Iksje to przepiękne dekoracyjne rośliny, które sprawiają, że przydomowy ogród staje się miejscem magicznym. Ogrodnicy cenią je nie tylko ze względu na okazałe kwiaty, ale też ze względu na fakt, że zaczynają one kwitnąć dość szybko. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się zamówić cebule tych egzotycznych roślin?
Iksja – kluczowe informacje o roślinie
Spis Treści
Iksje (nazywane również lepniczkami) są to wieloletnie rośliny cebulowe, które podobnie jak mieczyki i irysy zalicza się do rodziny kosaćcowatych. Iksje przybyły do nas z daleka, bo z upalnej Afryki. W tej chwili ze względu na walory dekoracyjne uprawia się je na całym świecie. Wzniesione, proste, nierozgałęzione łodygi iksji osiągają maksymalnie 60 centymetrów wysokości. Wnętrze łodygi wypełnia sok, który charakteryzuje się kleistą konsystencją. Osoby planujące uprawę iksji muszą zdawać sobie sprawę, że sok ten może nie tylko brudzić ubrania, ale również podrażniać delikatną skórę (należy więc zachować ostrożność przy ścinaniu tych roślin). Liście iksji (podobnie jak liście innych roślin z rodziny kosaćcowatych) są długie, mieczowate, wąskie i dość twarde. Największym walorem dekoracyjnym rośliny są jednak drobne, gwiazdkowate kwiaty, które mogą przybierać rozmaite zabarwienie. W sprzedaży dostępne są iksje o kwiatach żółtych, białych, różowych, czerwonych czy pomarańczowych. Bardzo atrakcyjnie prezentują się także kwiaty dwubarwne. Pierwsze kwiaty iksji zakwitają już w maju i przekwitają w lipcu. Iksje nie są roślinami mrozoodpornymi.
Sprawdź promocje na bulwy iksji w sklepie plantet.pl
Co trzeba wiedzieć o uprawie iksji w polskich warunkach?
Uprawa iksji w przydomowym ogrodzie jest dla ogrodników wyzwaniem (rośliny te nie tolerują przymrozków), jednak jak najbardziej jest możliwa.
Dla iksju warto jest zarezerwować takie miejsce, które będzie jednocześnie dobrze nasłonecznione (stały dostęp do słońca jest ważny dla obfitego kwitnienia), ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby połamać lub położyć łodygi tych roślin. Jeżeli posadzimy iksje na stanowiskach – zakwitną, jednak kwitnienie to będzie mniej obfite.
Jeżeli chodzi o wymagania glebowe – rośliny te potrzebują podłoża zasobnego w składniki pokarmowe, próchniczego, przepuszczalnego, o pH zbliżonym do obojętnego, a dodatkowo stale umiarkowanie wilgotnego (iksja nie lubi zarówno suszy, jak i nadmiernej ilości wody – w takich warunkach jej cebule mogą zacząć gnić).
Cebule iksji można sadzić do gruntu dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków (zazwyczaj ma to miejsce w maju). Iksji nie powinno się sadzić w miejscach, gdzie w poprzednich sezonach rosły rośliny z rodziny kosaćcowatych.
Cebule iksji po przekwitnięciu kwiatów trzeba wykopać i przenieść do pomieszczenia.
Iksje – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują?
Osoby decydujące się na uprawę iksji muszą zdawać sobie sprawę, że rośliny te są dość wymagające. Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Podczas upalnych dni najlepiej jest je podlewać rano lub wieczorem.
Inne istotne zabiegi pielęgnacyjne to spulchnianie gleby i usuwanie chwastów. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany.
Jak wybrać pełnowartościowe cebule tych roślin?
To jakie cebule iksji wybierzemy ma ogromny wpływ na to jakie rośliny wyhodujemy. Zdecydowanie najlepszym wyborem są cebule duże i jędrne. Jeżeli zamawiamy cebule przez internet, nie możemy przyjrzeć się im z bliska i ocenić, które z nich są wartościowe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupowanie takich cebul, które pochodzą z oferty polskich, renomowanych producentów.
Komentarze