Przegląd darmowych programów do odzyskiwania danych.

Przegląd darmowych programów do odzyskiwania danych

Darmowe programy do odzyskiwania danych. Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Wtedy większość od razu wpada w panikę i zaczyna gorączkowo szukać pomocy w internecie i wśród znajomych.  Jeżeli szukasz tego typu programów, na pewno już spotkałeś się z problemem utraty ważnych danych z jakiegoś nośnika.

odzyskiwania danych

– przyczyny utraty danych – podczas swojej dwudziestoparoletniej praktyki spotkaliśmy się z różnymi przypadkami. Najczęstszą przyczyna utraty danych jest:

  1. upadek dysku, – w przypadku uderzenia w dysk HDD bardzo łatwo go zniszczyć. Ze względu na delikatność i precyzję wewnętrznych mechanizmów takiego dysku, poprzez upadek czy uderzenie w dysk ich struktura może ulec zakłóceniu. Często następuje kolizja między tymi elementami, powodując nieodwracalne straty.
  2. wyeksploatowanie głowic dysku HDD – Wewnątrz każdego dysku HDD znajdują się bardzo delikatne głowice zapisująco odczytujące informacje z obracających się z dużą prędkością talerzy. Głowice są umieszczone na ruchomych, zespolonych ze sobą, ramionach, które pozycjonują głowice nad odpowiednimi sektorami dysku. Bezpośrednio przy głowicach znajdują się tzw. preampy, czyli wstępne wzmacniacze sygnałów. Są one zintegrowane z ramionami głowic. Zużycie tych elementów powoduje, że dysk nie może odczytywać danych.
  3. zalanie komputera – każdy dysk ma swoją elektronikę, która jest wrażliwa na wszelakiego rodzaju ciecze. Powodują one zwarcia i korozję elementów elektroniki dysku. Bez prawidłowego działania elektroniki, żaden dysk nie będzie w stanie się uruchomić.
  4. uszkodzenie logiczne nośnika – każdy dysk ma zaimplementowaną tablice partycji, która jest zależna od systemu plików. Uszkodzenie tych wewnętrznych informacji spowoduje, że dysk nie będzie widział żadnych danych.
  5. uszkodzenie oprogramowania wewnętrznego – dysk do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniego oprogramowania wewnętrznego – tzw. Firmware. Ogólnie rzecz biorąc, odpowiada ono za wszystkie zadania dysku oraz zarządzanie procesami kolejkowania, przetwarzania i zapisu/odczytu danych.
  6. Wirusy i aplikacje wyłudzające informacje – to może przytrafić się każdemu. Wystarczy instalacja niewłaściwej aplikacji, czy kliknięcie w link przekierowujący użytkownika do fałszywych stron i programów. Niektóre złośliwe aplikacje potrafią bardzo skutecznie zaszyfrować dane i żądać zapłaty za klucz rozkodowujący dane. W większości przypadków taka blokada jest nie do obejścia.
  7. przypadkowe usunięcie danych z dysku – nierzadko zdarza się, że użytkownik przez roztargnienie, czy nadmierny pośpiech sam skasuje ważne dane z dysku lub sformatuje nośnik. Mimo wysyłanych przez komputer komunikatów o niebezpieczeństwie utraty danych, nader często są lekceważone i dane przepadają

Dysk SSD a NVMe. O formatach i protokołach nośników

Proces odzyskiwania danych

– na czym polega proces odzyskiwania danych w różnego rodzaju nośnikach – odzyskiwanie danych polega na wykopiowaniu ważnych informacji użytkownika z uszkodzonego lub skasowanego nośnika. Proces odzysku jest zależny od rodzaju nośnika (dysk HDD, dysk SSD, PenDrive, Karta pamięci) oraz rodzaju uszkodzenia. Najtrudniej odzyskać dane z nośnika uszkodzonego fizycznie. Wiąże się to najczęściej z koniecznością wymiany podzespołów dysku. Trafiając do naszego laboratorium każdy dysk poddawany jest analizie, mającej na celu identyfikację problemu, sprawdzenie możliwości odzyskania danych, wycenę kosztów. Jeżeli warunki odzysku i koszty zostaną zaakceptowane, wówczas laboratorium przystępuje do procesu data Recovery. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że laboratorium nie podejmuje się naprawy dysków, a jedynie ich uruchomienia w celu wykopiowania z nich danych. Często dyski zostają rozebrane, zmodernizowane, przeprogramowane tak, aby tylko odzyskać informacje z tego nośnika. Wartość nośnika jest dla nas pomijalnie nieważna.

Zobacz również: Microsoft przejmie współtwórcę Siri za blisko 20 mld dolarów

– niebezpieczeństwo podczas odzyskiwania danych – każde odzyskiwanie danych z nośnika należy zacząć od kopii zapasowej, która w razie problemów zabezpieczy dane, które już na tym nośniku są. Niepowodzenie lub jakikolwiek błąd podczas odzyskiwania danych może uszkodzić inne informacje znajdujące się na nośniku. Jeżeli zostaną np. nadpisane, już nic nie przywróci danych. Nierzadko zdarza się tez pogorszenie stanu nośnika podczas odzyskiwania

– możliwości, zalety i wady darmowych programów do odzyskiwanie danych charakterystyka – Działanie darmowych programów do odzyskiwania danych polega na Darmowe programy z założenia działają na zasadzie skanowania tych powierzchni dysków, które zawierają wpisy informacji o utraconych danych.  Wyszukują one wpisów o plikach zdjęć, filmów, muzyki, dokumentów oraz zmodyfikowanych i usuniętych niedawno plików.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Dodane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Magda Linette znów widzi na drodze Simonę Halep

Magda Linette znów widzi na drodze Simonę Halep. Ważny sprawdzian w Caja Magica

Bez nazwy 3

Dziewczyna Elona Muska Grimes (33 l.) wytatuowała sobie całe plecy!