Jak trwałe są kraty WEMA?

iStock 1282290343

Używane do budowy platform, pomostów, stopni schodów metalowych, ramp i technicznych ciągów komunikacyjnych, zgrzewane lub wciskane kraty WEMA, stosowane są zarówno w przemyśle, jak i w przestrzeni publicznej. To materiały w całości wykonane ze stali, zwykle ocynkowane, a dzięki temu skutecznie chronione przed korozją i przystosowane do użycia w środowisku wilgotnym, również na zewnątrz.

Co to są kraty WEMA?

To charakterystyczne kratownice wykonane z płaskowników i ułożonych względem nich poprzecznie prętów stalowych. Metoda produkcji krat WEMA bazuje na wciskaniu płaskowników nośnych w zwężane nacięcia płaskowników poprzecznych lub zgrzewaniu prętów poprzecznych z płaskownikami nośnymi. W tym drugim wariancie wykonaną kratownicę przycina się następnie do pożądanego rozmiaru i wykonuje obramowanie z płaskowników lub kształtowników stalowych. Niezależnie od zastosowanej technologii produkcji, stalowe kraty WEMA zabezpiecza się antykorozyjnie poprzez ocynk. Najczęściej wybieraną metodą jest ocynk ogniowy, czyli kąpiel krat stalowych z kadzi z rozgrzanym, ciekłym cynkiem. Zabezpieczone w ten sposób kraty nie rdzewieją i charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia powierzchniowe. W odróżnieniu od antykorozyjnych powłok malowanych ocynk nie jest tak bardzo podatny na uszkodzenia. Dzięki temu kratownice przez długi czas są w pełni chronione przed rdzą.

Cechy kratownic stalowych ocynkowanych

Ze względu na technologię produkcji, rodzaj zastosowanych materiałów i ażurową formę, kratownice WEMA są materiałami stosunkowo lekkimi, ale charakteryzującymi się bardzo dużą wytrzymałością. Są odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Mają również dużą nośność. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Zastosowanie metody cynkowania ogniowego sprawia, że kraty WEMA są skutecznie chronione przed korozją. To przekłada się na ich trwałość i to niezależnie od warunków eksploatacji. Przy umiarkowanym obciążeniu, gdy nie dojdzie do poważnych uszkodzeń powierzchniowych, ocynkowane kratownice w niezmienionej formie mogą być użytkowane przez dziesiątki lat.

Na trwałość krat WEMA wpływa przede wszystkim rodzaj użytego do ich produkcji materiału oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego. Kratownice powstają z wytrzymałej stali, którą następnie poddaje się cynkowaniu ogniowemu. W ten sposób na powierzchni stalowych płaskowników i prętów pojawia się warstwa ochronnego cynku, który wchodząc w reakcję z wodą, ulega utlenieniu. Tlenek cynku hamuje proces dalszego utleniania i w ten sposób zabezpiecza metal przed korodowaniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

iStock 921587724

Elektryczne napędy do roweru – przekształć swój rower w ekscytujący pojazd zasilany prądem

remigiusz mroz ksiazka

Książki Remigiusza Mroza — wirtuoz suspensu