Lektury szkolne – kupować czy wypożyczać?

adobestock 624365806

Czytanie lektur to często jeden z najmniej lubianych przez uczniów szkolnych obowiązków. Mimo to, każdy rocznik ma przewidzianą stałą pulę lektur, które trzeba przeczytać, a później na lekcjach często do nich wracać. Dlatego każdy uczeń musi albo wypożyczyć książkę na kilka tygodni ze szkolnej biblioteki, gdzie często jest zaledwie kilka sztuk danego tytułu, albo szukać jej w bibliotekach miejskich, a w ostateczności kupić książkę do domowej biblioteczki. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Plusy i minusy wypożyczania lektur z biblioteki

Zdecydowanie największą zaletą wypożyczania książek jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na inne wydatki. Często okazuje się jednak, że wypożyczenie książki przez dziecko, ze szkolnej biblioteki jest wręcz niemożliwe. Szczególnie jeśli tę samą lekturę przerabia jednocześnie kilka klas, a szkoła ma jedynie kilka sztuk tego samego tytułu. Pożyczenie książki na czas, który potrzebny jest na jej przeczytanie oraz późniejsze omówienie na lekcji staje się wtedy bardzo trudnym zadaniem. Można także wypożyczyć lekturę z biblioteki miejskiej, ale zdarza się, że znalezienie danego tytułu w ogólnodostępnych bibliotekach także może zająć sporo czasu.

Wypożyczanie książek jest lepsze dla osób, które nie zamierzają wracać później do danego tytułu. Jeśli planujemy przeczytać książkę tylko raz, a później już do niej nie wracać, o wiele lepszym pomysłem jest wypożyczenie jej z biblioteki.

Gdzie kupować lektury szkolne?

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup lektur szkolnych, warto sprawdzić, gdzie można kupić je najtaniej. W ciągu jednego roku szkolnego przerabia się kilka różnych lektur, dlatego ostateczny koszt kupienia wszystkich książek może być wysoki. Z pewnością lektury szkolne najtaniej kupimy w sklepach online. Internetowe księgarnie nie ponoszą kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, dlatego zwykle mogą zaproponować klientom o wiele lepsze ceny książek.

Warto zwrócić uwagę także na różnego rodzaju promocje. W przypadku lektur zdarza się, że możemy kupić je w pakietach. Lista lektur przerabianych przez poszczególne klasy jest ogólnie znana, dlatego księgarnie mogą proponować zestawy trzech lub czterech książek przerabianych w tym samym czasie w zdecydowanie korzystniejszej cenie. Kupienie lektur szkolnych wiąże się ze sporymi kosztami, jednak jeśli nie będą już nam potrzebne, możemy później sprzedać je kolegom z niższych klas lub wystawić na lokalnych grupach i odzyskać część pieniędzy – podobnie jak z nowymi podręcznikami szkolnymi.

Czytanie lektur szkolnych jest ważne, ponieważ książki dają nam obraz epoki, w której powstawały. Pozwalają też na zapoznanie się ze zwyczajami i życiem ludzi na przestrzeni lat. Czytanie rozwija, dlatego nieważne czy lekturę wypożyczysz, czy kupisz, najważniejsze jest, aby dziecko z przyjemnością ją przeczytało.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

iStock 1536646843

Sadzonki truskawek – jak pielęgnować je dla obfitego plonu?

office 620822 1280

Jak rozpoznać, że komputer został zawirusowany?