W obecnych czasach nie tak łatwo jest zadbać o siebie. W natłoku codziennych obowiązków wielu z nas odsuwa zabiegi pielęgnacyjne na dalszy plan, skupiając się na niezbędnym minimum. Część osób z powodu braku czasu kupuje produkty kosmetyczne „przy okazji”, nierzadko wybierając pierwszy z brzegu krem lub żel pod prysznic, nie zastanawiając się nad składem. W dłuższej perspektywie może to mieć niekorzystne skutki w postaci podrażnień czy alergii skórnych, poza tym jest również szkodliwe dla środowiska.
Stosowanie kosmetyków naturalnych nie musi być skomplikowane i czasochłonne, a jego efekty warte są tego, by dać im szansę. Jakie są najważniejsze zalety pielęgnacji w zgodzie z naturą?
Produkcja przyjazna środowisku
Spis Treści
Już sam proces wytwarzania naturalnych kremów, żeli czy balsamów nawilżających, zaplanowany jest w taki sposób, aby jego ewentualny niekorzystny wpływ na środowisko był zminimalizowany. Dobrej jakości kosmetyki naturalne wykorzystują składniki, które:
- pochodzą z ekologicznych upraw, niestosujących chemicznych środków ochrony roślin i nienaruszających równowagi ekosystemów;
- są pozyskiwane bez stosowania szkodliwych dla przyrody i ludzkiego zdrowia metod;
- są wytwarzane w sposób etyczny, z poszanowaniem godności ludzi oraz bez wyrządzania szkody zwierzętom.
Również polskie marki kosmetyczne przykładają ogromną wagę do spełniania tych standardów. Nie trzeba zatem szukać daleko, by zaopatrzyć się w znakomitej jakości, wyprodukowany w etyczny sposób balsam nawilżający czy naturalny żel do mycia ciała. Warto przy tym pamiętać, że wybierając kosmetyki polskich marek, wspieramy rozwój rodzimej gospodarki, a także mamy gwarancję, że ich składniki nie były testowane na zwierzętach.
Krem nawilżający naturalny – lepszy dla naszego zdrowia
W dobie rosnącej wiedzy o wpływie wszystkiego, czego używamy, na nasze zdrowie, coraz częściej wybierając produkt pielęgnacyjny, bierzemy pod uwagę także ten aspekt. Decydując się na konkretny naturalny żel do mycia ciała albo krem pod oczy, chcemy, by nie zawierał on niczego, co mogłoby odbić się niekorzystnie na naszym organizmie. Producenci wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.
W dobrej jakości naturalnych produktach pielęgnacyjnych nie znajdziemy zatem m.in.:
- różnych form aluminium, mogącego powodować wysypki, podrażnienie i reakcje alergiczne;
- ftalanów, które kumulując się w organizmie, mogą przyczyniać się m.in. do występowania astmy i rozmaitych uczuleń;
- odpowiedzialnych za wytwarzanie piany SLS-ów i SLES-ów, szkodliwych przede wszystkim dla skór suchych i wrażliwych;
- zapychającej pory, będącej pochodną ropy naftowej wazeliny;
- syntetycznych barwników, łączonych z takimi dolegliwościami jak reakcje alergiczne, wysypki, a także badanych obecnie pod kątem działania rakotwórczego.
Naturalne kremy nawilżające, balsamy do ciała, oczyszczające żele bazują na składnikach przebadanych i dobrze tolerowanych, które nie są wiązane z problemami zdrowotnymi. Właściwie jedyne ryzyko stanowi fakt, że możemy mieć alergię na roślinę, z której pozyskano ekstrakt lub olej. Zdarza się to jednak rzadko, a ewentualna reakcja uczuleniowa zwykle przebiega łagodnie (w przeciwieństwie do niektórych alergii np. na sztuczne barwniki). Krótkie, proste składy naturalnych kosmetyków zmniejszają ryzyko natrafienia na składnik, który mógłby nas uczulić.
Zgodnie z filozofią less-waste
Choć najważniejszy jest skład, kupując oparty na olejach balsam nawilżający czy skomponowane z roślinnych ekstraktów serum, zwracajmy uwagę także na opakowanie. Jeśli zależy nam na dobru planety, starajmy się wybierać pojemniki, których produkcja nie obciąża nadmiernie ekosystemu, a także takie, które wpisują się w filozofię less-waste, czyli generują jak najmniejszą ilość odpadów. Większość naturalnych marek kosmetycznych pakuje swoje produkty w opakowania przyjazne dla środowiska, często z surowców wtórnych.
Krem nawilżający naturalny czy ekologiczny solny peeling, zamknięte w estetycznym szklanym opakowaniu, stanowią wspaniały prezent dla każdego, komu leży na sercu los środowiska. Po zużyciu kosmetyku słoiczek z ciemnego szkła (z takimi spotykamy się najczęściej), można wykorzystać np. jako pojemnik na drobiazgi (kolczyki, pinezki), a w szklanej buteleczce po serum można wymieszać 2–3 oleje, uzyskując własny olejek do paznokci.
Komentarze