Konsultacja neurochirurgiczna – kiedy zgłosić się do specjalisty?

neurochirurg

Neurochirurg zajmuje się głównie pacjentami, u których zawiodło leczenie farmakologiczne. Kiedy należy udać się na konsultację i na jakie badania trzeba się przygotować, gdyż w leczeniu neurochirurgicznym liczne metody diagnostyki obrazowej są traktowane komplementarnie.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u neurochirurga?

Neurochirurg to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu zachowawczym i operacyjnym schorzeń oraz zaburzeń układu nerwowego, zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego. Specjalizacja ta skupia się na funkcjonowaniu mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych oraz naczyń, zaopatrujących w krew te części organizmu.

Do neurochirurga najczęściej zgłaszają się pacjenci, u których terapia farmakologiczna nie przyniosła zadowalających efektów. Niepokojącymi symptomami, które powinny skłonić do odbycia konsultacji neurochirurgicznej są: bóle i zawroty głowy, omdlenia, drętwienie, mrowienie i niedowłady kończyn oraz dyskopatia kręgosłupa. Wizyta u neurochirurga jest wskazana również w przypadku gdy występują objawy związane z funkcjami poznawczymi, zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia wzroku lub słuchu o nieznanej przyczynie.

Rola diagnostyki obrazowej w neurochirurgii

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych jest nieocenionym wsparciem dla neurochirurgii. Nowe technologie mają ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny medycyny, jest to szczególnie widoczne w przypadku diagnostyki obrazowej i jej roli w neurochirurgicznym  procesie diagnostycznym. Najwyższej jakości badania obrazowe wykonywane, pod nadzorem wysokiej klasy specjalistów, w profesjonalnych centrach medycznych, takich jak Rex Medica – https://rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-neurochirurgiczne/, pozwalają na postawienie prawidłowej diagnozy lekarskiej. W procesie diagnostycznym, neurochirurg posiłkuje się wynikami badań: rezonansu magnetycznego, badania USG, RTG i tomografii komputerowej.

Nowoczesne metody rezonansu magnetycznego umożliwiają nie tylko ocenę ewentualnych zmian strukturalnych, ale również funkcji mózgu. Wykorzystanie innowacyjnych technik, takich jak badania perfuzyjne, spektroskopia, traktografia, anizotropia i innych technik dyfuzyjnych, jest możliwe dzięki zaawansowanym urządzeniom. W Centrum Diagnostyki Obrazowej RexMedica dostępne są nowoczesne aparaty o mocy 1,5 T, będące mniejszym obciążeniem dla pacjenta niż urządzenia 3-teslowe.

Dzięki badaniom rezonansu magnetycznego, możliwe jest uwidocznienie obszarów odpowiedzialnych za zachowanie integralności funkcji mózgowia. Urządzenie służy do analizy stanu istoty białej i szarej, komór mózgu i diagnostyki wad i chorób mózgu, w tym nowotworów. Pozwala także na diagnozowanie schorzeń demielinizacyjnych i na zobrazowanie patologii naczyniowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Badanie doskonale ukazuje tkanki miękkie, zmiany chorobowe w obrębie kręgosłupa oraz ocenę stanu rdzenia kręgowego.

Różnorodność i nieustanny rozwój metod diagnostyki obrazowej wywiera niewątpliwy wpływ na przebieg zabiegów operacyjnych. Techniki te stanowią równie nieocenioną pomoc w rehabilitacji.

Przebieg konsultacji neurochirurgicznej

Konsultacja neurochirurgiczna jest zwykle następstwem wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza innej specjalność. Pacjent trafia do neurochirurga, jeśli pojawią się podejrzenie, że objawy, mogą być skutkiem procesów zachodzących w obrębie układu nerwowego.

Wizyta u neurochirurga rozpoczyna się szczegółowym wywiadem, podczas którego padają pytania o przyjmowane leki, historię chorób i objawy. Po wykonaniu podstawowych badań, lekarz podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta na dodatkowe badania. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie diagnostyki, a więc badania RTG, USG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Po analizie wyników badań, lekarz wdraża leczenie zachowawcze lub kieruje na zabieg operacyjny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

4 2

Złota bransoletka damska w 3 modnych odsłonach!

iStock 1482968537

Czy Twoje etui do telefonu jest ekologiczne? Jak wybrać ekofriendly alternatywę?