Nie da się ukryć, że każdy z nas obecnie posiada komputer. Nie ma znaczenia, czy jest on stacjonarny czy też przenośny, sprzęt ten umożliwia nam pracę, naukę, a także wypełnia nam wolny czas rozrywką. W dzisiejszym świetnie komputer stał się gadżetem, którego nie da się zastąpić. Jednocześnie komputer może stać się dla nas również największym zagrożeniem. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła ilość ataków hakerskich nie tylko na osoby prywatne, ale także instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa. To z kolei grozi wyciekiem wrażliwych danych, informacji lub wyłudzeniami, prowadzącymi do pokaźnych strat finansowych. Jak więc można rozpoznać, że nasz komputer jest zawirusowany?
Wirus nierówny wirusowi, czyli co wskazuje na to, że staliśmy się ofiarą cyberprzestępcy?
Spis Treści
Trzeba sobie jasno uświadomić, że cyberprzestępcy nieustannie pracują. Każdego dnia pojawia się nowy sposób na to, by dostać się do zasobów zgromadzonych na komputerze ofiary. Często nie ma w tym momencie reguły, jakie zabezpieczenia i programy antywirusowe są przez nas wykorzystywane. Najmniejsza luka w siatce zabezpieczeń jest dla cyberprzestępców zaproszeniem do przeprowadzenia ataku. Warto jednak zauważyć, że nie da się jednoznacznie rozpoznać zainfekowanego sprzętu. Wynika to właśnie z różnorodności wirusów, jakie mogą zostać „wpuszczone” do naszego komputera. Jednocześnie, chcąc zgłębić swoją wiedzę z tego zakresu warto zajrzeć na strony takie jak np. instytutcyber.pl. Tam będzie można zobaczyć, jak wiele rodzajów ataków i wirusów jest obecnie wykorzystywanych przez cyberprzestępców.
Jakie objawy wskazują na zainfekowanie komputera?
Z uwagi na mnogość rodzajów wirusów i możliwych do przeprowadzenia ataków, nie da się jednoznacznie określić symptomów, jakie wykazuje zainfekowany sprzęt. Niektóre objawy mogą tyczyć się jedynie kamery internetowej, podczas gdy inne będą obejmować np. myszkę czy klawiaturę. Mimo wszystko, da się wskazać na kilka, wspólnych cech, które pojawiają się w momencie ataku hakerskiego. Wiele komputerów i laptopów reaguje w podobny sposób na próbę dostania się do ich zasobów. W tym zakresie, można tu wskazać chociażby na:
- spowolnione działanie komputera – nawet jeśli kilka godzin wcześniej nie mieliśmy zastrzeżeń do jego pracy;
- pojawienie się plików, które nie należą do nas – zwykle w ten sposób cyberprzestępcy gromadzą dane, często pliki są zaszyfrowane i ukryte;
- niewyjaśnione działanie komputera – mowa tu chociażby o mimowolnym włączaniu się lub wyłączaniu, czy samodzielnym otwieraniu się plików lub stron.
Powyższe symptomy mogą, aczkolwiek nie muszą wskazywać na to, że komputer został zainfekowany. Warto jednak bacznie obserwować działanie swojego sprzętu i w sytuacjach, kiedy odbiega ono od normy, należy reagować. Dokładnie przyjrzyjmy się programom antywirusowym, zaporze, a także przeskanujmy sprzęt. Często takie działania pomagają wykryć zagrożenie, a także udaremniają dalsze próby ataków hakerskich.
Jak naprawić zawirusowany komputer?
Może zdarzyć się tak, że w wyniku ataku hakerskiego komputer całkowicie odmówi posłuszeństwa. W takich sytuacjach, paradoksalnie najważniejsze jest to, byśmy nie próbowali na własną rękę pozbyć się problemu. Może to – wbrew pozorom – doprowadzić do zniszczeń zakrojonych na znacznie szerszą skalę. Jedynym, właściwym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego informatyka. Będzie on w stanie nie tylko zneutralizować zagrożenie, ale także przywrócić komputerowi pierwotne parametry.
Komentarze