Czym jest sprzęgło hydrokinetyczne i jak działa?

glówne 20221015185605 download

Sprzęgło hydrokinetyczne ma za zadanie przenosić napęd i jednocześnie zwiększyć płynność oraz dynamikę podczas jazdy samochodem. Element ten jest niezwykle ważny dla każdego samochodu, który wyposażony został w automatyczną skrzynię biegów. Prawidłowo działające sprzęgło gwarantuje sprawną i bezproblemową jazdę. Warto zatem dowiedzieć się w jaki sposób działa ten element oraz jakiego rodzaju usterki mogą się pojawić. Co zrobić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów?

Sprzęgła hydrokinetyczne – zasada działania

Sprzęgło hydrokinetyczne składa się z pompy oraz turbiny. Elementy te są ze sobą połączone w ramach jednej obudowy. Wirnik pompy zamienia energię mechaniczną na energię kinetyczną. Znajdująca się w obudowie ciecz wprawia w ruch łopatki wirnika turbiny i energia kinetyczna ponownie zostaje zamieniona w energię mechaniczną, która przekazana zostaje do skrzyni biegów.

Z uwagi na charakterystykę działania, rozwiązanie to znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Warto jednak podkreślić, że entuzjaści bardzo dynamicznej jazdy mogą nie być w pełni usatysfakcjonowani. Element ten działa bowiem z większym opóźnieniem niż sprzęgło cierne. Pomimo tego sprzęgło hydrokinetyczne ma wiele zalet. To głównie bardzo wysoki komfort prowadzenia pojazdu, łatwość zmiany biegów, długa żywotność lub też skuteczne tłumienie drgań. Zapewnia również łagodny rozruch silnika oraz cichą pracę jednostki napędowej.

Naprawa i regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego

Podobnie jak każdy inny podzespół samochodu, również sprzęgło hydrokinetyczne może ulec awarii lub zużyciu. Na usterkę wskazują różnego rodzaju objawy, do których zaliczyć można między innymi nieelastyczną zmianę biegów, niepokojące dźwięki dochodzące z okolicy skrzyni biegów oraz falowanie obrotów silnika. Sprzęgło zarówno można wymienić na nowe, jak i poddać je regeneracji. Realizacją tych czynności zajmuje się między innymi firma TrioMoto. Klient może wysłać uszkodzone sprzęgło za pomocą firmy kurierskiej. Naprawa lub regeneracja odbywa się w ciągu jednego dnia, po czym element odsyłany jest do klienta. To niezwykle szybkie, proste i bardzo wygodne rozwiązanie. Dbałość o prawidłowy stan oraz sprawność poszczególnych podzespołów pojazdu jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia zagwarantowania komfortu jazdy, ale również bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów. Wykonanie napraw należy powierzać specjalistom, którzy wykonają wszelkie czynności z zachowaniem należytej ostrożności i dokładności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

czymcechujesiepracowniaterminalowa1

Pracownia terminalowa w szkole. Dlaczego to się opłaca?

glówne 20221015133307 download

Dlaczego warto stosować filtry do zdjęć?