Łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem może być dla kobiet nie lada wyzwaniem. Z tego względu warto zastanowić się nad prowadzeniem własnego biznesu, który gwarantuje przecież pełną niezależność i swobodę w zakresie wyboru czasu czy miejsca pracy. Chcesz zarabiać, jednocześnie opiekując się dzieckiem, ale obawiasz się ograniczeń wynikających z powrotu na etat? Rozważ założenie działalności gospodarczej! Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych pomysłów na pracę w domu dla mam.
-
Własny sklep internetowy
Spis Treści
Prowadzenie własnego e-commerce’u to najpopularniejszy pomysł dla osób, które chcą pracować na własny rachunek. Jako mama niemowlaka mogłabyś zarządzać sprzedażą w dowolnym miejscu i czasie, poświęcając swojemu maluchowi tyle uwagi, ile tylko by potrzebował. Co więcej, sklep internetowy pozwala w łatwy sposób pogodzić pasje i zainteresowania z biznesem. Możesz oferować swoim potencjalnym klientom produkty, na których sama znasz się najlepiej – nawet zabawki i artykuły dziecięce.
Jeśli obawiasz się wyzwań technicznych związanych z założeniem sklepu internetowego, możesz odetchnąć z ulgą. Do dyspozycji masz bowiem całe mnóstwo prostych narzędzi, które pozwolą Ci kilkoma kliknięciami uruchomić funkcjonalną witrynę. Korzystając z dobrej platformy abonamentowej, zyskasz między innymi dostęp do gotowych integracji z hurtowniami, bramkami płatności czy usługami kurierskimi.
Aby założyć własny sklep internetowy, nie potrzebujesz więc ani fachowej wiedzy, ani dużego kapitału na start. Wystarczy dostęp do kompleksowego oprogramowania pozwalającego na daleko idącą automatyzację sprzedaży. Dzięki inteligentnym funkcjom e-commerce zyskasz więcej czasu na opiekę nad swoją pociechą.
Szczególnie ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie dropshipping, czyli model sprzedaży, w którym wszystkie obowiązki związane z logistyką spoczywają na współpracującej z Tobą hurtowni. Nie musisz martwić się magazynem, pakowaniem przesyłek czy transportem, ponieważ we wszystkich tych procesach wyręcza Cię dostawca. W wolnych chwilach zajmujesz się jedynie pozyskiwaniem klientów, utrzymywaniem z nimi kontaktu i wystawianiem im dowodów zakupu.
-
Sprzedaż w marketplace’ach
Do prowadzenia sprzedaży internetowej możesz wykorzystywać nie tylko witrynę własnego sklepu, ale także popularne w sieci platformy zakupowe. Mowa przede wszystkim o Allegro, czyli największym w Polsce serwisie tego typu. Stanowi on ogromną bazę potencjalnych klientów o bardzo sprecyzowanych potrzebach konsumenckich. Daje także dostęp do zaawansowanych narzędzi marketingowych, które pozwolą Ci łatwo i szybko wybić się na rynku.
Pamiętaj jednak, że Allegro to nie jedyny marketplace, na który warto zwrócić uwagę. Chcąc zarabiać na sprzedaży w sieci, możesz skorzystać także z EmpikPlace, Morele, OLX czy Ceneo. Dostęp do zagranicznych rynków dadzą Ci natomiast eBay oraz Amazon. Pamiętaj, że przy wyborze poszczególnych kanałów e-commerce najważniejsze okaże się ich dopasowanie do potrzeb i przyzwyczajeń Twojej grupy docelowej.
Jako mama możesz zacząć swoją przygodę z handlem elektronicznym od sprzedaży produktów używanych – choćby ubranek i akcesoriów, z których szybko wyrasta Twoje dziecko. Wykorzystasz w tym celu nie tylko Allegro czy OLX, ale również takie aplikacje jak Vinted. W ten sposób zweryfikujesz rynek, poznasz swoją grupę docelową i przetrzesz sobie szlak do prowadzenia sprzedaży na zdecydowanie większą skalę.
-
Handel rękodziełem i materiałami cyfrowymi
Prowadząc sprzedaż internetową, wcale nie musisz ograniczać się do asortymentów hurtowni. Swoim klientom możesz także zaoferować produkty wytwarzane ręcznie. W ten sposób z łatwością połączysz swoją pasję z aktywnością zarobkową. Świetny przykład rękodzieła, które cieszy się dużym zainteresowaniem w sieci, stanowi biżuteria handmade. Konsumenci chętnie nabywają również dekoracje, akcesoria czy meble DIY.
