Ortopeda to lekarz, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób, wad, zapaleń, kontuzji i urazów, które są związane z układem ruchu. Pomaga osobom w każdym wieku, dzieciom i dorosłym. Gdzie znaleźć dobrego ortopedę? Kiedy warto umówić się na konsultacje?
Ortopeda – czym się zajmuje?
Spis Treści
Ortopedia do jedna z wielu specjalności lekarskich. Ortopedzi pracują w placówkach prywatnych, przychodniach i szpitalach. Lekarze tej specjalności zajmują się przede wszystkim nieprawidłowościami w zakresie układu szkieletowego (oprócz kości czaszki), a także problemami ze stawami, mięśniami, nerwami czy więzadłami. Główne obowiązki ortopedów to: przeprowadzenie badań poszczególnych elementów układu ruchu, prowadzenie leczenia wad wrodzonych, protezowanie kończyn, udzielanie pomocy przy kontuzjach i urazach, przygotowywanie opinii lekarskich i innych potrzebnych dokumentów, profesjonalne doradztwo w zakresie profilaktyki itp.
Konsultacja ortopedyczna – kiedy jest wskazana?
Jest wiele sytuacji, kiedy konsultacja u ortopedy jest konieczna. Najwięcej osób korzysta z pomocy specjalisty w momencie wystąpienia urazów narządu ruchu, tj. skręcenia, złamania czy zwichnięcia. Kolejną przyczyną jest wystąpienie dolegliwości bólowych kręgosłupa, mięśni, stawów, pojawienie się obrzęku czy innych niepokojących zmian. Oczywiście to nie wszystkie przyczyny wizyty u ortopedy. Inne, o których warto wspomnieć to:
- upośledzona mineralizacja kości,
- wady kręgosłupa, tj. lordoza, dyskopatia, przepuklina dyskowa, stenoza kanału kręgowego itp.
- wady postawy np. skolioza, kifoza, lordoza, paluch koślawy, płaskostopie,
- choroby bioder,
- wady rozwojowe u dzieci np. dysplazja wrodzona stawu biodrowego,
- choroby zapalne stawów i kości,
- mineralizacja kości,
- zmiany przeciążeniowe,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- choroby nowotworowe.
Ortopeda w Warszawie – jak wygląda wizyta?
Wizyta u ortopedy w Warszawie nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne, aby zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz opowiedzieć o występującym problemie. Pierwszym etapem wizyty jest szczegółowy wywiad medyczny. Lekarz zadaje pytanie dotyczące występującego problemu, wcześniejszego leczenia, nasilenia objawów. Następnie przechodzi do badania palpacyjnego, w którego czasie sprawdza ruchomość stawu, bolesność, występowanie ewentualnych zmian. W przypadku, gdy samo badanie nie wystarczy do postawienia diagnozy, zlecane są badania dodatkowe tj. rtg, usg ortopedyczne, artrografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. W nowoczesnych gabinetach w czasie wizyty można wykonać badanie ultrasonograficzne. Ortopeda w Warszawie na miejscu wykonuje m.in. usg stawu kolanowego czy usg barku. Badanie przyśpiesza postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia lub rehabilitacji.
Ortopeda Warszawa – wszystko podczas jednej wizyty
Osoby, które potrzebują pomocy ortopedy, z reguły odczuwają silne dolegliwości bólowe. Długie oczekiwanie na wizytę, brak możliwości wykonania potrzebnych badań może pogłębiać istniejący problem i wywoływać dodatkowy stres. Aby tego uniknąć i szybko otrzymać pomoc, warto wybrać sprawdzone centrum medyczne, w którym pracuje zespół doświadczonych lekarzy z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ortopeda w Warszawie to gwarancja skutecznego leczenia i wykonania na miejscu wszystkich niezbędny badań np. usg ortopedyczne, usg stawów, usg stopy czy usg kolana. Lekarze ortopedzi stosują nowoczesne metody leczenia, uwzględniają światowe rozwiązania i standardy, mają bogate doświadczenie zawodowe, które zdobyli m.in w państwowym szpitalu klinicznym oraz na licznych kursach. Każdy pacjent może liczyć na indywidualne podejście i wnikliwą analizę dolegliwości, a także komfortowe warunki np. bezpłatne miejsca parkingowe.
Nigdy nie wiadomo, kiedy konsultacja z doświadczonym ortopedą będzie konieczna. Warto wiedzieć, gdzie szukać dobrego ortopedy, na co zwracać uwagę, wybierając placówkę medyczną. Jak mówi przysłowie, przezorny zawsze ubezpieczony.
Komentarze