Jak oszczędzać paliwo?

Jak oszczędzać paliwo

Paliwo. Stale zmieniający się koszt paliwa stał się stałym źródłem frustracji kierowców. Aby pomóc kierowcom zaoszczędzić pieniądze na tankowaniu, opracowaliśmy kompletny przewodnik po ekonomicznej jeździe. Czasami określane jako „hipermiling” lub eko-jazda, pomoże ci to zwiększyć liczbę ważnych mil na galon (mpg) lub kilometr na litr (kpl). Chociaż prędkość, z jaką jedziesz, jest prawdopodobnie najbardziej wpływowym czynnikiem wpływającym na zużycie paliwa, istnieje wiele innych sposobów zmiany nawyków jazdy, które będą miały znaczący wpływ na pieniądze, które wydajesz na dystrybutora.

Jak oszczędzać paliwo?

Regularna konserwacja pojazdu

Jak oszczędzać paliwo?
Jak oszczędzać paliwo?

Regularna konserwacja i serwisowanie poprawia wydajność pojazdu, a tym samym może zmniejszyć zużycie paliwa. Szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że opony są napompowane do prawidłowego ciśnienia, zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ zarówno niedopompowane, jak i nadmiernie napompowane opony mają negatywny wpływ na zużycie paliwa. Ciśnienie w oponach będzie się różnić w zależności od przewożonego ładunku: jeśli masz czterech pasażerów i bagaż, będziesz potrzebować napompowanych opon do maksymalnego zalecanego ciśnienia.

Najwyższy możliwy bieg w ramach dozwolonej prędkości

Nadmierna prędkość to największy czynnik pochłaniający paliwo, dlatego lekka prawa stopa i łagodne przyspieszanie są bardzo ważne dla oszczędnej jazdy. Oczywiście podczas podróży zawsze będziesz musiał kilkakrotnie przyspieszać, ale to nie znaczy, że musisz się oddalać. Prawdopodobnie największym sekretem osiągnięcia wysokiego mpg/kpl jest jazda na najwyższym możliwym biegu dla swojego pojazdu, przy zachowaniu dozwolonej prędkości. Najlepszą radą na terenach miejskich jest jak najszybsza zmiana biegów przy najniższych możliwych obrotach, prawdopodobnie około 2000 obr./min. Pamiętaj, im szybciej kręci się silnik, tym więcej zużywa paliwo.

Tata Punch to micro-SUV oparty na koncepcji HBX

Ta optymalna prędkość ekonomiczna będzie inna dla każdego samochodu. Chociaż istnieje idealna prędkość, warunki drogowe i nachylenia często nie pozwalają ci na osiągnięcie tej prędkości, więc musisz improwizować i nauczyć się dostosowywać jazdę do drogi przed Tobą, technikę często określaną jako hypermiling. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jednej prędkości jazdy, która jest optymalna dla oszczędności paliwa. Zazwyczaj samochody są najbardziej wydajne przy prędkości 45-50 mil na godzinę. Oprócz różnej oszczędności paliwa w zależności od pojazdu, zależy ona również od wielu innych czynników, takich jak ciśnienie w oponach, obecność bagażników dachowych i styl jazdy.

Zobacz również: Do 2030 włącznie elektryczne Bentley’e

Staraj się nie tracić tempa jazdy

Utrzymanie samochodu w ruchu z odpowiednią prędkością ma kluczowe znaczenie dla oszczędności paliwa. Oczywiście zależy to od warunków na drodze i tego, co dzieje się na drodze przed nami, ale zwalnianie i ponowne przyspieszanie w naturalny sposób zużywa więcej paliwa. Najlepszą radą jest jechać jak najbardziej płynnie, delikatnie używając kierownicy, gazu i hamulców. Podczas zwalniania ważne jest, aby pozostać na biegu, ponieważ w silniku z wtryskiem paliwa zostaje wtedy aktywowany wyłącznik odcinający paliwo, co oznacza, że ​​podczas hamowania praktycznie nie zużywa się paliwo.

Staraj się przewidywać, co stanie się przed tobą, patrząc daleko w przyszłość. W ten sposób zobaczysz czerwone światła sygnalizacyjne, co oznacza, że ​​możesz zwolnić pedał gazu lub naturalnie zwolnić i potencjalnie kontynuować jazdę, a nie zatrzymywać się. Podjeżdżanie pod górę obniża zużycie paliwa. Kiedy zauważysz zbliżające się wzniesienie, spróbuj trochę przyspieszyć, zanim do niego dotrzesz, a następnie zwolnij podczas podjeżdżania. Dodatkowy pęd powinien wystarczyć, aby zminimalizować dodatkowe zużycie paliwa.

Czy tempomat zużywa więcej paliwa?

