Rak mózgu – rokowania i perspektywy leczenia

urolog

Nowotwory złośliwe mózgu, nazywane potocznie guzami mózgu, mogą być pierwotne albo wtórne. Atakują niezależnie od wieku – spotyka się je zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W Polsce stanowią ok. 2 proc. zdiagnozowanych raków u dorosłych. Czy taką chorobę da się wyleczyć i jakie są szanse na powrót do zdrowia?

Rak mózgu – skąd się bierze?

Pierwotne nowotwory złośliwe ośrodkowego układu nerwowego to m.in. glejaki, oponiaki, gruczolaki przysadki, chłoniaki, mięsami, rdzeniaki, zarodczaki. U części pacjentów rak mózgu jest wtórnym guzem OUN – pierwotną chorobą jest najczęściej rak płuca, rak piersi, czerniak, rak jelita grubego, nowotwór jąder. Guz mózgu może mieć podłoże genetyczne lub wynikać z przebytego urazu mózgu bądź ekspozycji organizmu na działanie substancji petrochemicznych, pestycydów, herbicydów, nitrozamin.

Objawy choroby różnią się w zależności od umiejscowienia guza oraz jego wielkości, a do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się ból głowy, zmiany nastroju, napad padaczki, zaburzenia pamięci i koncentracji, problemy ze wzrokiem, mową i słuchem, nudności i wymioty, ciągłe uczucie zmęczenia.

Jak leczy się raka mózgu?

Złośliwe nowotwory nie zawsze udaje się usunąć i pacjent otrzymuje jedynie szansę na wydłużenie przeżycia. Nowotwory łagodne mają lepsze rokowania i zazwyczaj główną metodą leczenia jest operacja. W wybranych ośrodkach korzysta się z nowoczesnych metod radiochirurgicznych i radioterapii stereotaktycznej – jest to leczenie mniej inwazyjne od klasycznej operacji chirurgicznej. Przykładem takiego leczenia jest zabieg Gamma Knife (nóż gamma), podczas którego wykorzystuje się promienie kobaltowe. Optymalny sposób leczenia dobiera się indywidualnie, po zdiagnozowaniu danego pacjenta. Na konsultację w tym zakresie można się zgłosić m.in. do Poradni Nowotworów Głowy i Szyi w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.

Jakie są szanse na wyzdrowienie?

Nowoczesne metody bardzo pomagają w skutecznym leczeniu raka mózgu, ale wciąż kluczowy pozostaje moment rozpoznania choroby. Dla nowotworów w I stopniu złośliwości histologicznej szansa na przeżycie 5 lat wynosi ok. 80 proc., jednak raki na dalszym etapie rozwoju dają dużo gorsze rokowania – przy III stopniu złośliwości jest to już tylko 20-45 proc., a przy glejaku wielopostaciowym IV stopnia pacjenci przeżywają średnio zaledwie 14 miesięcy.

 

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/guz-mozgu-leczenie/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/onkologia/guzy-mozgu-jak-wygrac-z-nowotworem-mozgu-aa-FbKv-keeA-747K.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

shutterstock 2393616901

Amniopunkcja: Jakie są korzyści?

cbs1

Badania kliniczne – czy warto wziąć udział?