Co to jest dokumentacja cen transferowych?

glowne 20221027183309 pexels photo 7688191.jpeg

Co to jest dokumentacja cen transferowych? Jakie przepisy regulują materię cen transferowych? Kto musi sporządzać dokumentację cen transferowych? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

 

  1. Czym jest dokumentacja cen transferowych?
  2. Kto musi sporządzać dokumentację cen transferowych?

Dokumentacja podatkowa cen transferowych w 2022 roku oparta została na ustawach oraz rozporządzeniach przekazanych przez Ministerstwo Finansów. Zawiłe przepisy sprawiają, że niewielu jest w stanie pojąć, czym dokumentacja cen transferowych jest oraz czy ich ona obowiązuje. Co to jest dokumentacja cen transferowych? I kto musi sporządzać takie dokumenty? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest dokumentacja cen transferowych?

Czym jest dokumentacja cen transferowych i kto musi ją sporządzać? Otóż dokumentacja podatkowa cen transferowych to dokument, który wykazuje, że warunki transakcji, które zostały zawarte w konkretnym roku podatkowym między powiązanymi podmiotami, są zgodne z warunkami rynkowymi.

Przepisy, które regulują materię związaną z cenami transferowymi, znajdziesz w ustawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych. Takie regulujące przepisy znajdują się również w tak zwanych wykonawczych rozporządzeniach, szczególnie w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21.12.2018. Koniecznie się z nimi zapoznaj już teraz!

Kto musi sporządzać dokumentację cen transferowych?

Kto właściwie musi sporządzać dokumentację cen transferowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy zidentyfikować ewentualne powiązania, jakie mogą występować między podmiotami, które zawierają transakcje. Do najpowszechniejszych powiązań zalicza się wspólnego właściciela czy transakcje, które zostają zawierane między małżonkami.

Drugi krok to porównywanie progów transakcyjnych. Jeśli zostaną przekroczone, obowiązkowe jest sporządzanie dokumentacji cen transferowych. Aktualnie obowiązują cztery progi. W przypadku transakcji towarowej i finansowej próg wynosi 10 000 000 zł, a usługowej 2 000 000 zł. Ta ostatnia wartość dotyczy także innej transakcji niż te, które zostały określone wyżej.

Należy pamiętać również o tym, że podmioty z miejscem zamieszkania, siedzibą lub zarządem w kraju czy na terytorium, które wykorzystuje szkodliwą podatkową konkurencję, taki próg dokumentacyjny wynosi z reguły 100 000 zł bez względu na rodzaj transakcji. Jeśli nie jesteś pewny, czy musisz sporządzać dokumentację cen transferowych, polecamy zapytać biuro podatkowe, a dokładniej specjalistów pracujących w takim miejscu. Warto skorzystać z pomocy pracowników biura podatkowego również w sytuacji, gdy chcemy dowiedzieć się nieco więcej o dokumentacjach cen transferowych. Dzięki temu można uniknąć błędów w przypadku transakcji usługowej lub sporządzając lokalną dokumentację cen transferowych. Na szczęście dla doświadczonych specjalistów z biura podatkowego lokalna dokumentacja cen transferowych nie będzie stanowiła żadnego problemu, ponieważ na co dzień zajmują się  sporządzaniem dokumentacji dla transakcji kontrolowanej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

home 2486092 960 7201

Czy sterowanie kotłem przez internet jest warte uwagi?

glowne 20221025111811 pexels photo 3259600.jpeg

Olejki i susz CBD – pozytywne wsparcie organizmu