Praca za granicą nie tylko dla studentów!

brooke cagle jbwcenourcg unsplash

Na emigrację zarobkową najczęściej decydują się osoby młode – studenci lub osoby, które co dopiero zakończyły edukacje – bez rodziny, zobowiązań, szybko przystosowujące się do nowych realiów i znające język. Czy jednak wyjazd za granicę osoby dojrzałej jest możliwy?  Jakie szanse ma się na dostanie pracy w Niemczech czy Francji z czwórką, piątką lub nawet szóstką z przodu?

Praca za granicą w wieku średnim

W Polsce panuje przekonanie, że osoby po 40, a już na pewno po 50. roku życia są tymi mniej atrakcyjnymi na rynku pracy. W Europie Zachodniej jest jednak wręcz odwrotnie. Są one cenione za doświadczenie i wiedzę, a przez to zatrudniane w wielu branżach. Polskie emerytki chętnie zatrudniane są, chociażby w branży opiekuńczej.

Pełnią one role opiekunów osób starszych. Ich zadaniem jest m.in. gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, podawanie leków seniorowi, zabieranie go na spacer czy do lekarza, dotrzymywanie towarzystwa. Na ogłoszenie opublikowane na opieka.felizajob.pl przez Felizajob odpowiadać mogą więc panie, a także panowie nawet liczący sobie 60 wiosen. Ważne jest jednak, aby kandydaci byli w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Praca za granicą

Opieka nad seniorem często wiąże się bowiem z dźwiganiem, zmianami pampersów, karmieniem, ciągnięciem wózka inwalidzkiego czy innymi czynnościami wymagającymi dobrej kondycji fizycznej. Praca w opiece dla osób w wieku dojrzałym to nie tylko ta związana z seniorami. Polskie emerytki są też cenionymi nianiami. Osoby zatrudnione na tym stanowisku odpowiedzialne są przede wszystkim za opiekę nad dzieckiem, zapewnieniem mu zabawy, spacery, edukację, czasem karmienie i sprzątanie po podopiecznym.

Praca za granicą

Jak się przygotować do emigracji zarobkowej w wieku średni?

Im człowiek starszy, tym więcej ma swoich przyzwyczajeń, rytuałów, zwyczajów. Staje się mniej elastyczny, otwarty na nowości. Warto to brać pod uwagę planując emigrację zarobkową. Liczyć trzeba się, z tym że przystosowanie się do nowego środowiska może zająć więcej czasu niż osobie młodej, a także pojawić mogą się problemy ze zrozumieniem lokalnych zwyczajów i obyczajów.

Ważne jest więc dobrze wybranie miejsca emigracji – najlepiej postawiać na kraj bliski Polsce kulturowo np. lepiej jest wyjechać do Niemiec niż do dalekiej Kanady lub USA. Bliskość ojczyzny pozwoli też na częstsze odwiedziny w domu, u rodziny. Dobrym pomysłem jest też nauczenie się podstaw języka i zawiązanie znajomości z innymi Polakami za granicą. Warto też pamiętać, że praca za granicą może być ciężka, dlatego nie warto wyjeżdżać, jeśli zdrowie na to nie pozwala.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

czesci 3

Bezpieczne kupowanie części samochodowych w internecie? To możliwe – sprawdź w jaki sposób

oklejaniefoliasamochodowszkolenia

Przyciemnianie szyb samochodowych w Katowicach – Na co zwrócić uwagę?