Dlaczego warto zrobić kurs ADR? 5 korzyści

adobestock 614551471

Pośród możliwych do zrobienia kursów dla kierowców zawodowych znajduje się m.in. kurs ADR. Po jego ukończeniu można znaleźć pracę na jednym z najbardziej odpowiedzialnych i ryzykownych, ale zarazem dobrze płatnych stanowisk w branży transportowej. Choć ADR to nie skrót od adrenaliny, to wiąże się z przewozem niebezpiecznych materiałów. A dlaczego warto zdobyć uprawnienia w tej dziedzinie? Poniżej odpowiadamy w pięciu punktach.

Czym jest ADR?

Na początek warto wskazać, czym właściwie jest ADR. Sam skrót pochodzi od francuskiej nazwy określającej międzynarodową konwencję dotyczącą drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Powołana została jeszcze w latach 50. XX wieku w Genewie. Początkowo zrzeszała 9 państw, obecnie obejmuje ich ponad 50. Oczywiście wykracza poza kraje europejskie.

Na czym polega kurs ADR?

Szkolenie ADR umożliwia zdobycie uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych. Można zdecydować się na kurs ADR podstawowy lub uzupełniający kurs ADR specjalistyczny, który uprawnia także do specjalistycznego transportu w cysternach oraz przewozu materiałów wybuchowych i promieniotwórczych. Pomyślne przejście szkolenia ADR wieńczy zaświadczenie potwierdzające zdobycie wymaganej wiedzy i umiejętności. Wydaje się je w języku polskim i angielskim na okres pięciu lat. Centrum szkoleniowe Kursy Lektor to miejsce, w którym można zyskać wszelkie kompetencje do zdobycia uprawnień, a także ich przedłużenia.

Jakie są korzyści ze zrobienia kursu ADR?

Z ukończeniem kursu ADR wiąże się szereg korzyści. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

  1. Podniesienie kwalifikacji, co ułatwi znalezienie pracy

Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii C+E z pewnością możesz znaleźć dla siebie wiele ofert pracy. Jednak im więcej umiejętności poświadczonych certyfikatem posiadasz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć zatrudnienie na satysfakcjonującym stanowisku.

  1. Możliwość rozwoju

Praca jako kierowca oferuje wiele potencjalnych ścieżek specjalizacji. Jedną z nich są szkolenia ADR. Jednak kiedy ukończysz je na poziomie podstawowym, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ukończyć także specjalistyczny kurs i inne, dostępne w ofercie szkoleń dla kierowców zawodowych.

  1. Możliwość podjęcia pracy zagranicą

Dla wielu osób ważnym elementem pracy jest jej miejsce i możliwość mobilności. Uprawnienia ADR z pewnością umożliwiają dużą mobilność. Konwencję podpisało między sobą już ponad 50 krajów, nie tylko europejskich, w których potencjalnie możesz przewozić materiały niebezpieczne po ukończonym szkoleniu. Niesie to za sobą nie tylko korzyści turystyczne, ale również zarobkowe – zwłaszcza w krajach zachodnich wynagrodzenie jest zazwyczaj wyższe.

  1. Wyższe wynagrodzenie

Jednak większą wypłatę otrzymasz nie tylko pracując zagranicą. Również w Polsce wyżej cenieni są kierowcy specjalistyczni. Szczególnie tacy, których zawód obciążony jest ryzykiem i dużą odpowiedzialnością. Przewóz materiałów niebezpiecznych wymaga znajomości i umiejętności obchodzenia się z różnymi substancjami, co jest wyżej nagradzane.

  1. Kwestie ekologiczne

Warto pamiętać także o ekologicznym wymiarze tej pracy. Znajomość właściwego obchodzenia się z materiałami niebezpiecznymi pozwala uniknąć m.in. wycieku i zanieczyszczenia środowiska. Zatem dobrze wykonując ten zawód, kierowca po kursie ADR przyczynia się swoją pracą do ochrony przyrody i minimalizowania negatywnego wpływu działań ludzkich na ekosystem.

Podsumowanie

Z ukończenia szkolenia ADR wynika wiele korzyści. Należą do nich stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju, kwestie finansowe, wzrost mobilności, ale i poczucie misji. Sprawdź, zapisując się na kurs podstawowy lub specjalistyczny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

9407 6u408bR9E9JP8Wuf

5 sposobów na poznanie literek przez dzieci

gry2023

Skąd pobierać gry na PC i czy istnieją darmowe źródła?