Co zrobić, gdy chcemy założyć spółkę z o.o.?

adobestock 503697906 1

Zakładanie spółki może być obecnie bardzo wygodne i łatwe. Możliwość przeprowadzenia procedury online ułatwia formalności.

Rejestracja spółki z o.o.

Utworzyć i zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można obecnie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, drugim, znacznie wygodniejszym – rejestracja przez Internet, przy użyciu elektronicznego wzorca umowy spółki.

Założenie spółki online będzie wymagać posiadania kwalifikowanego certyfikowanego podpisu elektronicznego lub konta na ePUAP. Co istotne, każdy wspólnik musi posiadać podpis lub konto.

Zakładanie spółek z o.o. w formie online może być problematyczne dla kogoś, kto robi to pierwszy raz. Dlatego też warto podjąć współpracę z kancelarią rachunkową, która w naszym imieniu dopełni wszelkich formalności.

Konto w KRS

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby utworzyć spółkę jest założenie konta w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracji należy dokonać przed upływem 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki. Co istotne, od 1 lipca 2021 roku, taka rejestracja odbywa się wyłącznie elektronicznie. Żeby wypełnić procedurę, należy założyć konto w systemie eKRS.

Założenie spółki online

Po utworzeniu konta w eKRS, można skorzystać z systemu S24, logując się za pomocą tegoż właśnie konta. W zakładce „Moje przedsiębiorstwa” możemy utworzyć nową spółkę – podać należy nazwę, formę prawną i siedzibę podmiotu. Następnie, konieczne jest wgranie dokumentów, które potem system wyśle na przykład do ZUS czy NFZ. Najistotniejsze jest utworzenie umowy spółki z o.o. – można to zrobić korzystając ze wzorca. Podajemy dane wspólników, określamy PKD, wartość udziałów wraz z ich przydziałem wspólnikom. Umowę spółki podpisujemy przez ePUAP.

Należy pamiętać, że do umowy spółki dołączamy 3 dodatkowe dokumenty, należą do nich: oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920r. o nabywaniu nieruchomości prze cudzoziemców, lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu oraz lista adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę, likwidatorów lub prokurentów.

Pliki powinny zostać podpisane. Kiedy już dopełnimy tych formalności, w systemie należy złożyć „Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców”, również online wysyłamy wniosek do właściwego sądu. Po zatwierdzeniu wszystkich czynności, musimy wniosek podpisać (robią to wszyscy wspólnicy) i opłacić.

Cała procedura jest zdecydowanie bardziej przyjazna niż tradycyjna wizyta u notariusza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

teneryfa atrakcje

Teneryfa – atrakcje, pogoda i inne informacje o hiszpańskim wypoczynkowym raju

career firefighter relaxing job 162540

Spodnie robocze Snickers – wygodna odzież do pracy