.

Wysoka wrażliwość a życie w XXI wieku

Współczesne czasy są dobre dla ludzi skoncentrowanych na technologiach, robieniu kariery i zarabianiu pieniędzy. WWO nie nadaje się do wykonywania każdej pracy. Najlepiej, jeśli zajmie się aktorstwem, kulturą, sztuką, pisarstwem, działalnością społeczną lub charytatywną. Dobry zawód dla WWO to nauczyciel lub wykładowca.

WWO może pracować w zawodzie lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego, fizykoterapeuty lub rehabilitanta. Musi jednak nauczyć się rozgraniczać życie zawodowe od prywatnego, inaczej nie odpocznie i szybko wypali się zawodowo lub wpadnie w zły stan psychiczny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glowne 20221130190758 gf8bce3fc73810c2c7ed97b44807571d3348c4bcf3b3999da56156b54ca8f60428c85a4601606e19b253e3309de9b98050387f4532f1fa9edbab676ae21002baa 640.jpg

Skup samochodów przyjmujący każde auto

pielegnacja wlosow

Profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji włosów – czy warto?