Są takie materiały, które bezwzględnie wymagają odpowiedniego poziomu zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.
Wszelakie stalowe czy metalowe elementy są podatne na oddziaływanie warunków zewnętrznych, szczególnie wilgoci, która może rozpocząć proces korozji. Jak więc łatwo się domyślić są sytuacje, w których musimy włożyć mnóstwo energii w zabezpieczenie tego typu elementów. Istnieją takie branże, gdzie od jakości zabezpieczenia antykorozyjnego zależy bardzo wiele, a czasami wręcz „być albo nie być” w biznesie.
Podstawowe metody zabezpieczenia przed korozją
Spis Treści
Zwykle w tradycyjnych zabezpieczeniach stosuje się jedną metodę lub kombinację kilku metod ochronnych, by zwiększyć szansę powodzenia. Mogą to być chociażby specjalne farby antykorozyjne, lakiery i powłoki galwaniczne. Mogą one wystarczająco izolować produkty od otoczenia i czynników powodujących korozję. Działają również dość długi czas. Od jakości i wykonania takiego zabezpieczenia zależy bardzo wiele. Zwykle uzyskujemy dość trwały efekt, ale są również sytuacje, w których z różnych przyczyn nie ma możliwości zabezpieczenia takimi właśnie sposobami. Wtedy to trzeba sięgnąć po nieco inne metody.
Nowoczesne zabezpieczenia antykorozyjne – papiery
Papier antykorozyjny VCI Ferrogard od marki Kenmix.com.pl to jeden z podstawowych papierów, które stanowią dzisiaj również alternatywę dla zabezpieczeń tradycyjnymi metodami. Papier ten pokryty jest lotnymi związkami, będącymi inhibitorami korozji, które zapewniają w dużym stopniu ochronę przed czynnikami takimi jak wilgoć. Zawinięcie szczególnie drobnych przedmiotów szczelnie w tego rodzaju papiery tworzy bezpieczne miejsce i schronienie, w którym produktom nic nie grozi przez bardzo długi czas. To rozwiązanie jest obecnie coraz chętniej wykorzystywane również w mniejszych firmach i magazynach.
W jakich branżach zabezpieczenia przeciw korozji są niezbędne?
Tego rodzaju zabezpieczenia przeciwko korozji są konieczne wszędzie tam, gdzie pojawia się długotrwałe przechowywanie elementów metalowych. To chociażby przemysł motoryzacyjny, budownictwo gdzie chroni się konstrukcje stalowe, przemysł energetyczny, elektronika, gdzie chronione są drobne podzespoły, szeroko rozumiany przemysł lotniczy i morski. Również w przypadku długotrwałego magazynowania różnorodnych elementów metalowych, pokrycie ich odpowiednimi powłokami lub zabezpieczenie we wspominanych papierach wydaje się być rozsądne i pozwala na znaczne ograniczenie strat, które zwykle i tak w pewnym stopniu się pojawiają przy długoterminowym magazynowaniu elementów podatnych na korozję.
Komentarze