Jeśli spędziłeś jakiś czas w Internecie, z pewnością znasz posty na blogu. W końcu właśnie to czytasz. Posty na blogu to pojedyncze wpisy składające się na blog, takie jak odcinki programu telewizyjnego lub wpisy w dzienniku.
Blogowanie może służyć wielu celom. Po pierwsze, jest to świetny sposób, aby stać się autorytetem w swojej dziedzinie wiedzy. Może to być również skuteczny sposób na przyciągnięcie ruchu do twojej witryny i edukowanie ludzi na tematy, które cię pasjonują. Dodatkowo blog jest idealnym miejscem do zaprezentowania swojego pisania.
Co to jest post na blogu?
Spis Treści
Post na blogu to pojedyncza treść opublikowana na blogu, skrócona forma archaicznego terminu weblog , który oznacza internetową platformę do publikowania treści pisanych . Blog może być sekcją strony internetowej lub samodzielną stroną internetową. Blog, który obecnie czytasz, jest przykładem tego pierwszego, podczas gdy The Pioneer Woman jest przykładem tego drugiego. Oba składają się z postów na blogu, fragmentów treści, z których każdy obejmuje jeden temat i może (ale nie musi!) zawierać obrazy i filmy obok treści pisanych.
Treść pisemna jest kluczowym elementem wpisu na blogu. Kanał YouTube nie jest blogiem, ponieważ jest wyłącznie wideo — można go uznać za vloga , co jest skrótem od wideolog . Podobnie kanał czysto nieruchomych obrazów, taki jak konto na Instagramie, nie jest blogiem.
W dawnych czasach mediów społecznościowych, kiedy platformy takie jak MySpace i Live Journal dominowały na scenie, blogowanie i media społecznościowe były znacznie bardziej powiązane niż obecnie. Teraz są w dużej mierze oddzieleni, chociaż wielu blogerów promuje i publikuje swoje prace na swoich kontach w mediach społecznościowych, aby zwiększyć ruch na swoich blogach i promować swoją osobistą markę.
Rodzaje postów na blogu
Posty na blogu mogą być samodzielnymi fragmentami lub częściami dłuższej serii. Występują również w różnych formatach:
Jak
W poście instruktażowym bloger wyjaśnia kroki, które czytelnik musi wykonać, aby wykonać zadanie. Posty na blogu z przepisami są popularnym przykładem postów na blogu z poradami.
Oparte na liście
Znany również jako „listicle”, połączenie listy i artykułu, post oparty na liście to taki, który jest zorganizowany jako lista powiązanych wpisów. Może to być lista produktów, wydarzeń historycznych, cytatów, obrazów lub niezwykłych i intrygujących faktów, rodzaj artykułu, który rozsławił Cracked.com . Posty oparte na listach znajdziesz na wielu blogach, takich jak BuzzFeed , Bored Panda , a także tutaj, na blogu Grammarly.
Artykuł informacyjny
Wpis na blogu z artykułami z wiadomościami zawiera linki do popularnych artykułów i zawiera przemyślenia blogera na temat tego artykułu. To nie jest tylko powtórzenie artykułu z wiadomościami; zawiera spostrzeżenia, które opierają się, spekulują, zgadzają się lub nie zgadzają z informacjami zawartymi w artykule prasowym.
Wywiad
W tego rodzaju poście bloger przedstawia osobę, z którą przeprowadzał wywiad, oraz podaje podstawowe informacje na temat rozmówcy i jego pracy. Poniżej znajduje się transkrypcja wywiadu, czasami przeplatana dodatkowymi informacjami napisanymi przez blogerkę. Wywiady można znaleźć na wielu różnych blogach, takich jak blog Rotten Tomatoes .
