Jaka parownica do ubrań przyda się w domu?

rsz adobestock 744796119

Prasowanie ubrań jest jednym z najbardziej czasochłonnych obowiązków domowych. Mało kto lubi tę czynność, zwłaszcza gdy jej efekt nie zawsze jest w pełni zadowalający. W takiej sytuacji przydatna będzie parownica do ubrań – urządzenie, które do prasowania wykorzystuje strumień pary wodnej. Zobaczmy, jaką parownicę wybrać do swoich ubrań.

Na czym polega prasowanie parą?

Zamiast tradycyjnego żelazka można korzystać z różnych urządzeń pozwalających prasować parą. Połączenie pary i wysokiej temperatury pozwala wygładzać zagniecenia odzieży, a także zasłon, firan i delikatnych tkanin. Para wodna wnika w strukturę tkaniny, rozluźniając jej włókna, co pozwala na ich wygładzenie. Dodatkowo gorąca para doskonale odświeża ubrania i usuwa nieprzyjemne zapachy z tekstyliów, a także ma właściwości dezynfekujące.

Prasowanie parą jest bezpieczne dla tkanin. Na pewno ich nie przypalimy, co może zdarzyć się przy użyciu tradycyjnego żelazka. Parownica do ubrań to urządzenie dostępne w kilku rodzajach. Może to być steamer (urządzenie mogące kształtem przypominać słuchawkę telefoniczną), żelazko parowe lub generator pary, do którego można podpiąć różne akcesoria, w tym żelazko.

Steamer, czyli ręczna parownica do ubrań

Steamer to parownica ręczna, która umożliwia prasowanie zarówno w pionie, jak i w poziomie, odzieży wiszącej na wieszaku. Jest nieoceniona, gdy chcemy szybko odświeżyć i usunąć zagniecenia z ubrań tuż przed ich założeniem. Ręczna parownica do ubrań jest również idealna w podróży lub w sytuacji, gdy pilnie potrzebujemy przygotować odzież do wyjścia. Zazwyczaj parownica nagrzewa się i jest gotowa do pracy w kilkadziesiąt sekund po jej uruchomieniu.

Należy jednak pamiętać, że pojemność zbiornika na wodę, którą posiada, ogranicza ilość ubrań, które można wygładzić i odświeżyć jednorazowo. Korzystając z parownicy warto mieć na uwadze, że może być mniej skuteczna przy wygładzaniu tkanin o grubszych włóknach lub w przypadku odzieży wielowarstwowej.

Prasowanie żelazkiem z generatorem pary

Jeśli interesuje nas parownica do ubrań o dużej mocy, powinniśmy wybrać żelazko z zewnętrznym generatorem wytwarzania pary. Generatory te zazwyczaj posiadają duży pojemnik na wodę, co eliminuje konieczność jej częstego uzupełniania podczas pracy. Czas nagrzewania urządzenia wynosi zazwyczaj do kilku minut, po których parownica jest gotowa do wyprasowania większej ilości ubrań (na desce do prasowania). Żelazko z generatorem pary, oprócz skutecznego prasowania, zapewnia też solidną dezynfekcję tkanin.

Co ciekawe, sam generator pary może pełnić nie tylko funkcję parownicy do ubrań. W zależności od dostępnych końcówek i dysz, niektóre modele tego urządzenia mogą być wykorzystywane do sprzątania i dezynfekcji podłóg (bez użycia detergentów), okien, luster, okapów, płyt kuchennych oraz umywalek. Dzięki temu generator pary staje się niezwykle wszechstronnym urządzeniem.

Żelazko parowe

Alternatywą dla żelazka z zewnętrznym generatorem pary jest żelazko z wewnętrznym generatorem i mniejszym pojemnikiem na wodę. Tego typu żelazko nie będzie jednak dysponować tak dużą mocą, jak urządzenia z zewnętrznym generatorem pary, co może wymagać częstszego uzupełniania wody podczas prasowania. Dlatego wybór tego rodzaju urządzenia powinien być dostosowany do tego, jak często będziemy używać parownicy oraz do ilości ubrań, które planujemy prasować. Jeśli wykonujemy tę czynność kilka razy w tygodniu, żelazko z wewnętrznym generatorem pary może być dobrym rozwiązaniem.

Parametry parownicy do ubrań

Wybór dobrej parownicy do ubrań powinien uwzględnić moc urządzenia, a także ciśnienie wyrzutu pary wodnej. Im wyższe są te wartości, tym łatwiej i dokładniej wyprasujemy ubrania. Sprawdźmy również, czy parownica do ubrań posiada regulację intensywności strumienia pary, dzięki której dostosujemy go do rodzaju tkaniny, którą prasujemy. Weźmy też pod uwagę, ile gramów pary na minutę generuje urządzenie. Im więcej, tym łatwiej parownica usunie zagniecenia.

Istotna jest także pojemność zbiornika na wodę. Ten większy będziemy rzadziej uzupełniać podczas pracy. Przydatna jest również opcja automatycznego wyłączania urządzenia, chroniąc je przed przegrzaniem. W przypadku generatora parowego sprawdźmy natomiast, jaki zestaw akcesoriów możemy do niego podpiąć oraz czy generator posiada na nie wewnętrzny schowek.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

shutterstock 2422607919

Buty Pollonus – polski symbol jakości i komfortu

szkarlatki 3 e oze

Odkryj piękno domów w stylu nowoczesnej stodoły – te projekty musisz zobaczyć!