Jakie koła do pasów zębatych wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście wysokiej jakości koła zębate. Czym jest koło zębate? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.
- Co to jest koło pasowe zębate?
- Czym wyróżniają się koła pasowe zębate?
Co to jest koło pasowe zębate? Czym wyróżniają się koła pasowe zębate? Z jakich materiałów się je produkuje? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Co to jest koło pasowe zębate?
Standardowe koła pasowe zębate to elementy większego systemu, a mianowicie przekładni. Takie koła pasowe zębate współpracują z odpowiednimi pasami zębatymi. Niniejsze komponenty najczęściej produkuje się z aluminium, żeliwa lub stali. Ponadto koła pasowe zębate mają wieniec z uzębieniem, które jest odpowiednio dopasowane kształtem do rodzaju pasa zębatego oraz jego podziałki.
Koła pasowe zębate wykonuje się w kilku wariantach konstrukcyjnych. Do najpopularniejszych zalicza się koła z dwoma burtami lub bez burt, z lewostronną czy prawostronną piastą, z obustronną piastą lub bez piasty. Ponadto producenci dostarczają koła pasowe zębate przeznaczone do dalszej obróbki przez kupującego z otworem pilotującym czy odpowiednio nawierconymi nakiełkami. Oczywiście dostępne są także koła z gotowym otworem.
Czym wyróżniają się koła pasowe zębate?
Zastanawiasz się, dlaczego produkuje się koła zębate z obrzeżami? Otóż burty boczne pełnią funkcję zabezpieczającą i jednocześnie eliminują ryzyko wypadnięcia paska zębatego z koła. Często poleca się, aby przynajmniej jedno zamontowane koło pasowe zębate miało burty. W sytuacji natomiast, gdy odległość między osiami kół jest większa niż ośmiokrotna średnica najmniejszego elementu pasowego zębatego, zaleca się, aby wszystkie koła posiadały obrzeża. Podobnie sprawa wygląda, gdy w danej przekładni wały nie są w ustawieniu poziomym, a innym.
Jak wspominaliśmy, koła pasowe zębate produkuje się z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest od takich czynników jak rodzaj pasa zębatego, warunki pracy czy sposób mocowania kół na konkretnym wale. Na przykład dla aplikacji, w których prędkość liniowa wynosi więcej niż 33 m/s, poleca się montować koła pasowe zębate wykonane ze stali. Koła pasowe aluminiowe stosuje się rzadziej z tego względu, że szybko się ścierają podczas współpracy z pasem zębatym, w którym na powierzchni zębów znajduje się tkanina poliamidowa. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć ciężar, koła aluminiowe będą najlepszym rozwiązaniem. Polecamy jednak decydować się na produkty, które zostały odpowiednio utwardzone – na przykład przez tak zwane anodowanie. Dzięki takim rozwiązaniom koła aluminiowe zużywają się nieco wolniej.
Do zalet kół stalowych czy żeliwnych zalicza się doskonałą odporność na korozję. Parametr ten udaje się uzyskać poprzez poddawanie kół odpowiedniej obróbce powierzchniowej. Modele stalowe i żeliwne są świetną opcją na pasów silniejszych – na przykład STD.
Komentarze