Fizjoterapia uroginekologiczna bez tajemnic

physiotherapy 2021 09 01 12 49 59 utc

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, skupiająca swoją uwagę na mięśniach dna miednicy. Specjaliści zajmują się nie tylko leczeniem dysfunkcji, ale również ich profilaktyką. Wbrew pozorom, fizjoterapeuci uroginekologiczni nie zajmują się jedynie kobiecymi problemami zdrowotnymi, chociaż to kobiety częściej odwiedzają tych specjalistów. Pacjentami fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą być też mężczyźni i dzieci. Jaka jest rola mięśni dna miednicy? Kiedy warto udać się na wizytę do specjalisty? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

Jaka jest funkcja mięśni dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy zlokalizowane są w przestrzeni ograniczonej przez spojenie łonowe, kość guziczną oraz guzy kulszowe. Podczas skurczu biorą one udział w utrzymaniu moczu, gazów i stolca, kiedy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej (na przykład w trakcie kichania lub kaszlu), podtrzymują również żeńskie narządy płciowe, które mają tendencję do obniżenia w wieku starszym. Rozluźnienie mięśni dna miednicy umożliwia nam oddanie moczu lub stolca, ale również jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu porodu drogami natury. Zaburzenia pracy tej grupy mięśni mogą powodować przykre konsekwencje związane z wydalaniem czy przyczyniać się do wystąpienia powikłań okołoporodowych. Na mięśnie dna miednicy, zwłaszcza w ciąży, działają ogromne siły, dlatego warto dbać o ich dobrą kondycję.

Kto powinien odwiedzić gabinet fizjoterapii uroginekologicznej?

Na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego może umówić się każdy. Istnieją jednak pewne wskazania, które w szczególności powinny skłonić pacjenta do udania się do tego specjalisty. Są to:

  • przygotowanie do ciąży i porodu drogami natury;
  • przywrócenie funkcji mięśni dna miednicy po porodzie;
  • blizna po cięciu cesarskim;
  • rozejście mięśnia prostego brzucha;
  • ból w obrębie kręgosłupa i dna miednicy;
  • nietrzymanie moczu i stolca;
  • zaparcia nawykowe;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • dysfunkcje seksualne;
  • endometrioza, trudności z zajściem w ciążę;
  • obniżenie narządów rodnych u kobiet;
  • przygotowanie i rehabilitacja po operacjach uroginekologicznych.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jednak wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną oraz wygodny strój. Na początku specjalista zbierze wywiad, skupiając się na zgłaszanych przez Pacjentkę dolegliwościach oraz na oczekiwanych efektach leczenia. Badanie przedmiotowe składa się z dwóch etapów. W pierwszym ‒ fizjoterapeuta oceni postawę ciała. Następnie, za zgodą Pacjentki, zbada mięśnie dna miednicy przez pochwę. Badanie różni się od wizyty u ginekologa tym, że pacjentka zamiast na fotelu ginekologicznym, najczęściej leży na kozetce. Jeśli Pacjentka nie wyraża zgody na badanie, terapeuta zadaje odpowiednie pytania, żeby wiedzieć, na której warstwie dna miednicy musi się skupić, pomaga w tym często model miednicy. Po zakończeniu badania, specjalista pokaże Pacjentce odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu. Kolejne wizyty umawiane są według indywidualnych potrzeb. Tak jak podczas każdej rehabilitacji, w przypadku fizjoterapii mięśni dna miednicy, kluczem do sukcesu jest systematyczne wykonywanie zadanych ćwiczeń i stosowanie się do zaleceń.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

dgz8lXqa2lsk13c

Czy napowietrzanie akwarium jest potrzebne?

korie cull izime1jwjcy unsplash

Dlaczego warto kupować markowe ubrania?