Jak dbać o zmywarkę, by zapewnić jej długoletnie użytkowanie?

rsz adobestock 481821863

Zmywarka to urządzenie bez którego nie wyobrażamy już sobie życia. Dzięki niej możemy uniknąć żmudnego stania przy zmywaku po skończonej imprezie czy też codziennego zmywania naczyń i tym samym zużywania dużej ilości wody. Wystarczy usunąć resztki pokarmów, by nie osadzały się na filtrze, wypełnić urządzenie i włączyć odpowiedni program. Jednak mimo wszystko zmywarka od czasu do czasu może nie spełnić naszych oczekiwań, możemy np. odczuć nieprzyjemny zapach. Dziś podpowiemy, jak dbać o to urządzenie, by zapewnić mu długoletnie użytkowanie.

Zwróć uwagę na twardość wody

Wbrew pozorom twardość wody ma duży wpływ na żywotność urządzenia. Nie oznacza to jednak, że musisz stosować filtry do wody, by zmniejszyć jej pH i ograniczyć wapienne osady. Wiele osób zastanawia się, czy miękka woda jest dobra dla zmywarki? Wydawać by się mogło, że dzięki niej nie powstają osady, jednak jeśli macie miedziane rury, to już lekko twarda woda będzie lepsza. Oczywiście miękka woda ma też sporo zalet. Kluczem do ograniczenia wapiennych osadów w przypadku twardej wody i użytkowania zmywarki jest regularne stosowanie soli do tego urządzenia. Oczywiście jakość wody, to nie wszystko, na co musicie zwrócić uwagę. Istotne znaczenie ma też czyszczenie urządzenia.

Jak czyścić zmywarkę, by działała sprawnie?

Bez wątpienia zmywarka ułatwia nam życie. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy zadowoleni z jej pracy, gdyż po wyjęciu naczyń widoczne są na nich osady, a czasem nawet zaschnięty tłuszcz. Jaka jest tego przyczyna? Najczęściej niedostatecznie częste mycie zmywarki. Jak dbać o zmywarkę? Na pewno musicie używać soli, aby zapobiegać wapiennym osadom. Najlepiej robić to przynajmniej raz w miesiącu. Zapoznajcie się z instrukcją użytkowania urządzenia, aby dowiedzieć się, jak często taki zabieg zaleca producent urządzenia. Najczęściej rekomenduje się nawet 1 kg soli na jedno użycie. Sól należy dosypywać do momentu, kiedy ze zbiornika zaczyna wypływać woda. Należy pozostawić wolną przestrzeń 1 cm poniżej otworu, gdzie wsypuje się sól. Stosowanie soli do zmywarki to oczywiście nie wszystko. Należy czyścić filtry i najlepiej robić to co dwa tygodnie. Trzeba pozbyć się zalegających resztek i przepłukać zarówno filtry jak i koszyczki, używając dodatkowo łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Ponadto warto wyczyścić w środku samo urządzenie. Zanim przejdziemy do sposobów mycia zmywarki w środku, przypominamy, że są materiały, których w zmywarce myć nie można. Może to doprowadzić nie tylko do ich zniszczenia, ale i uwalniania się szkodliwych związków, które potem mogą osiadać na innych naczyniach, z których korzystamy na co dzień. Mowa tu o niektórych plastikowych talerzykach czy kubkach zawierających BPA i BPS. Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego warto wybierać naczynia szklane, to właśnie między innymi z tego powodu. Nie zaleca się także mycia drewnianych elementów w zmywarce, gdyż będą pękać pod wpływem temperatury, a wióry mogą dostać się do filtrów.

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami lub detergentami

Zmywarkę można czyścić na kilka sposobów. Można wybierać gotowe płyny czy kapsułki służące do czyszczenia. Wystarczy wtedy albo umieścić płyn na dnie zmywarki albo włożyć kapsułkę w miejsce tej, której zwykle używa się do mycia naczyń w zmywarce i włączyć program. Innym rozwiązaniem są domowe sposoby. Zmywarkę można czyścić sodą oczyszczoną, wsypując 2-3 łyżki właśnie w miejsce na kapsułkę i uruchamiając program. Dobrze sprawdza się także domowy środek czyszczący i odkażający jakim jest ocet. Wystarczy wlać go do szklanki i umieścić ją w koszyczku zmywarki, a drugą wylać na dno urządzenia i uruchomić program zmywania. Takie postępowanie sprawi, że zmywarka będzie sprawna przez wiele lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Duży akumulator z kablami

5 ciekawostek o narzędziach akumulatorowych i akumulatorach

jakiesanajczestszeprzyczynyobrzekownog

Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków nóg?