Z tygodnia na tydzień liczba samochodów elektrycznych stale rośnie. Producenci marek ciągle powiększają swoje oferty, aby w jak najkrótszym czasie zredukować średnią emisję CO2. Czasem są to zupełnie nowe modele, projektowane od podstaw, a innym razem propozycje dla spalinowych odpowiedników. Poniżej przedstawiamy kolejną elektryczną odsłonę Mercedesa – EQA.
Światła LED
Przy tworzeniu modelu EQA projektanci zdecydowali się na małą korektę wyglądu udanego już wcześniej modelu GLA. Przy pierwszym rzucie oka oba te auta różnią się minimalną liczbą szczegółów, jak pas diodowy pomiędzy zmienionymi przednimi reflektorami LED, który został poprowadzony nad zabudowanym grillem czy zespolonymi ze sobą diodami tylnych lamp.
W rysunku nadwozia znajdują się obłe linie, oprócz maski i zderzaków – na nich widać kilka ostrych przetłoczeń. Ledowe listwy pomiędzy lampami pozwalają nocą od razu odróżnić EQA od modelu GLA z silnikiem spalinowym.
Przeczytaj także:
Rodzaje nadwozia – czym się kierować przy wyborze?
O czym należy pamiętać przy wymianie tarcz hamulcowych?
Sprzedaż Samochodu – co warto wiedzieć?
Wnętrze Mercedesa EQA
Projektanci zdecydowali się na nowoczesne podejście do wnętrza, które wykonano z bardzo dobrej jakości materiałów. Jego częścią jest znakomicie wyprofilowana, wielofunkcyjna kierownica oraz częściowo obszyte skórzaną tapicerką, bardzo wygodne i komfortowe fotele.
Ilość miejsca we wnętrzu Mercedesa EQA jest wystarczająca – wysokim pasażerom będzie tak samo wygodnie zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach. Bagażnik liczy 340 litrów, to o 85 litrów mniej niż w GLA. Aby otworzyć jego klapę wystarczy wykonać prosty gest stopą, a w celu jej zamknięcia – nacisnąć przycisk.
Światło wnętrzu daje duże, otwierane okno dachowe, które dodatkowo skutecznie je przewietrza. W nocy, pasażerom umila podróż ambientowe oświetlenie. Jazda jest niesamowicie cicha, czasem niestety może ją zakłócić dźwięk stale otwierającej i zamykającej się kamery cofania na tylnej klapie.
Wyświetlacz i komendy głosowe
Duży i podzielony na dwie części ekran systemu MBUX znany jest już z wcześniejszych modeli – w tym, obie mają po 10,25”. Posiada on wysoką rozdzielczość i duży kontrast. Jest on umieszczony pod przednią szybę bez jakiejkolwiek dodatkowej osłony, jednak to nie przeszkadza w prowadzeniu, kiedy promienie słoneczne odbijają się na błyszczącej powłoce.
Na kierownicy znajdują się specjalne gładziki, przy pomocy których kierowca ma możliwość wybrania funkcji, jakie będą się wyświetlać na tablicy wskaźników. System obsługiwany jest dotykowo, gestami lub poprzez komendy głosowe: Hej Mercedes.
Jeżeli chodzi o wyświetlane mapy z wizualizacją budynków – są niezmiernie atrakcyjne. Dodatkowo obraz z kamery może być wyświetlany na na ekranie centralnym podczas postoju na światłach. Jest to element rozszerzonego pakietu dla MBUX. Kierowcy lojalni marce nie będą mieli problemu z faktem, że Mercedes umieszcza dźwignię do sterowania biegów tam, gdzie inni sterowanie wycieraczek – nowi będą musieli się tego nauczyć i przyzwyczaić.
Napęd
Mercedes EQA posiada trzy wersje napędowa. Najsłabsza z nich to 190 konne EQA 250 posiadające przedni napęd. Nie oznacza to jednak, że brakuje jej mocy. Elastyczną jazdę miejską zapewnia maksymalny moment obrotowy 375 Nm. Reakcje na gaz są błyskawiczne więc przy każdej prędkości samochodowi nie brakuje wigoru. Kolejne dwie, mocniejsze wersje EQA 300 4 MATIC (228 KM) oraz EQA 350 4 MATIC (292 KM) przenoszą napęd na cztery koła.
Polecamy:
Używane Mercedesy – auta z gwarancją
Mercedes serwis Warszawa – najnowocześniejszy serwis marki Mercedes w Stolicy
Przy jeździe po autostradzie auto jest podatne na boczne podmuchy wiatru, natomiast przy hamowaniu system rekuperacji nie działa zbyt płynnie. Akumulator ma pojemność 66,5 kWh. W czasie jazdy w temperaturze około 20 stopni Celsjusza pozwala przejechać niecałe 400 km. Według producenta czas ładowania 10-80% wynosi około 30 minut.
Samochód wyposażony jest w liczne systemy poprawiające bezpieczeństwo – asystenta utrzymania i zmiany pasa ruchu oraz adaptacyjny tempomat, który automatycznie potrafi się dostosować do ograniczeń prędkości. Za tylne i boczne poduszki powietrzne oraz system rozpoznawania znaków drogowych wymagają dopłaty.
Dowiedz się więcej na temat Mercedesa!
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat marki? Wejdź na stronę MB Motors i dowiedz się więcej o aktualnych promocjach
Komentarze