Udostępniając klientom rękodzieło, minimalizujesz koszty pozyskania towaru i zauważalnie wyróżniasz się na rynku. Możesz też liczyć na zainteresowanie konsumentów, którzy cenią sobie oryginalne projekty i szukają sposobu na wybicie się z tłumu. Do prowadzenia sprzedaży takich produktów wystarczy Ci prosty sklep internetowy lub konto w jednym ze wspomnianych wcześniej marketplace’ów.
Nie możesz pochwalić się żadnym talentem manualnym? Nic straconego! Zajmij się po prostu tworzeniem materiałów cyfrowych. Mogą to być poradniki w formie e-booków, autorskie fotografie czy sample muzyczne. W zależności od zaproponowanego asortymentu, będziesz mogła liczyć na zainteresowanie czy to klientów indywidualnych, czy firm poszukujących materiałów na potrzeby działań marketingowych.
Koszty pozyskania takich produktów powinny okazać się jeszcze niższe niż w przypadku rękodzieła. Co więcej, ich sprzedaż można w pełni zautomatyzować. Konfigurując proces realizacji zamówień w swoim sklepie internetowym, sprawisz, że zakupione pliki będą wysyłane do klientów natychmiast po dokonaniu przez nich opłat. Jak widzisz, zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu, który będziesz mogła przeznaczyć swojemu dziecku.
-
Copywriting i social media
Jeśli mimo ogromnego potencjału e-commerce’u, nie chcesz zajmować się sprzedażą internetową, możesz założyć też działalność w innej branży. Wygodną i elastyczną pracę w domu umożliwia choćby marketing cyfrowy, na który składają się takie obszary jak SEO, PPC, media społecznościowe i content. Wiedzę z zakresu pozycjonowania stron w wyszukiwarce czy zarządzania kampaniami reklamowymi w płatnych kanałach można dość szybko przyswoić, a nabyte kompetencje wykorzystywać w pracy o całkowicie zdalnym charakterze.
Najłatwiejsza okaże się dla Ciebie jednak prawdopodobnie nauka zasad webwritingu i prowadzenia mediów społecznościowych. Dzięki temu zyskasz możliwość tworzenia treści marketingowych na potrzeby marek z różnych branż. Wysokiej jakości artykuły oraz angażujące posty pozwolą Ci na stworzenie profesjonalnego portfolio, które może okazać się przepustką do bardzo dochodowej działalności freelancerskiej.
Oferując swoje usługi agencjom marketingowym czy też bezpośrednio właścicielom rozmaitych firm, zachowasz pełną niezależność, samodzielnie decydując o doborze projektów czy też czasie i miejscu pracy. Działalność tego typu wydaje się więc znakomitym pomysłem na pracę w domu dla mam.
-
Wirtualna asystentka
Coraz więcej przedsiębiorców szuka w sieci nie tylko usług z zakresu marketingu, ale także pomocy w kwestiach administracyjnych. Nieraz nie opłaca im się zatrudniać asystentki na pełen etat, a potrzebują kogoś, kto od czasu do czasu wykona za nich kilka telefonów, umówi parę wizyt czy zorganizuje harmonogram prac. W takich sytuacjach nieocenione okazują się usługi wirtualnych asystentek.
Są to osoby, które sprzed ekranu własnego komputera pomagają różnym firmom zarządzać administracją. Nie muszą mieć zazwyczaj żadnego specjalistycznego wykształcenia czy fachowych kompetencji. Wystarczy dobra organizacja, komunikatywność i względna elastyczność. Jeśli tylko zadbasz o ciągły dostęp do telefonu i komputera, będziesz mogła zaoferować swoje usługi wirtualnej asystentki nawet kilku firmom jednocześnie, nie zaniedbując przy tym opieki nad dzieckiem.
Praca w domu dla mam – podsumowanie
Dzięki dostępowi do Internetu, opiekę nad dzieckiem możesz w łatwy sposób połączyć z działalnością zarobkową. Nie musisz wracać na etat i być na każde zawołanie szefa. Wystarczy, że założysz własny biznes, zyskując swobodę pracy w dowolnym miejscu i czasie. W tym celu możesz zająć się zarówno sprzedażą w sieci, jak i wieloma innymi rodzajami aktywności – od marketingu cyfrowego po usługi wirtualnej asystentki. Przyglądając się bliżej swoim predyspozycjom, z łatwością znajdziesz dla siebie idealny pomysł na pracę z domu!
Komentarze