Rola urządzeń kompaktujących w procesie zarządzania odpadami

72e16fd02aa7677424c4cec12119402c

Kompaktory odpadów to wyspecjalizowane urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Urządzenia kompaktujące odpady znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie powstają duże ilości odpadów i skutecznie przyczyniają się do redukcji kosztów związanych z gospodarką odpadową. Wyjaśniamy, czym są i jak działają urządzenia kompaktujące odpady, a także podpowiadamy, dlaczego warto je zastosować.

Czym są kompaktory odpadów?

Jak wyjaśniają eksperci ze Stena Recycling, kompaktor odpadów to urządzenie, którego użycie ma na celu zmniejszenie objętości odpadów. Są to przede wszystkim różnego rodzaju prasokontenery, pojemniki zmniejszające objętość odpadów czy belownice stosowane w zakładach przemysłowych generujących duże ilości odpadów. To właśnie Stena Recycling, innowacyjna firma zajmująca się kompleksowym zarządzaniem odpadami i recyklingiem odpadów wszystkich frakcji, wspiera przedsiębiorców i dostarcza również do polskich i europejskich zakładów produkcyjnych nowoczesne urządzenia kompaktujące odpady w różnych wariantach. Kompaktory odpadów są stosunkowo nowym rozwiązaniem, chociaż sama idea redukowania gabarytów śmieci wcale nie jest nowością. Urządzenia zmniejszające objętość odpadów stały się jednak ostatnio szczególnie popularne, a wiąże się to przede wszystkim z pilną potrzebą zmniejszania poziomu emisji CO2 poprzez optymalizowanie procesów logistycznych i transportowych.

W jaki sposób działają urządzenia kompaktujące odpady?

Kompaktory odpadów działają głównie na zasadzie prasy – zgniatają i prasują umieszczane w nich odpady i w ten sposób znacząco zmniejszają ich objętość. W przemyśle i branży odpadowej wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia kompaktujące odpady różnych frakcji, zwłaszcza tworzywa sztuczne, makulaturę i odpady celulozowe. Niektóre z tych urządzeń przystosowane są do pracy stacjonarnej i po montażu stanowią integralny element linii produkcyjnych zainstalowanych w zakładzie, inne mogą być przewożone z miejsca na miejsce. Tego typu wygodne w eksploatacji mobilne kompaktory odpady udostępnia wspomniana Stena Recycling. Oprócz przewoźnych kompaktorów, które transportowane mogą być przy użyciu popularnych pojazdów typu hakowiec, Stena Recycling oferuje także nowoczesne kompaktory stacjonarne oraz dysponujące ogromną siłą nacisku belownice – szybkie i bardzo uniwersalne urządzenia prasujące tworzywa sztuczne, folię, papier, karton, a następnie formujące je w łatwe w transporcie zwarte bele i rulony.

Dlaczego warto wykorzystywać kompaktory i pojemniki zmniejszające objętość odpadów?

Kompaktory odpadów pozwalają zwiększyć efektywność systemu zarządzania odpadami w firmie. Ich zastosowanie przekłada się nie tylko na oczywistą oszczędność miejsca i możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni w zakładzie niż wykorzystanie jej na składowanie odpadów, ale przede wszystkim przyczynia się do realnego zmniejszenia kosztów związanych z procesami zarządzania odpadów. Kompaktory śmieci umożliwiają transportowanie zdecydowanie większej ilości odpadów w ramach jednego przewozu, a to przekłada się na możliwość zmniejszenia częstotliwości wizyt firmy odpadowej. Rzadszy odbiór odpadów i ich transport to z kolei redukcja kosztów, mniejsze obciążenie dla środowiska, niższa emisja CO2, ale i oszczędność czasu oraz odciążenie pracowników, którzy mogą skoncentrować się na innych zadaniach niż załadunek odpadów, ich ważenie czy związane z nimi formalności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

370542114 698658205622836 3864490264579675405 n

Najlepsze samochody terenowe dla Ciebie i Twojej rodziny

iStock 1136995942

Rozdzielnie natynkowe – jakie wybrać?