Zarówno właściciele psów ras miniaturowych, jak i tych większych, powinni regularnie dbać o zdrowie oraz piękno swojego pupila. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pies i jak wykonywać je we właściwy sposób?
Pielęgnacja małych i dużych psów – jak powinna przebiegać?
Spis Treści
Posiadając psa z pewnością zależy ci, aby cieszył się doskonałym zdrowiem. Jednymi z najważniejszych kwestii są regularne wizyty kontrolne u weterynarza, zbilansowany sposób żywienia oraz regularna dawka ruchu. Równie istotna jest jednak pielęgnacja, która także ma wpływ na samopoczucie twojego pupila. W jej zakresie znajdują się bowiem zabiegi, których wymagają zarówno mniejsze, jak i większe psy, aby nie tylko wyglądać, ale i czuć się doskonale. Jak właściwie przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne u czworonoga i w jakie akcesoria warto się wyposażyć?
Wyczesywanie sierści
Regularne czesanie to zdecydowanie obowiązkowy zabieg, na który właściciele ras psów długowłosych powinni poświęcić kilka minut nawet każdego dnia. Wyczesywanie obumarłej sierści i podszerstka jest istotne zwłaszcza tuż przed latem oraz zimą, kiedy trwa intensywny okres linienia. Ten prosty zabieg przynosi korzyści zarówno psu, który wygląda i czuje się lepiej, ale także właścicielom, którzy na kanapie czy dywanie zaobserwują znacznie mniejszą ilość sierści. Warto wiedzieć, że niektóre rasy psów mogą wymagać dodatkowo regularnego strzyżenia. Szczególnie warto się na to zdecydować, gdy sierść ogranicza psu widoczność lub ma tendencję do kołtunienia lub filcowania. Jest to związane nie tylko z estetyką – kołtuny mogą bowiem podrażniać skórę czworonoga, zaś ze względu na zgromadzone w nich zanieczyszczenia, może dojść nawet do rozwoju stanów zapalnych.
Kąpiel
Wielu właścicieli zastanawia się, jak często powinni kąpać swojego psa. Zazwyczaj wystarczy robić to jedynie dwa razy w roku – jeżeli jednak spacery są wyjątkowo intensywne, konieczna może być nawet codzienna, przynajmniej częściowa kąpiel. Podczas mycia usuwane są nie tylko wszelkie zanieczyszczenia, ale także zrogowaciały naskórek. Ważne, aby kąpiel przebiegała spokojnie, dzięki czemu pies nie będzie kojarzył jej z traumatycznym przeżyciem. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza, zaś cały zabieg należy wykonywać wyłącznie przy użyciu specjalistycznych preparatów przeznaczonych dla psów. Myjąc psa należy omijać okolice uszu i oczu, dbając o to, by nadmiernie ich nie zmoczyć. Najlepszą porą mycia jest natomiast czas po odbyciu ostatniego spaceru danego dnia – sierść będzie mogła wtedy spokojnie wyschnąć.
Obcinanie pazurów
Zbyt długie pazury mogą powodować u czworonoga duży dyskomfort. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do tego, że długość pazurów psa stanie się przyczyną bolesnych skaleczeń, a nawet uniemożliwiać mu swobodne poruszanie się. Bywa również, że zbyt długie psie pazury doprowadzają do niefizjologicznego ustawienia palców, czego skutkiem mogą być naderwania, pęknięcia bądź złamania pazurów, co dla pupila jest bardzo bolesne. Ze względu na fakt, że psy nie są w stanie zdzierać pazurów na bieżąco, ich regularne obcinanie często bywa konieczne. Zabieg obcinania pazurów można przeprowadzić samodzielnie – należy jednak wyposażyć się w profesjonalne obcinaczki dla psa, które znajdziesz na stronie formapupila.pl. Klasyczne obcinaczki wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej sprawią, że pielęgnacja pazurów przebiegnie w bezpieczny i szybki sposób.
Pielęgnacja uszu
Uszy są bardzo wrażliwą częścią ciała u psów, dlatego też należy regularnie dbać o ich stan. Brak pielęgnacji tej sfery lub jej nieprawidłowe przeprowadzanie może spowodować, że w zaczną rozwijać się w nich bakterie i grzyby, prowadzące finalnie do powstawania stanów zapalnych. Zdrowe psie uszy mają blady odcień, zaś ich temperatura jest taka sama, jak reszta ciała czworonoga. Powodem do niepokoju mogą stać się natomiast znajdująca się w uszach wydzielina, nieprzyjemny zapach, obrzęki, zaczerwienienia czy bolesność uszu – takim przypadku niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Jeżeli chodzi zaś o profilaktykę, stan uszu najlepiej sprawdzać na przykład podczas zabiegu czesania. Warto również regularnie je czyścić, używając specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów dostępnych między innymi w sklepach zoologicznych. Częstotliwość wykonywania zabiegu płukania uszu zależy często od rasy psa, w związku z czym najlepiej skonsultować tą kwestię razem z lekarzem weterynarii.
Komentarze