Kocioł warzelny – co to jest?

kociol warzelny 1

Kotły warzelne są urządzeniami wykorzystywanymi w gastronomii. Służą do przyrządzania dużych ilości jedzenia, dlatego stosuje się je w stołówkach oraz innych obiektach masowego żywienia. Umożliwiają łatwe przyrządzanie zup, ale sprawdzą się też w przypadku innych potraw. Urządzenia mogą być różnych wielkości, od kilkudziesięciu, aż do nawet kilkuset litrów.

Rodzaje kotłów warzelnych

Kotły warzelne oprócz różnych wielkości, dzielą się również ze względu na źródło zasilania. Wyróżnić możemy:

  • kocioł elektryczny,
  • kocioł parowy,
  • kocioł gazowy.

Poszczególne modele kotłów różnią się od siebie ceną. Różne będą również koszty eksploatacji poszczególnych kotłów różniących się zasilaniem. Dobór odpowiedniego modelu kotła wiąże się z ustaleniem jak duże porcje będziemy gotować oraz jakie posiadamy opcje zasilania.

Pozostałe elementy kotłów warzelnych

Kocioł warzelny składa się również z innych, zewnętrznych elementów. Są to nogi, uchwyty, zawiasy, nalewaki, łączniki oraz zawory.

Żaden kocioł warzelny nie mógłby poprawnie funkcjonować bez zaworu spustowego oraz zestawu zaworów bezpieczeństwa.

Zawór spustowy

Pełni funkcję kraniku przez który wypływa zawartość ze środka kotła warzelnego. Bardzo istotna jest jego szczelność oraz łatwość w czyszczeniu. Nowoczesne zawory spustowe charakteryzują się 3-punktowym uszczelnieniem oraz prostym rozbieraniem zaworów do mycia. Takie rozwiązania pozwalają na zachowanie higieny oraz szczelności jednocześnie na najwyższym poziomie.

Zawór bezpieczeństwa

Wchodzi w skład zestawu zaworów bezpieczeństwa, tzw. grupy bezpieczeństwa. Zabezpiecza przed zbyt dużym ciśnieniem wewnątrz kotła. Elementy wewnątrz zaworu bezpieczeństwa ściskają się pod wpływem rosnącego ciśnienia. Gdy ciśnienie przekroczy maksymalny poziom, zawór wyrzuca parę z wnętrza kotła, obniżając tym samym ciśnienie wewnątrz urządzenia.

Manometr

Jest to przyrząd do pomiaru ciśnienia wchodzący w skład zestawu zaworów bezpieczeństwa. Pokazuje aktualną wartość ciśnienia panującą wewnątrz kotła warzelnego.

Zawory wykonane w najwyższym standardzie, wyróżniające się nowoczesnymi rozwiązaniami oraz posiadające potrzebne atesty PZH do znalezienia są w AiFO, czyli czołowego producenta z branży HORECA.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

20220622131238 pexels photo 90333.jpeg

Jak wybrać system ERP, który zautomatyzuje politykę kadrową firmy?

8c69f5f6242f47b94ed55455a98a57e7

5 porad, jak dobrać najlepszą bramę wjazdową skrzydłową!