Recenzja
W poście z recenzją bloger recenzuje film, grę wideo, program telewizyjny, książkę, produkt . . . cokolwiek, naprawdę. Co jest dobrego w Trader Joes? to dobrze znany przykład bloga, który skupia się na wpisach z recenzjami produktów. Post z recenzją może koncentrować się na jednym produkcie lub elemencie mediów lub może mieć strukturę podobną do postu opartego na liście. Przykłady tych ostatnich można znaleźć na 99designs , gdzie często recenzują oprogramowanie do projektowania i platformy internetowe.
Osobisty
Osobisty wpis na blogu, taki jak osobisty esej , to miejsce, w którym autor omawia swoje osobiste doświadczenia, przemyślenia i/lub opinie. Zazwyczaj tego rodzaju posty można znaleźć na blogach osobistych, a nie na blogach firmowych lub zawodowych. Jednak bloger, który zwykle publikuje inne rodzaje postów na blogu, może od czasu do czasu publikować osobiste posty na blogu, aby nawiązać bardziej osobisty kontakt z czytelnikami.
Wyjaśnienie
Post wyjaśniający na blogu jest podobny do wpisu na blogu z instrukcjami, ponieważ zapewnia dokładne, obiektywne wyjaśnienie tematu. Różnica polega na tym, że tego rodzaju posty na blogu niekoniecznie są prezentowane w formacie liniowym, krok po kroku i niekoniecznie wyjaśniają, jak wykonać zadanie.
Ten rodzaj wpisu na blogu może wyjaśniać trendy społeczne i gospodarcze, które doprowadziły do określonego wydarzenia historycznego lub podstawy danego tematu. Blog Coinbase zawiera wiele postów wyjaśniających, takich jak artykuł o tym, jak zabezpieczyć swoją kryptowalutę.
Czasami blogi publikują długie posty wyjaśniające, które mają na celu zapewnienie wyczerpujących przeglądów ich tematów. Te posty na blogu są często oznaczone jako „ostateczny przewodnik” lub podobnie.
Dziennikarz – nowa definicja, zadania i obowiązki. Wszystko, co warto wiedzieć o kulturze WATCHDEER
Oparte na obrazach
Jak sama nazwa wskazuje, post na blogu oparty na obrazach to post skupiający się na obrazach. Post może być infografiką lub może to być post składający się z wielu obrazów. Niezależnie od tego, co to jest, zawiera przynajmniej pewną kopię, aby dać czytelnikowi kontekst dla obrazów — dzięki temu jest to post na blogu, a nie galeria obrazów.
Zobacz również: Linki do stron
Jak napisać post na blogu
Gotowy do rozpoczęcia blogowania? Wykonaj poniższe kroki, aby napisać świetny post i skutecznie dotrzeć do grupy docelowej.
Skonfiguruj swojego bloga
Zanim będziesz mógł pisać post na blogu, musisz mieć bloga. Jeśli masz już stronę internetową, dowiedz się, czy możesz stworzyć bloga na platformie, z której korzystasz. Wiele szablonów dostępnych na powszechnie używanych platformach internetowych, takich jak Squarespace i Joomla, ułatwia rozpoczęcie blogowania bezpośrednio w witrynie.
Jeśli nie możesz stworzyć bloga za pośrednictwem swojej platformy hostingowej/projektowej — lub jeśli nie masz strony internetowej — musisz zbudować swojego bloga od podstaw. Można to zrobić na wiele sposobów, niektóre wymagają więcej umiejętności technicznych niż inne. Możesz zdecydować się na niestandardową platformę, taką jak Wix lub Squarespace, lub możesz wybrać bardziej opcję DIY, taką jak WordPress.
