Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę dla swojej firmy?

nacozwrocicuwage

Nadwyżkę firmowych finansów trzymasz na nieoprocentowanym koncie? Czas to zmienić, zwłaszcza że w ostatnim czasie rośnie oprocentowanie depozytów. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z konkretnego produktu, sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty.

Lokaty bankowe to instrumenty, które – chociaż kojarzone są głównie z klientami indywidualnymi – cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców. Ulokowane na nich środki pracują na zysk, dzięki czemu nadwyżki finansowe powiększają się o wypracowane odsetki.

Lokaty bankowe – jak wybrać?

Chociaż wszystkie lokaty bankowe działają na identycznej zasadzie, nie każde są tak samo atrakcyjne. Z tego powodu koniecznością jest porównanie dostępnych ofert – po to, aby wybrać produkt najlepiej wpisujący się w potrzeby.

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest jednym z najważniejszych parametrów, które decydują o przewadze jednego produktu nad pozostałymi. Im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać.

Decydując się na Lokatę długoterminową w Toyota Banku, możesz zyskać nawet do 0,35% w skali roku. Ile możesz zyskać? Jeśli wpłacisz 100 000 zł, na koniec otrzymasz kapitał powiększony o około 350 zł.

Czas trwania lokaty

Czas trwania lokaty jest ważny z punktu widzenia ewentualnych inwestycji. Musisz się dobrze zastanowić, czy zgromadzonych pieniędzy nie będziesz potrzebować wcześniej. Jeśli nie, a oprocentowanie rośnie wraz z czasem trwania depozytu, warto wybrać lokaty długoterminowe. Jeżeli natomiast oprocentowanie lokat nie zmienia się, lepiej postawić na krótkoterminowe.

Minimalna kwota wpłaty

Niektóre banki umożliwiają założenie lokaty w przypadku, gdy wpłacana kwota nie jest niższa od ustalonego progu. Może się więc okazać, że nie wszystkie lokaty bankowe będą dostępne akurat dla ciebie.

Maksymalna kwota wpłaty

Podobnie jak w przypadku minimalnej kwoty, tak banki mogą ustanowić górny limit. Dotyczy to głównie produktów wysoko oprocentowanych.

Liczba możliwych do założenia lokat

W przypadku lokat z promocyjnym oprocentowaniem zdarza się, że banki nakładają limity ilościowe. W praktyce oznacza to niemożność założenia więcej niż na przykład 1-2 lokat.

Inne wymagania stawiane przez bank

Jeżeli lokaty bankowe charakteryzują się ponadprzeciętnym oprocentowaniem, bank może stawiać dodatkowe warunki. Najczęściej chodzi o konieczność założenia rachunku firmowego.

Zanim zdecydujesz się na taki krok, dokładnie oszacuj, ile cię to będzie kosztować. Może się bowiem okazać, że za roczne korzystanie z konta zapłacisz więcej, niż wyniesie zysk z lokaty.

Jeśli opłaty nie są wysokie, warto rozważyć taką opcję. Konto firmowe z dostępem do systemu bankowości elektronicznej pozwoli na wygodne zakładanie kolejnych lokat czy korzystanie z innych produktów bankowych.

Wysoko oprocentowane lokaty bankowe to bezpieczny sposób na pomnażanie firmowych środków. Korzystanie z nich nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Nie tracisz ani jednej ulokowanej złotówki, a zyski są gwarantowane. Aby jednak móc wypracować jak najwyższe odsetki, należy wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

czescikia

Oryginalne części do Kia czy może zamienniki. Co wybrać do silników Koreańskiej marki?

markowy zegarek z japonii scaled

Markowy zegarek z Japonii – jaki wybrać?