Jak wybrać dobry alkomat?

glówne alkomaty dowodowe

Alkomat to bardzo przydatne narzędzie. Korzystanie z niego to przejaw odpowiedzialności i troski o bezpieczeństwo własne, a także innych. Kwestia nie podejmowania się kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu nie ulega wątpliwości. To prosty przepis na tragedię i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Czasami jednak pojawia się konieczność skontrolowania, czy to „już” i czy już można prowadzić pojazd. Wówczas bardzo przydaje się alkomat. Ważne jednak, żeby był odpowiednio dobrany. Urządzenia słabej jakości mogą bowiem fałszować wynik i zupełnie się nie sprawdzać. Pamiętajmy, że mierząc zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu liczymy ją w promilach, a więc precyzyjny alkomat to mus. Świetnie sprawdza się na przykład profesjonalny alkomat elektrochemiczny. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

alkomaty alcofind

Alkomaty – na czym polega ich działanie?

Pomiar stężenia alkoholu polega na procesie elektrochemicznego utleniania etanolu przez związki chemiczne. Wśród nich warto wymienić na przykład dwuchromian potasowy i nadmanganian potasowy. Całość odbywa się na kontrolowanym potencjale elektrody. W efekcie tego procesu alkohol utlenia się i zostaje przekształcony w kwas octowy. To powoduje z kolei uwolnienie elektronów i powstanie prądu elektrycznego. Innymi słowy, układ mechanicznej obróbki powietrza dostarcza do komórki pomiarowej określoną ilość powietrza. Element, który w alkomacie jest najważniejszy, to sensor. Wyróżnić można trzy typy sensorów: półprzewodnikowe, spektrofotometryczne i elektrochemiczne. To właśnie te ostatnie cieszą się największą popularnością. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: neomaniak.pl/alkomaty.html. Sensor elektrochemiczny jest bardzo czuły.

budowa alkomatu

Jak wybrać urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu?

Wyjaśniliśmy już, jak alkomat działa. Na rynku dostępne są niezwykle precyzyjne alkomaty policyjne, ale także alkomaty osobiste. Wśród modeli do użytku osobistego najbardziej polecane są te z sensorem elektrochemicznym. Dają precyzyjny wynik pomiaru i są proste w obsłudze. Ich zastosowanie z pewnością sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach.

alkomat promiler al 8000 srebrny

Kalibracja alkomatu

Wybierając alkomat, bardzo ważna jest możliwość kalibracji. Najlepiej wykonać ją w profesjonalnym serwisie. Wówczas masz pewność, że sprzęt będzie działał poprawnie. Najważniejsze, żeby alkomat do użytku domowego dawał precyzyjny wynik, z niewielkim marginesem błędu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glówne 20221020134301 download

Pielęgnacja psa – jak zadbać o swojego pupila?

glówne 20221016095235 g78be0008c631499cb8938f7de1e7cb8270fdd9d2a5c16b65ef5d22145f663876b943b09813c0b4ddaaa5e85c2dcc7350d5067187d9b2ec9d510695b08bf562b9 640.jpg

Leasing samochodu – kto pyta, nie błądzi