Założenie bloga oznacza określenie budżetu na bloga. Będziesz musiał zapłacić za:
- Hosting
- Nazwa domeny
- Usługi projektowe (chyba że zdecydujesz się samodzielnie zaprojektować bloga)
- Pisanie i/lub edytowanie bloga (chyba że planujesz wykonać całą tę pracę samodzielnie)
Prowadzenie bloga może być bezpłatne, ale pamiętaj, że generalnie oznacza to, że nie możesz używać niestandardowej nazwy domeny i prawdopodobnie będziesz mieć reklamy w swojej witrynie. W przypadku niskobudżetowego spersonalizowanego bloga spodziewaj się, że wydasz około stu dolarów na skonfigurowanie wszystkiego i pokrycie rocznej wartości hostingu. W niektórych przypadkach tworzenie i obsługa blogów kosztują tysiące dolarów — są to zazwyczaj blogi o dużym natężeniu ruchu z niestandardowymi szablonami, które wymagają dużej przepustowości.
Wraz z rozwojem bloga możesz zrekompensować koszty, sprzedając przestrzeń reklamową na swoim blogu. Inną strategią, którą niektórzy blogerzy stosują w celu obniżenia kosztów, jest marketing afiliacyjny, w którym umieszczasz linki do internetowych list produktów partnera afiliacyjnego w swoich treściach; otrzymujesz część dochodów, które uzyskują dzięki umieszczeniu ich linków.
Blogowanie bez własnej strony internetowej
Zamiast zakładać własne blogi, niektórzy blogerzy decydują się na publikowanie na dużych, publicznych platformach. Jedną z tych platform jest Medium. Innym jest Tumblr, który nawiązuje do początków mediów społecznościowych, łącząc funkcje społecznościowe i blogowe na jednej platformie.
Jeśli pozostaniesz przy blogowaniu i wyrobisz sobie markę, możesz również przeglądać blogi gościnne na większych, uznanych blogach. Wiele z tych blogów publikuje głównie, a nawet tylko, posty blogerów gościnnych. I możesz za to zarabiać!
Wybierz swój temat
Po uruchomieniu bloga nadszedł czas, aby wybrać temat pierwszego posta.
O czym możesz łatwo i z pasją pisać? Jeśli Twój blog jest powiązany z Twoją firmą, przeprowadź burzę mózgów na posty na blogu, które przyniosą wartość Twoim docelowym odbiorcom, jednocześnie promując Twoją markę. Załóżmy na przykład, że prowadzisz firmę zajmującą się wyprowadzaniem psów. Pomyśl o tym, o czym Twoi klienci chcieliby przeczytać — tytuły, które klikali, czytali i najlepiej udostępniali innym. Możesz wymyślić kilka różnych tematów:
- Wybierz bezpieczny dla zwierząt lód na chodnik tej zimy
- Ile kalorii spala mój pies na przeciętnym spacerze?
- Czy spacery grupowe są bezpieczne? Ile psów to za dużo dla jednego przewodnika?
- Jak szybko przyzwyczaić psa do nowej uprzęży?
Zapytaj klientów, o jakich tematach chcieliby czytać na Twoim blogu. Możesz być zaskoczony tym, co sugerują! Innym świetnym sposobem na wymyślenie tematów do omówienia na swoim blogu jest przyjrzenie się rodzajom treści publikowanych przez innych w Twojej branży. To nie znaczy, że powinieneś kraść pomysły lub plagiatować ich pracę; znajdź sposoby na czerpanie inspiracji z wpisów na blogach konkurencji i poruszaj podobne tematy pod innym kątem i własnym, niepowtarzalnym głosem.
Napisz konspekt
W przypadku każdego projektu pisania przestrzeganie procesu pisania umożliwia stworzenie przemyślanego, dobrze opracowanego dzieła. Posty na blogu nie są wyjątkiem. Po ustaleniu tematu pierwszego posta na blogu utwórz konspekt. Wymień swój roboczy tytuł i kluczowe punkty, które chcesz znaleźć w swoim poście. Te kluczowe punkty prawdopodobnie staną się oddzielnymi sekcjami, każda z własnym nagłówkiem i podnagłówkami.
