Lampy do kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a ich atrakcyjny wygląd to bonus, który chętnie dokładamy ze względu na wystrój i wrażenia estetyczne. Dobry wybór lamp do kuchni sprawi, że wykonywanie czynności w kuchni będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Korzystanie z ostrych narzędzi i procesy takie jak smażenie, czy pieczenie wymagają uwagi i dobrego oświetlenia.
Lampy do kuchni jako bardzo ważny element wyposażenia
Spis Treści
Kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy i spożywamy potrawy. Przygotowywanie potraw i półproduktów oraz gotowanie często wiąże się z korzystaniem z ostrych lub niebezpiecznych narzędzi. Kontakt z ostrymi nożami oraz wykonywanie mnóstwa manualnych czynności wymagają skupienia i dobrego oświetlenia, by cały proces przebiegał sprawnie i bezpiecznie. Oświetlenie w kuchni powinno być dobrze rozplanowane, ale również wystarczająco jasne i dobrze skupione na miejscach takich jak blat, na którym przygotowujemy składniki. Tak samo ważne jest oświetlenie nad kuchenką, tam jednak zwykle mamy oświetlenie wbudowane do okapu. Kolejnym miejscem, które wymaga dobrego oświetlenia jest stół, na którym spożywamy przygotowane wcześniej posiłki.
Lampy do kuchni dodatkowe — jakie wybrać?
Jeśli z jakichś przyczyn nie mamy możliwości zmiany aranżacji oświetlenia w kuchni możemy zdecydować się na rozwiązania pośrednie, które usprawnią procesy kuchenne bez wprowadzania w kuchni wielkich zmian i przeprowadzania remontu. Lampy do kuchni określają to, czego potrzebujemy. Typ lamp niekoniecznie jest określony do typu pomieszczenia, chociaż są takie lampy, które w kuchni sprawdza się lepiej niż inne. Na przykład żyrandole kryształowe mogą sprawdzić się w dużej jadalni, ale jeśli poszukujemy funkcjonalnych i minimalistycznych lamp do kuchni, która jest mała i nie ma w niej miejsca na przepych, to idealne będą lampy typu spoty. Są to regulowane lampy jedno lub kilkupunktowe, których klosze na stelażach są ruchome. Dzięki temu mamy możliwość skierowania wiązki światła w dowolnym kierunku. Zatem nie musimy martwić się tym, gdzie jest dostęp do prądu i czy pasuje on do oświetlenia stołu, czy blatu. Wystarczy wybrać spoty jako dodatkowe lampy do kuchni, a wiele naszych problemów ze słabym oświetleniem kuchennym się dzięki nim rozwiąże. Lampy regulowane możemy kupić w formie lamp wiszących lub stojących.
Zobacz również: Kubki świąteczne do kawy lub herbaty — jakie wybrać? Podpowiadamy!
Oszczędne lampy do kuchni
Nastały czasy, w których oszczędność energii elektrycznej nabrała dodatkowego wymiaru poza oczywistą potrzebą redukcji kosztów. Jeśli chcemy, aby nasze lampy do kuchni były energooszczędne to najlepiej wybrać albo same żarówki LED do naszych lamp, które już mamy lub zdecydować się na nowoczesne lampy LED. Lampy do kuchni LED są bardzo wydajne, potrzebują dużo mniej energii elektrycznej do przerobienia na światło, niż np. żarówki wolframowe starego typu. Dzięki temu mamy nadal tak samo dobrze oświetlone mieszkanie, czy kuchnię, a rachunek za prąd nie zwiększa się drastycznie. Dodatkowo LEDy świecąc nie emitują ciepła, co również przyczynia się do ich większej energooszczędności. Poza tym rzadziej musimy takie żarówki wymieniać, ponieważ jedna żarówka LED świeci aż 15000-3000 godzin. W tym samym czasie zużylibyśmy średnio ok. 15-30 żarówek.
Komentarze