Czy ginekomastia może się cofnąć?

ginekomastia bydgoszcz

Ginekomastia to powszechny problem, dotykający mężczyzn w różnym wieku. Choć najczęściej jest niegroźna dla zdrowia, może powodować dyskomfort psychiczny i obniżać jakość życia. Z tego powodu wielu pacjentów zastanawia się nad jej usunięciem. Czy jednak ginekomastia może ustąpić samoistnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia, inaczej przerost gruczołu sutkowego, to termin stosowany na określenie patologicznej zmiany, która dotyka 30-50% mężczyzn. Problem objawia się nadmiernym rozwinięciem tkanki gruczołowej na piersiach, co sprawia, że zaczynają one przypominać kobiecy biust. Ginekomastia zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o ile nie towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból czy wyczuwalne zgrubienia i guzki pod skórą. Jest jednak problemem estetycznym i często prowadzi do obniżenia samooceny oraz utraty pewności siebie.

Ginekomastia może zostać zdiagnozowana wówczas, gdy gruczoł sutkowy osiągnie wielkość co najmniej 2 centymetrów. Jeśli jest powiększony, możesz go zlokalizować podczas samobadania piersi. Przyciskając delikatnie palce do okolic sutka, wyczujesz pod otoczką wyraźną strukturę gruczołu.

Ginekomastia dotyka mężczyzn w każdym wieku, od niemowląt, przez nastolatków po seniorów. Może być jednostronna lub obustronna, to znaczy dotyczyć obu gruczołów sutkowych bądź tylko jednego z nich.

Skąd bierze się ginekomastia?

Przyczyny ginekomastii mogą być różnorodne i w dużej mierze zależą od wieku. We wczesnym okresie życia częstym zjawiskiem jest tzw. ginekomastia przejściowa. W przypadku noworodków wpływ na jej wystąpienie mają hormony zawarte w mleku matki. U dzieci i nastolatków najczęstszą przyczyną przerostu gruczołu sutkowego również są hormony, jednak tym razem te, które organizm wydziela w zwiększonych ilościach w okresie dojrzewania.

Mężczyźni po 50. roku życia mogą doświadczyć tzw. ginekomastii starzeniowej. W ich przypadku zmiany w strukturze gruczołu sutkowego są skutkiem spowolnienia produkcji hormonów przez jądra.

Kolejną odmianą omawianego zaburzenia jest tzw. ginekomastia idiopatyczna. Szacuje się, że dotyczy ona ok. 30% wszystkich przypadków. jej przyczyna nie jest rozpoznana.

Wśród niefizjologicznych przyczyn przerostu gruczołu sutkowego u mężczyzn wymienia się takie okoliczności, jak:

  • zaburzenia hormonalne,
  • nadwrażliwość na estrogeny,
  • niektóre choroby (marskość wątroby, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy),
  • stosowanie niektórych leków.

Czynnikami ryzyka przy ginekomastii są m.in. otyłość oraz skłonności genetyczne do jej wystąpienia.

Czy ginekomastia może się cofnąć?

Przerost gruczołu sutkowego może, lecz nie musi cofnąć się samoistnie. Dzieje się tak w większości przypadków, gdy zaburzenie dotyka niedojrzałych organizmów. Wczesna ginekomastia u niemowląt zazwyczaj zanika do 4. miesiąca życia. Po okresie pokwitania, gdy równowaga hormonalna się normuje, u wielu młodych mężczyzn również obserwowalny jest powrót do prawidłowego kształtu piersi. Podobnie w przypadku dorosłych cierpiących z powodu zaburzeń hormonalnych (np. nadczynności tarczycy) po wprowadzeniu skutecznej terapii.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ginekomastia utrzymuje się przez dłuższy czas lub nawet się pogłębia. Może to prowadzić do włóknienia tkanek gruczołowych i dalszego obrastania ich tkanką tłuszczową. W takich przypadkach warto zwrócić się o profesjonalną pomoc do specjalisty medycyny estetycznej.

W ofercie Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy znajduje się redukcja ginekomastii poprzez wycięcie przerośniętego gruczołu sutkowego. Zabieg wykonujemy metodą liposukcji, czyli odsysania tkanek, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Nowoczesna technika, jaką wykorzystujemy (liposukcja infradźwiękowa N.I.L.) umożliwia maksymalne zminimalizowanie skutków ubocznych zabiegu i skrócenie okresu rekonwalescencji.

Podsumowując, ginekomastia najczęściej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Może jednak obniżać komfort życia, dlatego też warto ustalić jej przyczynę i wdrożyć właściwe leczenie. Jeżeli przerostowi gruczołu sutkowego towarzyszą inne objawy, należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

tarcza do strzelania na strzelnicy

Cennik strzelnic. Ile kosztuje strzelanie na strzelnicach Krakowie?

bloczkisamokopiujace

Bloczki samokopiujące – niezastąpione narzędzie w biurze i nie tylko