Prostym sposobem na napisanie konspektu posta na blogu jest zastosowanie struktury podobnej do eseju . Twój wpis na blogu zaczyna się od wprowadzenia, po którym następują sekcje treści, a na końcu podsumowanie. Ale w przeciwieństwie do eseju, zakończenie wpisu na blogu zawiera wezwanie do działania. (Porozmawiamy o tym za chwilę.)
Gdy Twój zarys jest gotowy, czas zacząć pisać! Istnieje wiele świetnych, bezpłatnych aplikacji, których możesz używać do pisania postów na blogu , takich jak Dokumenty Google i WriteRoom.
Podłącz czytelnika i przewiń go do końca
W każdym rodzaju pisma haczyk jest jedną z najważniejszych części. To zdanie lub akapit to część, która przyciąga uwagę czytelnika i obiecuje, że jego ciekawość zostanie zaspokojona, jeśli będzie czytał dalej.
Zobacz również: Jak skutecznie się zareklamować i ekologicznie
Istnieje wiele sposobów na przyciągnięcie uwagi czytelników , a idealny sposób dla każdego posta na blogu zależy od odbiorców i tematu posta. Jednym z popularnych rodzajów haczyków jest przedstawienie zaskakującego faktu. Wracając do naszych przykładowych tytułów dla wyprowadzacza psów, skutecznym haczykiem na post na temat bezpiecznych dla zwierząt lodowych może być o tym, jak toksyczne jest wiele standardowych stopionych lodu dla łap zwierząt. Innym skutecznym sposobem na przyciągnięcie czytelników jest bezpośrednie zaadresowanie jednego lub więcej ich problemów . W przykładowym tytule dotyczącym aklimatyzacji psa do nowych szelek ten rodzaj haczyka może potwierdzać kilka rzeczy: jak frustrujące jest to, że pies pozwala ci założyć na niego nowe szelki; jak to marnuje cenny czas chodzenia; i jak można marnować pieniądze na uprzęże, których pies nie chce nosić.
Daj swoim czytelnikom solidne wezwanie do działania
Wezwanie do działania to krótkie zdanie, które prosi czytelnika o zrobienie czegoś. W poście na blogu może to być pozostawienie komentarza, dokonanie zakupu, zasubskrybowanie biuletynu lub po prostu przeczytanie powiązanego posta. Wezwania do działania zazwyczaj korzystają z zasad copywritingu w odpowiedzi bezpośredniej, takich jak składanie bardzo konkretnych próśb i tworzenie poczucia pilności. Oto kilka przykładów wezwań do działania:
- Lubisz co widzisz? Udaj się do mojego sklepu i zamów teraz własny nadruk.
- Chcesz dowiedzieć się więcej o czytaniu kart tarota jak profesjonalista? Sprawdź mój post na temat astrologicznych skojarzeń wielkich arkanów.
- Chciałbym usłyszeć twoje myśli. Zostaw komentarz poniżej i powiedz mi, czy się zgadzasz, czy nie i dlaczego.
Nie zapomnij edytować i sprawdzać!
Przeczytaj uważnie wersję roboczą i zwróć uwagę na miejsca, w których Twoje pisanie wydaje się niezręczne, niepewne, a nawet nadmiernie rozwlekłe. Edytowanie zasobów , takich jak Grammarly, różne książki do pisania, a nawet twoja własna sieć kolegów pisarzy może pomóc ci stać się silniejszym redaktorem, dzięki czemu będziesz lepiej dostroić się do problemów w swojej pracy.
Wzbogać swój post na blogu dzięki interesującym, trafnym obrazom
Dlaczego dzieci lubią książki z obrazkami? Ponieważ ilustracje ożywiają historię.
To samo dzieje się, gdy umieszczasz obrazy w swoich postach na blogu. Obrazy dzielą tekst i dają czytelnikom krótkie przerwy podczas pracy nad treścią. W postach wyjaśniających i instruktażowych mogą również pomóc czytelnikom w wizualizacji punktów, które robisz w swoim tekście, a nawet pomóc im uniknąć błędów, pokazując, jak powinien wyglądać ich projekt, gdy wykonują go krok po kroku.
