Gładka, jędrna i napięta skóra to marzenie wielu kobiet. Nieustannie poszukujemy zabiegów, które pozwolą nam poprawić wygląd i napięcie skóry twarzy oraz całego ciała. Jak się okazuje, coraz chętniej sięgamy po takie zabiegi, które umożliwią osiągnięcie efektu w sposób małoinwazyjny i nie uniemożliwią nam normalnej aktywności przez długie dni lub tygodnie. Jednym z nich jest zabieg HIFU, wykorzystujący technologię ultradźwiękową. Na czym polega jego działanie? Kiedy warto z niego skorzystać? Czy jest bezpieczny? Odpowiada ekspertka z Kliniki Medycyny Estetycznej Neonia w Krakowie.
Co to jest zabieg HIFU?
HIFU https://neonia.com.pl/laseroterapia/hifu/ to zabieg, który potocznie nazywany jest bezinwazyjnym liftingiem ciała i twarzy, bo rzeczywiście technologia High Intensity Focused Ultrasound pozwala na skuteczne zwiększenie napięcia i ujędrnienie skóry. Wykorzystuje on zogniskowane ultradźwięki o dużej mocy, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny oraz oddziałują, a precyzyjnie ujmując –obkurczają warstwę włóknisto-mięśniową, powodując efekt liftingu.
Na czym dokładnie polega działanie urządzenia?
Działanie ultradźwięków przebiega niejako w dwóch etapach. Pierwszy z nich sprowadza się do podniesienia skóry, które widoczne jest zaraz po wykonaniu zabiegu i wynika ono z termicznej koagulacji i denaturacji kolagenu. W trakcie zabiegu fale ultradźwiękowe wywołują bowiem drgania cząsteczek w tkankach, a w wyniku tego tarcia powstaje ciepło, które podgrzewa kolagen.
Drugi etap to tzw. działanie późniejsze zabiegu, które związane jest z rozpoznaniem przez organizm koagulacji kolagenu jako obrażeń i koniecznością rozpoczęcia procesu gojenia ran. Fibroblasty pobudzone zostają wówczas do syntezy kolagenu i innych składników, które są ważne do odbudowy tkanek. Dochodzi zatem do przebudowy struktur skóry i całkowitego zastąpienia starego kolagenu nowym.
Wspomniała Pani, że to „bezinwazyjny lifting ciała i twarzy”. Czy to oznacza, że zabiegiem możemy objąć dowolne jego i jej części?
Tak, zabieg HIFU cechuje się wysoką precyzją, dlatego może zostać zastosowany nawet na niezwykle delikatnych częściach ciała, takich jak okolice oczu, szyja. W zasadzie można wykonać go wszędzie tam, gdzie chcemy ujędrnić skórę i wzmocnić jej strukturę. Wygładzi on zatem zarówno zmarszczki na czole, wokół oczu, bruzdy nosowo-wargowe, poprawi owal twarzy, zlikwiduje drugi podbródek i tzw. pelikany na ramionach. Z powodzeniem może być jednak stosowany także na udach, pośladkach, biodrach, brzuchu, a także do ujędrnienia piersi.
Jak przebiega sam zabieg? Czy trzeba się do niego jakoś szczególnie przygotować?
Zabieg nie jest może zabiegiem zaliczanym do grupy relaksujących, ale nie jest też bolesny – po prostu trzeba przez chwilę przyzwyczaić się do działania aparatu. Głowica przykładana jest bowiem do wybranej części ciała kilkakrotnie. Cały zabieg trwa około pół godziny, w zależności od tego, jak duży obszar jest mu poddawany. Nie wymaga on także specjalnego przygotowania. Specjalista ocenia jedynie stan skóry i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
Jakie okoliczności mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu HIFU?
Choć zabieg HIFU jest zabiegiem bezpiecznym, tak jak w przypadku niemal wszystkich procedur medycznych istnieją okoliczności, które uniemożliwiają jego wykonanie. Zalicza się do nich ciążę i karmienie piersią, które wykluczają wykonanie także wielu innych zabiegów. Zabieg HIFU nie może zostać także przeprowadzony w przypadku stwierdzenia zmian skórnych na newralgicznym obszarze ciała, stanów zapalnych, infekcji skórnych, a także u osób chorujących na nowotwory, padaczkę, cukrzycę, choroby neurodegeneracyjne czy posiadające wszczepiony rozrusznik serca lub metalowe implanty.
Kiedy spodziewać się efektów zabiegu?
HIFU to jeden z tych zabiegów medycyny estetycznej, którego efekty widać tuż po jego wykonaniu. Skóra staje się bardziej gładka i wyraźnie ujędrniona. Trzeba jednak podkreślić, że to tylko przedsmak tego, czego można się spodziewać po upływie około dwóch do trzech miesięcy po zabiegu, czyli wtedy, gdy dojdzie do pełnej odbudowy i zastąpienia starych włókien kolagenowych nowymi. To dlatego wystarczy wykonać jeden zabieg, a jego ewentualne powtórzenie zalecane jest dla podtrzymania efektów.
Komentarze