W ostatnim czasie wiele mówi się o zaostrzeniu ustawy o ruchu drogowym. Zmiana przepisów ma zmniejszyć liczbę pijanych kierowców na drogach. Nietrzeźwość jest przyczyną wielu wypadków i bezwzględnie należy unikać wsiadania za kółko po jakiejkolwiek ilości alkoholu. Niemniej każdemu zdarzyła się sytuacja, kiedy trzeba było jechać autem następnego ranka po zakrapianej imprezie. Aby uniknąć ryzyka – koniecznie kup alkomat.
Alkomaty elektrochemiczne – dokładne pomiary uchronią cię przed jazdą po alkoholu
Spis Treści
Alkomaty to urządzenia, które muszą być przede wszystkim dokładne. Do takich urządzeń należą alkomaty elektrochemiczne (znajdziesz je tutaj: alkopatrol.pl/alkomaty). O ich jakości oraz wydajności świadczy fakt, że tego typu alkomaty są używane przez policję.
Jest to alkomat, wyposażony w sensor elektrochemiczny, który zapewnia rzetelne odczyty i pokazuje dokładną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu możesz wsiąść za kółko bez obaw, że patrol drogówki dysponuje dokładniejszym alkomatem. W razie kontroli z pewnością wynik nie będzie odbiegał od tego, który wskazał twój domowy alkomat.
Alkomaty elektrochemiczne są urządzeniami dla wymagających klientów. Zdecyduj się na tę opcję, jeżeli masz zamiar często z niego korzystać. To dobre rozwiązanie także dla przedsiębiorców, którzy chcą używać alkomatu w swojej firmie. Alkomaty te nie wymagają tak częstej kalibracji, działają stabilnie i są wydajne nawet przy większej liczbie badanych osób. To znacznie lepszy wybór niż alkomaty półprzewodnikowe.
Pamiętaj o regularnej kalibracji swojego alkomatu
To bardzo ważne, aby alkomat był regularnie kalibrowany. Dzięki temu zabiegowi zawsze będzie pokazywał dokładne i rzetelne wyniki. Kalibracja to nic innego jak sprawdzenie poprawności działania alkomatu. W razie potrzeby oprogramowanie jest przywracane do właściwych ustawień. Po każdej kalibracji wystawiany jest Certyfikat, poświadczający, że alkomat został skalibrowany.
Alkomat wymaga kalibracji w związku z normalną eksploatacją. Warto skontrolować stan urządzenia również wtedy, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości – jeśli alkomat pokazuje błędne wyniki (na przykład wartość zerową, podczas gdy piłeś) lub kilka identycznych wyników z rzędu.
Alkomaty z sensorem elektrochemicznym wymagają kalibracji co 500 lub więcej pomiarów (w zależności od konkretnego modelu), natomiast nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Alkomaty półprzewodnikowe wymagają natomiast częstszej kalibracji – z reguły co około 6 miesięcy.
Nowe zaostrzone przepisy ruchu drogowego
Jak wspomnieliśmy – niedawno zostały zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Nowe zasady zaczęły obowiązywać dokładnie 17 września 2022 roku. Jeśli wsiądziesz za kółko pod wpływem alkoholu, to musisz się liczyć z szeregiem konsekwencji. Przede wszystkim otrzymasz dotkliwą grzywnę: 2500 zł, natomiast w przypadku recydywy aż 5000 zł (tak zwane podwójne mandaty). Większa jest także liczba punktów karnych. Nie wspominając o takich konsekwencjach, jak zatrzymanie czy nawet odebranie prawa jazdy.
Ponadto – prowadząc samochód pod wpływem alkoholu – po prostu narażasz się na niebezpieczeństwo. Nawet, jeśli wydaje ci się, że zdążyłeś wytrzeźwieć – reakcje organizmu wciąż mogą być opóźnione lub nieprawidłowe. Niestety bez zbadania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, czy możesz już prowadzić samochód. Pamiętaj też, że w myśl polskiego prawa wystarczy 0,5 promila, byś został uznany za nietrzeźwego kierowcę. Właśnie dlatego na wyposażeniu każdego kierowcy powinien się znaleźć dokładny alkomat elektrochemiczny.
Komentarze