Korzystaj ze strategii SEO, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców
Pozycjonowanie, znane również jako optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, to kategoria strategii stosowanych przez blogerów i innych operatorów witryn w celu zwiększenia widoczności swoich witryn. Im lepsza strategia SEO, tym wyższa pozycja Twojej witryny w rankingu lub pojawianie się w wynikach wyszukiwania. Celem jest, aby Twój blog był pierwszym wpisem, który pojawia się, gdy ludzie wyszukują określone słowa kluczowe.
Słowa kluczowe to tylko jeden z elementów SEO. Oto inne sposoby na poprawę SEO swojego bloga:
- Zgrabne porządkowanie treści. Oznacza to brak ścian z tekstem (za chwilę do nich przejdziemy) i czytelne nagłówki oddzielające sekcje w poście na blogu.
- Odpowiednie obrazy osadzone z odpowiednimi słowami kluczowymi w metadanych. Metadane to dane, które nadają obrazom więcej kontekstu, na przykład ich opisy alternatywne i nazwy plików.
- Utrzymuj swój post na blogu w długości przyjaznej SEO. Od 2021 r. idealna długość bloga do celów SEO to 1760-2400 słów . Nie traktuj tego jednak jako wymóg — ogólnie rzecz biorąc, posty zawierające 1000 lub więcej słów mają dobrą pozycję, a nawet posty na blogu o długości zaledwie 300 słów mogą mieć dobrą pozycję, jeśli wykorzystują inne strategie SEO. Twój post na blogu powinien być tak długi, jak to konieczne; nie wydłużaj sztucznie tylko ze względu na SEO. To dlatego, że kolejnym kluczowym elementem SEO jest . . .
- Wartość. Przede wszystkim upewnij się, że Twój post na blogu rzeczywiście zawiera istotne, cenne informacje dla Twoich czytelników.
Twoja platforma internetowa może zawierać narzędzia analityczne, których możesz użyć, aby zobaczyć, jak dobrze radzi sobie Twój blog i poszczególne posty. Przez „wydajność” rozumiemy, ile osób odwiedza Twoją witrynę i jak długo na niej spędzają, co jest wyznacznikiem skuteczności Twoich treści.
Wskazówki dotyczące pisania świetnego posta na blogu
Utrzymuj rozmowę
Post na blogu to stosunkowo nieformalny, często zabawny tekst. Chociaż w sieci jest wiele blogów technicznych, zauważysz, że nawet te mają tendencję do zachowywania dość konwersacyjnego tonu podczas wyjaśniania niszowych i złożonych tematów.
Zwróć uwagę, że większość postów na blogu używa drugiej osoby i zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Nigdy byś tego nie zrobił w akademickim lub profesjonalnym piśmie. Zauważ też, jak wiele postów na blogu, na różne tematy, od tego, jak kończyć wysoce techniczne projekty, po całkowicie subiektywne rankingi fryzur postaci z filmów, daje poczucie osobowości autora, włączając krótkie uwagi, osobiste opinie, a czasem nawet złamane zasady gramatyczne do naśladowania wzorce mowy.
Pamiętaj, że łamanie zasad gramatyki w celu osiągnięcia określonych efektów i wnoszenie osobistego głosu do posta na blogu to nie to samo, co pisanie i publikowanie nieedytowanego posta, który po prostu ignoruje zasady gramatyczne. Jeśli zamierzasz łamać zasady, musisz robić to ostrożnie i z wyraźnym motywem stylistycznym. Na przykład możesz wybrać fragmenty zdań zamiast całych akapitów w niektórych sekcjach swojego posta na blogu, ponieważ zwiększa to wpływ Twoich słów. Spójrz na to, aby zobaczyć, co mamy na myśli:
W sumie złożyłem podanie do 10 uczelni. Pięć z nich, wiedziałem, że jestem napastnikiem. Cztery z nich, myślałem, że mam gdzieś pomiędzy OK, a całkiem niezłą szansą na dostanie się do środka. A ostatni, mój święty Graal z wyższej klasy, byłem prawie pewien, że nigdy mnie nie zaakceptują.