Tempomat pomaga oszczędzać paliwo tylko podczas jazdy po stałej, płaskiej powierzchni, dlatego zwykle najlepiej jest go zarezerwować do jazdy po autostradzie, gdzie zostawiasz samochód na najwyższym biegu i delikatnie jedziesz, zużywając minimalną ilość paliwa. Jednym z kluczy do oszczędzania paliwa jest jazda ze stałą prędkością, tempomat może to skutecznie robić na płaskich powierzchniach, dzięki czemu jazda jest jak najbardziej oszczędna dzięki wyeliminowaniu niepotrzebnego przyspieszania. Jeśli jednak będziesz regularnie korzystać z tempomatu, a nie na płaskich drogach, napotkasz problemy zwiększające zużycie paliwa.

Dzieje się tak, ponieważ tempomat wolniej reagowałby na zmiany nachylenia, co oznacza, że ​​w momencie dotarcia do szczytu wzgórza – w którym to momencie normalnie zdjąłbyś nogę z pedału gazu, aby utrzymać stałą prędkość podczas zjazdu – tempomat będzie trzymaj zasilanie trochę dłużej, ponieważ nie jest w stanie zobaczyć zmiany gradientu przed tobą. Regularna jazda w ten sposób prowadziłaby do gorszego zużycia paliwa.

Dodatkowy opór powierza

Nie zostawiaj założonych relingów dachowych i boksów dachowych, ponieważ powodują one odporność na wiatr i powodują, że twój samochód zużywa więcej paliwa poprzez efekt „przeciągania”. Jest to tym większe, im szybciej jedziesz. Podobny efekt ma również jazda z otwartym oknem.

Czy klimatyzacja i ciepło zużywają paliwo?

Czy klimatyzacja i ciepło zużywają paliwo?
Czy klimatyzacja i ciepło zużywają paliwo?

Tak. Nie używaj klimatyzacji, chyba że naprawdę musisz, ponieważ wykorzystuje ona moc silnika, a tym samym zwiększa zużycie paliwa. Dotyczy to zarówno ciepła, jak i chłodzenia, więc staraj się ubierać na pogodę, nawet w samochodzie, jeśli zużycie paliwa jest dużym problemem.

Zobacz również: Kolejne podwyżki cen paliw. Wynik tendencji podwyżkowej

Ciepły silnik jest bardziej wydajny

Rozważ jedną podróż w obie strony zamiast kilku krótkich podróży. Gdy silnik jest rozgrzany, będzie działał z najwyższą wydajnością, podczas gdy kilka zimnych rozruchów zwiększy zużycie paliwa, nawet jeśli całkowity przebieg może być taki sam.

Zmniejsz obciążenie

Chociaż nie będzie to miało największej różnicy w twoich danych mpg/kpl, ma się rozumieć, że im cięższy pojazd, tym więcej paliwa zużyje. Z tego powodu nie trzymaj niepotrzebnych przedmiotów w bagażniku, ponieważ wszystkie zwiększają wagę pojazdu, co na dłuższą metę nie pomoże w oszczędzaniu paliwa.

Wniosek

Aby ustanowić jakikolwiek rekord świata w zakresie efektywności paliwowej, musisz jak najbardziej wybiegać w przyszłość, aby zapobiegać nadchodzącym niebezpieczeństwom. To dobry ogólny nawyk prowadzenia samochodu, ale absolutnie bardzo ważny. Chodzi o to, by być w ruchu i nie tracić rozpędu. Przyspieszenie przed zatrzymaniem jest bardzo kosztowne pod względem zużycia paliwa, podobnie jak wznoszenie się na każdym stromym wzniesieniu. Staraj się nie używać hamulców tak bardzo, zwalniając przepustnicę, aby zmniejszyć prędkość. Jeśli możesz poruszać się powoli, zamiast zatrzymywać się w korku, to dobrze, ale musisz uważać, aby nie sprawiać bólu innym kierowcom, zostawiając zbyt dużą lukę za samochodem jadącym z przodu.

Musisz słuchać silnika, aby upewnić się, że nie używasz nadmiernych obrotów, ale musisz użyć ich wystarczająco, więc jest to dobra równowaga, ponieważ nie chcesz, aby samochód pracował zbyt dużo. Jeśli zbliżasz się do ronda, musisz wiedzieć, czy będziesz w stanie przejechać przez nie bez zbytniego zwalniania, bardzo ostrożnie dostosowując prędkość przed wjazdem. A jeśli zbliżasz się do wzgórza, musisz ocenić nie tylko nachylenie, ale także prawdopodobny czas jego trwania. Jeśli widzisz, że to tylko krótki podjazd, lepiej wybiegać, stracić prędkość i pozostać na biegu, zamiast wcześnie redukować bieg. Każda skocznia jest więc inna i jest oczywiście element zgadywania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Jak rozpoznac naturalny miod

Jak rozpoznać naturalny miód?

Linki do stron

Linki do stron