W ostatnich latach znaczenie zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw zyskało na znaczeniu, co bezpośrednio wpłynęło na sposób prowadzenia biznesu na całym świecie. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania społeczeństwa i regulacje prawne, przedsiębiorstwa są zobowiązane do raportowania informacji z zakresu ESG (Environmental, Social, Governance), czyli aspektów środowiskowych, społecznych oraz zarządzania.
Co to jest ESG?
Spis Treści
ESG to pojęcie, które odnosi się do analizy i prezentacji danych niefinansowych, związanych z działalnością przedsiębiorstw w obszarach zrównoważonego rozwoju. W ramach raportowania ESG firmy muszą dostarczać szczegółowe informacje na temat wpływu swojej działalności na środowisko naturalne, społeczeństwo oraz na sposób, w jaki są zarządzane.
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa będą musiały ujawniać m.in.:
- emisję gazów cieplarnianych i ich planowane działania na rzecz jej redukcji,
- polityki dotyczące równości płci, zatrudnienia, przestrzegania praw człowieka,
- zarządzanie ryzykiem, w tym ryzykiem środowiskowym i społecznym.
Dyrektywa CSRD – nowe ramy raportowania
Jednym z kluczowych kroków w kierunku uregulowania raportowania ESG w Europie jest wprowadzenie Dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Dyrektywa ta zastępuje wcześniejszą NFRD (Non-Financial Reporting Directive) i znacznie rozszerza zakres podmiotów zobowiązanych do raportowania.
CSRD obejmie wszystkie duże przedsiębiorstwa, spółki notowane na giełdach oraz organizacje działające na rzecz interesu publicznego w Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że firmy te będą musiały ujawniać szczegółowe dane dotyczące swoich praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, które będą podlegać niezależnemu audytowi i weryfikacji.
Kiedy i kogo obejmuje obowiązek raportowania?
Zgodnie z Dyrektywą CSRD, pierwsze raporty ESG będą musiały zostać złożone w 2025 roku przez duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W kolejnych latach obowiązek ten zostanie rozszerzony na mniejsze przedsiębiorstwa, co pozwoli na bardziej kompleksową ocenę wpływu działalności biznesowej na zrównoważony rozwój w całej Europie.
Wdrożenie nowych wymogów raportowania ESG będzie wyzwaniem, ale także szansą dla przedsiębiorstw na zwiększenie swojej przejrzystości, budowanie zaufania wśród interesariuszy oraz adaptację do nowych realiów gospodarczych, gdzie odpowiedzialność za środowisko i społeczeństwo staje się kluczowym elementem strategii biznesowej.
Komentarze