Profesjonalna instalacja pompy ciepła składa się z samej pompy, połączeń hydraulicznych, grzejników lub podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej. Warto wiedzieć, jakie są opcje i czym różnią się poszczególne typy tzw. kolektorów. W naszym artykule przedstawiamy rodzaje wymienników pomp ciepła.
Kolektory poziome i pionowe – co warto o nich wiedzieć?
Spis Treści
Dwa główne typy kolektorów to wymienniki poziome i pionowe. Modele poziome mają prostą budowę, a ich montaż jest mało kłopotliwy i możliwy do realizacji przy pomocy mało zaawansowanego sprzętu. Instaluje się je na głębokości poniżej granicy przemarzania gruntu, czyi około 1,5 m. Zamontowane na działce kolektory zajmują sporą powierzchnię, dlatego są stosowane na większych posesjach. W zależności od sposobu ułożenia instalacji hydraulicznej wyróżnia się więc wymienniki meandryczne i spiralne. W jej wnętrzu przepływa niezamarzająca ciecz (najczęściej glikol), która dostarcza ciepło lub chłód do pompy. Z uwagi na niewielką głębokość pod powierzchnią gruntu, ciepło pochodzi głównie z energii promieniowania słonecznego.
Kolektory pionowe odznaczają się dużą stabilnością temperatury, niewielką powierzchnią zajętego terenu pod instalację oraz brakiem zależności od pogody. Wymienniki poziome wymagają zezwoleń wodno-prawnych i wykonania profesjonalnych odwiertów, ponieważ są instalowane na znacznej głębokości – nawet powyżej 100 m poniżej poziomu gruntu. Ten rodzaj kolektorów to duża inwestycja ze względu na zakup urządzenia i jego montaż. Są znacznie bardziej kosztowne niż wymienniki poziome.
Typy kolektorów ze względu na zasadę działania i konstrukcję
Ze względu na sposób wymiany ciepła wyróżnia się kolektory pośrednie, czyli przeponowe, tzw. rekuperatory. Spotyka się także wymienniki ciepła o działaniu bezpośrednim, czyli mieszalniki. Z kolei regeneratory to kolektory z wypełnieniem. Jeśli chcesz porównać ze sobą te rodzaje urządzeń, zerknij np. na wymienniki ciepła Hexonic.
Ze względu na konstrukcję, rozróżnia się:
- wymienniki płaszczowo-rurowe – składają się z cylindrycznego płaszcza z rurkami, w których dochodzi do wymiany ciepła,
- wymienniki płytowe skręcane i lutowane – składają się z płyt, w których ciepło przekazywane jest do miejsca o niższej temperaturze z wykorzystaniem zjawiska gradientu stężeń,
- wymienniki spiralne – składają się z dwóch spiralnie nawiniętych blach, między którymi przepływają dwa strumienie medium w przeciwnych kierunkach.
Poszczególne rodzaje wymienników ciepła Hexonic różnią się od siebie sprawnością i możliwością dopasowania do wymagań użytkownika. W kwestii doboru warto zwrócić się do dystrybutora. Należy wziąć pod uwagę ogół potrzeb ogrzewanego obiektu (metraż, kubaturę i ocieplenie), sposób wykorzystania (czy pompa będzie odpowiadać za centralne ogrzewanie, czy też za c.o. i ciepłą wodę użytkową), wielkości dostępnego terenu itd.
Pompa ciepła generuje obieg ciepła między miejscami o różnych temperaturach. Wykorzystując to zjawisko, można ogrzać pomieszczenie zimą i schłodzić je latem. Wynika to z faktu, iż pod powierzchnią ziemi panuje stała temperatura. Odpowiedni dobór rodzaju kolektorów ma duży wpływ na efektywność grzania i chłodzenia.
Komentarze