Backdoor – co to za wirus i jak chronić przed nim sprzęt?

backdoor cotozawirusijakchronicprzednimsprzet

Na użytkowników sieci czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest backdoor – wirus, przez którego możesz całkowicie stracić kontrolę i dostęp do swojego systemu komputerowego. Dowiedz się, czym jest backdoor i jak się przed nim ustrzec.

Backdoor – co to za wirus? Dlaczego jest tak groźny?

Backdoor oznacza w języku polskim tylne drzwi, furtkę. Już sama nazwa wiele mówi o tym, z jakim wirusem mamy do czynienia. Backdoor jest luką w zabezpieczeniach systemu komputerowego. Tworzą ją crackerzy lub producenci legalnego oprogramowania. Dzięki niej mogą monitorować poprawność działania danego programu czy przeprowadzać aktualizacje.

Kiedy urządzenie zostanie zainfekowane przez backdoor, haker może nawiązać z nim anonimowe połączenie bez wiedzy, a tym bardziej zgody poszkodowanego. Jakie są skutki backdooru? Przede wszystkim cyberprzestępcy mogą wykraść poufne dane oraz hasła nie tylko do portali społecznościowych, lecz także banków. Zawirusowany komputer może stać się bronią w rękach hakerów. Za jego pośrednictwem mogą zdalnie przejąć pocztę e-mail i rozsyłać spam. Ponadto nierzadko wykonują z urządzenia ataki typu DDoS lub instalują inne złośliwe oprogramowanie.

Jakie są oznaki backdooru?

Jeśli zauważysz, że z Twojego komputera samoistnie znikają pliki, zmienia się ich nazwa bądź są edytowane, może to oznaczać, że padłeś ofiarą backdooru. Inne symptomy zakażenia wirusem to m.in.

  • wyłączanie się komputera lub brak możliwości jego uruchomienia,
  • przesuwanie się kursora bez poruszania myszką,
  • zwiększone zużycie danych oraz przepełniony dysk,
  • wyświetlanie się dziwnych i podejrzanych komunikatów na ekranie.

Jak chronić się przed backdoorem?

Najskuteczniejszą ochroną przed backdoorem, jest stosowanie się do zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Przede wszystkim, jeśli nie musisz, nie pobieraj zbyt wielu programów. Zwracaj również uwagę na to, skąd pochodzą i czy istnieje prawdopodobieństwo, że są zawirusowane.

Po drugie, nie otwieraj podejrzanych maili, a tym bardziej nie pobieraj załączników od nieznanych nadawców. Co więcej, nie klikaj wyskakujących reklam w przeglądarkach i nie wchodź na strony, które nie są oznaczone jako bezpieczne (patrz: kłódka w pasku adresu przeglądarki).

Po trzecie, zainstaluj dobry program antywirusowy. Dotyczy to nie tylko komputera, lecz także urządzeń mobilnych. Dzięki niemu możesz wykryć obecność wirusa dużo szybciej.

INEA  oferta bezpiecznego Internetu

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w sieci, korzystaj z łącza oferowanego przez renomowanych dostawców, takich jak INEA. Oferta tej firmy jest bardzo rozbudowana i nastawiona na komfort i bezpieczeństwo Klientów.

INEA proponuje ultraszybkie łącze światłowodowe symetryczne, które możesz dodatkowo wzbogacić o Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE. Co więcej, niezawodny i szybki światłowód sprawia, że wybrany program antywirusowy będzie mógł działać o wiele sprawniej i szybciej znajdować potencjalne zagrożenie.

W ofercie INEA możesz skorzystać również z telewizji światłowodowej HIWAY TV, telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz usług dodatkowych. Wybieraj interesujące Cię pakiety i dopasowuj je do swoich preferencji. Ciesz się bezpiecznymi usługami najwyższej jakości tylko z INEA.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glówne 20220726073443 g3136552303bbf6a4468f0502deb8d74c670d1a42aef6e4c2a8c4e2494f18554430cd46c18ee839640488dcfd0fca6c387be8e810fdd0aae730ee02bbe00b5d33 640.jpg

Nowoczesny marketing – pozycjonowanie Łódź

hostessy do wynajecia

Usługi hostess podczas eventów