Senat i konferencja prasowa z udziałem Tomasza Grodzkiego, Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, Michała Kamińskiego i Marcina Bosackiego. Marszałek Senatu podkreślił na wstępie, że spotkanie z mediami „ma na celu jedno zadanie”. Polityk PO podkreślił, że chce „wyjaśnić sytuację i przerwać potok kłamstw”, który wylewa się na izbę wyższą w związku z Funduszem Odbudowy.
Tomasz Grodzki rozwiewa wątpliwości wokół działań Senatu ws. Funduszu Odbudowy
Grodzki zapewniał, że Senat „nie jest przeciwny ratyfikacji ustawy, a jest wręcz odwrotnie”. Marszałek izby wyższej zapewnił, że dokument wyjdzie z Senatu w lepszym kształcie. Według polityka Platformy Obywatelskiej chodzi o to, aby z pieniędzy mogli skorzystać wszyscy, bez względu na przynależność partyjną.
Zobacz również: Wyciekły dane 22 tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych.
Kamiński powiedział, że do debaty zostanie zaproszony lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Kilkanaście dni, po których Senat zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy, ma służyć „zbudowaniu proeuropejskiego konsensusu”. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonywał, że izba wyższa nie stosuje obstrukcji, a jej działania są zgodne z konstytucją.
Senat nie zgłosi poprawek do FO? Ma być preambuła
Grodzki był pytany o kwestię zgłaszania poprawek do ustawy ratyfikacyjnej. Marszałek Senatu odparł, że izba wyższa działa na gruncie legalizmu i jest przeciwny „relatywizowaniu prawa”. Polityk KO podkreślił, że ustawa będzie opatrzona preambułą. Grodzki zaznaczył, że trwają jeszcze rozmowy na ten temat, ale powstanie dodatkowa uchwała wskazująca, co zrobić, aby Krajowy Plan Odbudowy był najlepszy dla wszystkich.
Według marszałka Senatu obecny KPO jest mało konkretny i sprawiał wrażenie, jakby „był pisany na kolanie”. Kluczem ma być nowa ustawa wdrożeniowa, budżetowa. Mają tam się znaleźć kwestie wyjaśniające, „jak będzie skonstruowany komitet monitorujący, jak będą detalicznie wydawane pieniądze, jaka będzie kontrola czy jak będzie realizowany mechanizm pieniądze za praworządność”.
Komentarze