Dobre pytanie. Zwykły śmiertelnik myśli, że papier ścierny do drewna to jeden uniwersalny wynalazek. My jednak wiemy, że to nie jest takie proste. W naszym artykule przedstawimy kilka aspektów, którymi trzeba się kierować przy wyborze papieru ściernego.
Gradacja papieru ściernego
Spis Treści
Gradacja, czyli ziarnistość papieru ściernego to najważniejszy czynnik decydujący o kupnie. W związku z tym każdy papier ścierny do drewna posiada numerację zgodną z normami Europejskiej Federacji Producentów Materiałów Ściernych (FEPA). Ziarnistość gruba oznaczona będzie mniejszym numerem. W związku z tym oznaczenie P50 wskazuje, że mamy do czynienia z dość konkretnym przedstawicielem papieru gruboziarnistego, który może posłużyć do usuwania farby lub powłok lakierniczych.
Im większa liczba przy literze P, tym mniejszej ziarnistości należy się spodziewać. Idąc tym tropem, jeśli szukamy czegoś do delikatnej obróbki ręcznej lub finalnego szlifowania drewna, powinniśmy kupić papier z oznaczeniem w okolicy P2000. Ziarnistość papierów ściernych ma zatem olbrzymie znaczenie i biorąc do ręki niewłaściwy produkt, możemy utrudnić sobie pracę lub nawet doprowadzić do uszkodzenia szlifowanej powierzchni.
Technika szlifowania drewna
To, jaki papier ścierny wybrać powinno też zależeć od samej obróbki drewna. Możemy to robić maszynowo lub całkowicie za pomocą rąk. Im więcej obrotów i wibracji się spodziewamy, tym niższa powinna być granulacja papieru do pracy z drewnem. Chodzi o to, aby przypadkiem nie przesadzić.
Możemy też działać na mokro, jak i na sucho. Dobry papier ścierny do drewna na mokro będzie całkowicie wodoodporny. To pozwala zamoczyć papier, dzięki czemu stanie się bardzo elastyczny. Elastyczność z kolei da nam możliwość szlifowania drewna w różnych zakamarkach i pod wieloma kątami. To bardzo przydatne, jeśli mamy do czynienia poręczami schodów, na przykład.
Kwestia rodzaju papieru ściernego do drewna
Jest wiele chemikaliów, z których powstają materiały ścierne. Tlenek aluminium, węglik krzemu, cyrkon glinu i korund – to najpowszechniejsze. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. W przypadku papieru do drewna, dobrze jest użyć korundu właśnie lub jego odmiany. Czasami też używa się domieszek. To wzmacnia ogólną wytrzymałość ziaren oraz zmniejsza ryzyko zanieczyszczeń obrabianego materiału. Spoiwem ziaren powinny być natomiast mieszanki żywic syntetycznych. Dzięki temu papier ścierny do drewna, jako całość, zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas.
Komentarze