Jak pozbyć się perzu właściwego?

Perz właściwy występuje w wielu miejscach, czego doskonałym przykładem jest Polska. Według niektórych badań można go spotkać nawet na 4/5 wszystkich gruntów rolnych w kraju. Problem w tym, że perz może rosnąć praktycznie na każdym typie gleby, a do powstania nowej rośliny wystarczy zaledwie 2-3 cm rozłogu. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka skutecznych sposobów walki z perzem, ponieważ roślina błyskawicznie zachwaszcza uprawy zbóż.

Ze względu na to, że domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto od razu pomyśleć nad zastosowaniem skutecznego preparatu, który raz na zawsze usunie kłącza perzu. Jeżeli więc na twojej ziemi występuje kłącze perzu, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Dzięki temu poznasz najlepszy sposób zwalczania perzu właściwego.

Jak wygląda perz właściwy?

Spis Treści

Perz to roślina z rodziny wiechlinowatych, która może osiągnąć nawet 150 cm wysokości. Jej liście mają kolor ciemnozielony i zakończone są ząbkowanym języczkiem. Sam kłos jest natomiast dużo krótszy i zazwyczaj jego wysokość nie przekracza kilkunastu centymetrów. Jest to roślina wieloletnia, która rozmnaża się w krótkim czasie dzięki podziemnym rozłogom.

Dlaczego należy usuwać perz właściwy z upraw?

Chociaż zwalczanie perzu nie jest łatwe, zdecydowanie należy się za to zabrać jak najszybciej. Największym problemem jest to, że perz właściwy skutecznie pozbawia rośliny uprawne światła słonecznego i wody, co ma negatywny wpływ na ich wzrost. To jednak nie wszystko, bo perz wytwarza substancje allelopatyczne, które negatywnie wpływają na wiele rodzajów roślin. Według przeprowadzonych badań zlekceważenie problemu występowania perzu w kukurydzy może przełożyć się na straty sięgające nawet kilkunastu procent.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby zacząć stosować preparat przeciwko wspomnianym chwastom jest to, że są silnie ekspansywne. Jeżeli więc zawczasu nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to perz właściwy szybko stanie się chwastem dominującym.

Polecany preparat do zwalczania perzu

W celu wyeliminowania problemu, jaki przynosi kłącze perzu, zalecane jest stosowanie preparatu Nevada 40 OD. Szczegółowe informacje na temat tego produktu dostępne są na stronie producenta środków ochrony roślin proagri.com, gdzie można również znaleźć skuteczne produkty do walki z wieloma innymi chwastami. Na stronie dostępny jest również blog, z którego można dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy na temat roślin.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of zWEB

Napisane przez zWEB

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Akcesoria motocyklowe, których potrzebuje każdy motocyklista

Paczkarki do złomu