Czy potrącony rowerzysta może dostać odszkodowanie od sprawcy zdarzenia?

glówne 20220721123040 download

Rowerzysta, który doznał szkód na skutek potrącenia, ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie od sprawcy. W jakich sytuacjach możliwe jest otrzymanie wypłaty? Jak rozpocząć procedurę?

 

Potrącenie rowerzysty – kiedy można dostać odszkodowanie?

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty – https://apo24.pl/ może być wypłacone jedynie wtedy, gdy spełnione zostaną odpowiednie wymagania. Dotyczą one przede wszystkim ustalenia winy za zdarzenie.

Gdy rowerzysta nie przyczynił się do powstania zdarzenia, wtedy może on otrzymać odszkodowanie. Natomiast zdarzają się sytuacje, gdy rowerzysta swoimi działaniami spowodował wypadek lub też postępował niezgodnie z przepisami, co może uniemożliwić mu uzyskanie odszkodowania.

Zdarzenia, które mogą skutkować w braku odszkodowania za potrącenie rowerzysty, przede wszystkim związane są z nieodpowiednim przekraczaniem drogi. Rowerzysta musi pamiętać o tym, że nie może on przejeżdżać przez pasy dla pieszych, a jedynie ma do tego prawo na wyznaczonych drogach rowerowych.

Rowerzysta musi też pamiętać o tym, że musi mieć odpowiednio wyposażony rower, między innymi w oświetlenie, które powinno być stosowane po zmroku. Jego brak, może powodować problemy z widocznością roweru i tym samym zwiększa ryzyko wypadków. Wtedy też uzyskanie odszkodowania za potrącenie rowerzysty może być niemożliwe.

Ile może wynosić odszkodowanie za potrącenie rowerzysty?

Wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty jest zależna od licznych czynników, do których zaliczają się głównie wymiar szkód osobowych oraz majątkowych.

Rowerzysta musi pamiętać o tym, by udokumentować szkody osobowe, na przykład urazy, przez wizytę u lekarza. Także powinien udokumentować szkody majątkowe, na przykład związane ze zniszczonym rowerem, wyposażeniem oraz przedmiotami osobistymi jak telefon komórkowy. Im większe doznane szkody, tym wyższe może być odszkodowanie.

 

Odszkodowanie może być też wypłacane w określonych sytuacjach jako renta – czasowa albo dożywotnia, by rowerzysta doznał znacznych szkód.

O wypłatę odszkodowania mogą też ubiegać się bliscy rowerzysty, który zmarł na skutek wypadku.

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty – jak rozpocząć procedurę?

W celu uzyskania odszkodowania za potrącenie rowerzysty konieczne jest zwrócenie się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Gdy jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce współpracować, wtedy rozwiązaniem jest jedynie wejście na drogę sądową.

Wsparcie podczas ubiegania się o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty oferują też kancelarie odszkodowawcze – kancelarie prawne specjalizujące się w tym obszarze prawa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

4702e0e95ec103fcda07ab328492426a

Wymiana ekranu w iPhone 11 – to musisz wiedzieć!

woman s hand holding glass jar with euro notes coins wooden backdrop

Czy jest możliwa pożyczka chwilówki z długim terminem spłaty?