Dieta low carb to żywienie niskowęglowodanowe zakładające ograniczenie spożycia produktów bogatych w cukry. Jest to dieta wykorzystywana u osób chcących się odchudzić, ale także w celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi, stosowana u pacjentów chorujących na cukrzycę. Sprawdź, czym jest dieta low carb i kiedy ją stosować?
Jakie są zasady diety low carb?
Spis Treści
Ilość węglowodanów w codziennej diecie powinna stanowić od 15% do 30% podaży energetycznej. Przy zmniejszaniu ilości węglowodanów zwiększa się tłuszcze od 50% do 60% oraz białka od 20% do 30%.
Dieta low carb cechuje się przejrzystymi zasadami, które mają prowadzić do zmniejszenia masy ciała. Przygotowując posiłki w diecie low carb trzeba trochę pogłówkować, jak odpowiednio zbilansować posiłki. Jeśli nie czujesz się w tym mocno, zawsze możesz zamówić gotową dietę pudełkową, dostarczaną pod wskazany przez ciebie adres. Na przykład poprzez złożenie zamówienie w firmie cateringowej Light Catering. Tam dieta przygotowywana jest przez dietetyka, nie ma więc ryzyka, że posiłki będą źle zbilansowane.
Z jakich produktów powinna się składać dieta low carb?
Stosując się zasadą mało węglowodanów, więcej tłuszczy i białek, musisz wiedzieć, jakie produkty warto w diecie wykorzystać, a które omijać. Dieta niskowęglowodanowa głównie się opiera na:
- jajach;
- mięsie;
- głównie tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś, pstrąg, halibut;
- olejach (rzepakowym, lnianym, oliwie z oliwek);
- tłuszczach zwierzęcych, czyli warto korzystać ze smalcu;
- awokado;
- warzywach nisko-skrobiowych – na przykład rzodkiewka, pomidory, ogórki, sałata, papryka, brokuły, cukinia;
- nabiale – jogurty greckie, śmietana, sery pleśniowe, mascarpone;
- nasionach i orzechach;
- nie za często, ale można także zjeść warzywa strączkowe, ryż, kasza, produkty zbożowe, ale o niskim IG.
Każda dieta kojarzy się z jakimiś wyrzeczeniami, ale dobrze przygotowane posiłki w diecie low carb są na tyle smaczne, że spokojnie można ją polubić.
Dieta low carb i jej rodzaje
Są trzy rodzaje diety low carb:
- dieta bardzo niskowęglowodanowa;
- dieta niskowęglowodanowa;
- dieta średniowęglowodanowa.
Dieta bardzo niskowęglowodanowa nazywana jest dietą ketogeniczną, w której dawka dzienna węglowodanów nie powinna przekraczać 50 g, natomiast cukry stanowią jedynie 10% dziennej porcji energii.
Dieta niskowęglowodanowa zmniejsza wydzielanie insuliny, co skutecznie ogranicza odkładanie tkanki tłuszczowej i minimalizuje apetyt. Dieta low carb bardzo dobrze sprawdza, kiedy chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Stosując dietę low carb skutecznie zredukujesz masę ciała, musisz jednak umiejętnie z tej diety wychodzić. Nie możesz nagle zacząć spożywać duże ilości węglowodanów, ponieważ to prosta droga do efektu jojo. I tu znów mogą pomóc specjaliści z Light Catering.
Komentarze