W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się taśmy i sznury pęczniejące Swellsil. Należy pamiętać, że taśmy i sznury pęczniejące to materiały stosowane do uszczelniania przerw technologicznych w konstrukcjach betonowych. Chodzi tu również o przegrody budowlane oraz styki konstrukcji.
Czym są taśmy pęczniejące?
Produkowane są na bazie pęczniejących tworzyw sztucznych lub na bazie bentonitu. Mają postać taśmy lub sznura o przekroju kołowym, owalnym, kwadratowym oraz prostokątnym. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że pod wpływem wody materiały te się rozszerzają i w ten sposób tworzy się wodoszczelna bariera. Wypełniają nie tylko pęknięcia w betonie, ale też uszczelniają puste przestrzenie. Do uszczelniania przerw roboczych w betonie przeciw wilgoci stosuje się taśmy i sznury pęczniejące. Stosowane są także do uszczelniania połączeń prefabrykowanych elementów lub zbiorników wody opadowej. Ważne są też przejścia rurowe, styki konstrukcji oraz rurociągi kanalizacyjne. Trzeba jednak właściwie przygotować podłoże pod taśmy i sznury pęczniejące, żeby zagwarantować szczelność, a później uniknąć przecieków. Powierzchnia musi być sucha i mocna, a do tego w miarę gładka. Nie powinno być też większych nierówności oraz rowków i kamieni. W miejscu, gdzie zaprojektowane jest ułożenie profilu świeżo ułożony beton powinien zostać wyrównany. Należy pamiętać, że na całej długości ułożenia spód musi stykać się z podłożem. Kluczowe jest, żeby zapewnić minimalną otulinę, czyli przynajmniej 7,5 cm. Taśma musi być w pełni otoczona betonem, żeby mogła spełnić swoją funkcję. Osoby, które układają taśmę powinny unikać tworzenia zakładek. Żeby zapewnić ciągłość, końcówki zwoju muszą być do siebie mocno przyciśnięte.
Zastosowanie taśmy pęczniejącej
Taśmę należy chronić bezwzględnie przed kontaktem z wodą. Dlatego taśma nie może być instalowana na zamrożonym podłożu lub w stojącej wodzie. Odpowiednie zawibrowanie mieszanki betonowej wokół profili jest niezwykle ważne. Beton powinien być wolny od pustek, a do tego musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Za pomocą różnych uszczelnień można uszczelnić otwory po ściągach. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych specjalistów cieszących się dobrą opinią, którzy wiele lat działają na rynku. Uszczelki pęczniejące, sznury uszczelniające oraz masy pęczniejące można stosować profilaktycznie. Można też zastosować gumowe korki pęczniejące. Można nimi najłatwiej uszczelnić otwory po ściągach szalunkowych. Są też gumowe stożki o średnicy oraz długości kilkudziesięciu milimetrów. Najczęściej są wykonane z kauczuku naturalnego lub mieszaniny polimerów. Warto mieć na uwadze, że zwiększają swoją objętość kilkukrotnie po kontakcie z wodą. W ten sposób uszczelniają korki po betonowych szalunkach. Można je wykorzystać w środowisku wody słonej i słodkiej. We wkładkach dystansowych do otworów szalunkowych wciskane są korki pęczniejące. Zatyczkę można umieścić na głębokości przynajmniej 5 mm. Drewnianego przedmiotu trzeba użyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wypełnienie otworu zaprawą wodoszczelną zaleca się po zamontowaniu korka.
Komentarze