w ,

Ogromna góra lodowa większa niż Nowy Jork odrywa się z półki na Antarktydzie

Według British Antarctic Survey, ogromna góra lodowa ma około 490 mil kwadratowych (1270 km kwadratowych) i ma prawie 500 stóp (150 m) grubości.

Ogromna góra lodowa większa niż Nowy Jork odrywa się z półki na Antarktydzie

Dramatyczne pęknięcie nastąpiło prawie 10 lat po odkryciu przez naukowców dużego pęknięcia utworzonego na półce i wciąż narastał, aż w końcu góra lodowa pękła 26 lutego.

Tak zwana szczelina „North Rift” jest trzecią wielką przepaścią, która aktywnie przedarła się przez szelf lodowy Brunt w ciągu ostatniej dekady dlatego naukowcy z British Antarctic Survey (BAS) absolutnie nie spodziewali się rozłamu, poinformował Reuters.

Góra lodowa większa niż Nowy Jork

„Nasze zespoły w BAS były od lat przygotowywane do wycielenia się góry lodowej z szelfu lodowego Brunt. W ciągu nadchodzących tygodni lub miesięcy góra lodowa może się odsunąć lub osiądzie na mieliźnie i pozostanie blisko szelfu lodowego Brunt”, Dame Jane Francis, dyrektor BAS, powiedziała w oświadczeniu

„Codziennie monitorujemy lodowiec szelfowy za pomocą zautomatyzowanej sieci precyzyjnych instrumentów GPS otaczających stację, które mierzą jak lodowiec szelfowy odkształca się i porusza. Używamy również zdjęć satelitarnych z ESA (European Space Agency), NASA i niemieckiego satelity TerraSAR-X ”- dodał profesor Dame.

10 niesamowitych cudów natury w które trudno uwierzyć

„Chociaż odrywanie dużych części lodowych szelfów Antarktydy jest całkowicie normalną częścią ich działania, duże przypadki wycielenia, takie jak to wykryte na szelfie lodowym Brunt pozostają dość rzadkie i ekscytujące” – powiedział profesor Adrian Luckman na Uniwersytecie Swansea w Walii, który śledził półkę na zdjęciach satelitarnych w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration, góry lodowe to kawałki lodu, które oderwały się od lodowców lub szelfów lodowych i obecnie unoszą się na otwartej wodzie.

Podziel się z innymi :)

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Dodane przez marek

Kto jest silniejszy?

Agustin Egurrola pokazał zdjęcia z porodówki i zdradził imię chłopca.