Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Wady i zalety własnego biznesu

2 1

Jednoosobowa działalność gospodarcza bez wątpienia ma wiele zalet. Praca na własny rachunek, samodzielnie dobieranie kontrahentów czy choćby urlop zawsze wtedy, gdy tego chcesz – bez proszenia szefa o zgodę. Własna firma to jednak nie tylko plusy, ale również pewne minusy. Czy warto ją założyć? Zobacz, o czym trzeba wiedzieć.

Firma jednoosobowa – czym dokładnie jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza zgodnie z definicją to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jest najprostszą formą prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Otwarcie firmy jednoosobowej nie wymaga również dysponowania kapitałem na start przedsiębiorstwa.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, można się zajmować wieloma rzeczami – wytwórstwem, handlem, dowolnym typem usług. Tę formę prawną firmy wybierają specjaliści z bardzo zróżnicowanych branż (programiści, graficy, mechanicy, nauczyciele języków, rzemieślnicy, a nawet lekarze). Współpracują oni zarówno z firmami (B2B), jak i klientami indywidualnymi (B2C).

Firma jednoosobowa charakteryzuje się:

  • brakiem wymogu tworzenia kapitału zakładowego (w przeciwieństwie do spółki),
  • brakiem kosztów związanych z założeniem firmy (procedura jest bezpłatna),
  • możliwością wyboru formy opodatkowania oraz dobrowolnością w zakresie rejestracji jako płatnik VAT,
  • możliwością prowadzenia uproszczonej księgowości,
  • ograniczonymi obowiązkami sprawozdawczymi,
  • minimalnymi formalnościami przy zakładaniu i prowadzeniu działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest wybierana przede wszystkim ze względu na swoją prostotę i brak restrykcyjnych wymogów formalnych. Można ją założyć w jeden dzień przez Internet, prowadzenie jest stosunkowo tanie, a księgowość może być uproszczona.

To spore zalety. Trzeba jednak wiedzieć, że po pierwszym roku prowadzonej działalności gospodarczej nawet ¼ przedsiębiorców zawiesza lub likwiduje swoje biznesy. Firma jednoosobowa nie gwarantuje więc sukcesu. Warto o tym pamiętać.

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Wśród zalet jednoosobowej działalności gospodarczej na pierwszy plan wychodzą opisane wyżej cechy, czyli przede wszystkim prostota założenia i prowadzenia takiej firmy biznesu.

Aby zostać przedsiębiorcą, należy spełnić minimalne wymagania. Firmę jednoosobową można prowadzić we własnym mieszkaniu (a nawet w wynajętym). Nie trzeba też mieć żadnego kapitału początkowego, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Jednoosobowa działalność gospodarcza daje także sporą elastyczność. Można ją zawiesić praktycznie w każdej chwili, a także zamknąć bez konsekwencji, jeśli nie przynosi oczekiwanych zysków.

Dodatkowo młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na benefity, na przykład „Mały ZUS” przez 2 pierwsze lata prowadzenia firmy. Zalet jednoosobowej działalności gospodarczej jest więc naprawdę sporo. Jesteś zdecydowany na jej założenie? Zanim to zrobisz, przeczytaj również o wadach takiej formy prowadzenia biznesu.

Wady firmy jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest „magiczną receptą” na sukces w biznesie – o tym trzeba cały czas pamiętać. Uproszczona forma prowadzenia i niskie koszty są oczywiście bardzo kuszące. Jednak bez dobrego biznesplanu i dobrze zaplanowanej strategii, nie przebijesz się do świadomości konsumentów. Konkurencja niemal w każdej branży jest bardzo duża.

Możliwość założenia firmy w jeden dzień bez ponoszenia kosztów bywa szansą, ale też pewnym zagrożeniem. Wiele osób pochopnie podejmuje taką decyzję, nie będą odpowiednio przygotowanym do roli przedsiębiorcy.

Trzeba także mieć świadomość pewnych mankamentów. Do najważniejszych należy odpowiedzialność całym swoim majątkiem. To oznacza, że jeśli Twoja firma wpadnie w problemy finansowe, wierzyciele mogą egzekwować Twój osobisty majątek. Sporym minusem są również składki ZUS, które są dużym obciążeniem dla młodych przedsiębiorców.

Czy zatem warto otworzyć firmę jednoosobową? To może być świetny pomysł na rozwój swojej kariery biznesowej, jednak zawsze trzeba dokładnie go przemyśleć. Weź pod uwagę szanse i zagrożenia i podejmij świadomą decyzję.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

iStock 834741464

Aparaty Olympus – wybór dla prawdziwego miłośnika fotografii

angele kamp osrpn1d52em unsplash

Rośliny doniczkowe do biura: Oaza świeżości i produktywności