Potem zaczęły napływać koperty. Grube, cienkie, błyszczące kolorowe i nieokreślone białe, które łatwo można było pomylić z wiadomościami-śmieciami.
I wtedy nadszedł.
List, na który czekałam od siódmej klasy.
Mój list akceptacyjny z mojej wymarzonej uczelni.
Widzisz, jak ten wpis na blogu podkreśla kluczowe zdania, czyniąc je samodzielnymi akapitami? To jeden ze sposobów, w jaki blogerzy sprawiają, że ich posty brzmią i przypominają rozmowy osobiste. Zauważ również, że ten fragment zawiera nieformalny język, taki jak „shoo-in” i literackie narzędzia, takie jak synekdocha (odnosząc się do listów akceptujących i odrzucających jako „koperty”).
Zbadaj popularne słowa kluczowe
Jak wspomnieliśmy powyżej, stosowanie strategii SEO w poście na blogu pomoże mu dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Jeśli nie zależy Ci na dotarciu do szerokiego grona odbiorców i chcesz po prostu napisać swojego bloga dla siebie lub podzielić się nim z bliskimi przyjaciółmi i bliskimi, nie martw się o tę wskazówkę.
Ale jeśli chcesz dotrzeć do szerszego grona odbiorców, mając wyższą pozycję swojego posta na blogu w wyszukiwarkach, poświęć trochę czasu na zbadanie odpowiednich słów kluczowych dla swojego posta. Soovle , Keywordtool.io , Google Search Console i Google Keyword Planner to przydatne narzędzia, których możesz użyć nie tylko do sprawdzenia, jak dobrze pozycjonuje się określone słowo kluczowe, ale także do znalezienia powiązanych słów kluczowych, które możesz umieścić w swoim blogu. Za pomocą tych narzędzi możesz również znaleźć inspirację do przyszłych postów na blogu za pomocą innych słów kluczowych związanych z początkowym wyszukiwaniem.
Wytnij ściany tekstu
Nikt nie chce czytać ściany tekstu, ale czasami są one niezbędne w pracach akademickich, takich jak artykuły naukowe.
Nigdy nie są potrzebne w postach na blogu.
Ściana tekstu jest ogólnie definiowana jako akapit , który zajmuje kilka wierszy. Są onieśmielające dla czytelników, a kiedy je widzą, wiele osób przewija się obok lub nawet całkowicie przestaje czytać post na blogu.
Gdy znajdziesz w swoim piśmie ścianę tekstu, podziel ją na dwa lub więcej akapitów . W ten sposób poprawiasz wynik czytelności swojego bloga, co nie tylko sprawia, że jest on bardziej atrakcyjny dla czytelników; zwiększa Twój ranking SEO.
Zasadniczo dobry wpis na blogu można zeskanować. Czytając swoją pierwszą wersję roboczą, zwróć uwagę na wszelkie miejsca, w których czujesz się spowolniony lub w inny sposób nie możesz łatwo zeskanować informacji. To są miejsca, w których można rozbić się na mniejsze sekcje.
Cokolwiek piszesz, rób to z ufnością
Prawidłowa gramatyka i spójny ton są kluczem nie tylko do utrzymania uwagi czytelnika, ale także do skutecznego komunikowania punktów, które poruszasz w swoim blogu. Po zredagowaniu i poprawieniu swojego posta, poproś Grammarly, aby po raz ostatni spojrzał na niego, aby wyłapać wszelkie błędy lub niespójności w tonie, aby Twój post na blogu był dokładnie taki, jak chcesz, aby brzmiał.
Komentarze