Wraz z początkiem września do szkół wróciło tysiące uczniów oraz nauczycieli. Aby stworzyć im jak najlepszą przestrzeń do nauki i pracy, potrzebne jest zapewnienie nie tylko pomocy naukowych, ale również odpowiedniej czystości w klasach. Dlaczego warto dbać o porządek w placówkach edukacyjnych? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Jakie wymogi czystości powinny spełniać placówki edukacyjne?
Spis Treści
Sprzątanie szkół i przedszkoli podlega pewnym regulacjom, które zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Według tej ustawy wszystkie sale lekcyjne, pracownie i sprzęty powinny być utrzymane w należytej czystości, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom oraz nauczycielom. Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność za to bierze dyrektor danej placówki — dlatego powinien on zatrudnić personel, który z łatwością poradzi sobie z każdym zadaniem.
Zapewnienie czystości w szkołach obejmuje nie tylko podstawowe sprzątanie jak odkurzanie czy mycie podłóg. Ze względu na dużą liczbę osób przebywających w obiekcie, istnieje zwiększone ryzyko wymiany patogenów oraz wirusów. Ponadto w wielu miejscach mogą powstawać grzyby i pleśń, które stanowią zagrożenie dla zdrowia uczniów. Właśnie z tego powodu wszystkie placówki powinny być codziennie dezynfekowane i dokładnie czyszczone.
Czystość w placówkach edukacyjnych — dlaczego jest jeszcze ważna?
Regularne sprzątanie jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczyna się sezon chorobowy. Nie ulega wątpliwości, że za większość przypadków zachorowań wśród uczniów odpowiadają wirusy przyniesione przez inne dzieci. Dbanie o czystość pomaga zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, dzięki czemu podopieczni oraz nauczyciele chorują rzadziej i nie opuszczają zajęć. Wiąże się z tym również zmniejszona absencja nauczycieli, a mniejsza liczba zwolnień lekarskich, to z kolei oszczędność dla placówki.
Ponadto uporządkowana przestrzeń wspiera rozwój oraz efektywną pracę uczniów. Brudne ławki, czy podłogi mogą odwrócić uwagę dzieci — ze względu na dużą ilość bodźców w czasie lekcji, dodatkowe rozpraszacze na pewno nie wpłyną pozytywnie na osiągane wyniki w nauce. Czyste klasy pomagają w przyswajaniu informacji i ułatwiają nauczycielom nawiązanie kontaktu z uczniami.
Jak zadbać o czystość w placówkach edukacyjnych?
Sprzątanie szkół to wymagające zadanie, które pochłania sporo czasu. Personel sprzątający musi nie tylko przygotować sale lekcyjne na kolejny dzień zajęć, ale także pozbyć się innych zanieczyszczeń wpływających na komfort i bezpieczeństwo dzieci. Aby skutecznie sprzątać placówki edukacyjne, konieczne jest zadbanie o takie kwestie jak:
- zamiatanie, odkurzanie i mycie powierzchni płaskich,
- czyszczenie toalet, pryszniców i innych sanitariatów,
- pranie dywanów w gabinetach nauczycielskich, czy salach wychowania przedszkolnego,
- wyrzucanie i segregacja śmieci,
- wietrzenie klas, gabinetów, szatni i sali gimnastycznej.
Ponadto w szkołach cyklicznie powinna być przeprowadzana dezynsekcja i deratyzacja. Do wszystkich tych zadań, potrzebne są skuteczne, a zarazem nieszkodliwe środki czystości oraz odpowiednie wyposażenie jak kombinezony, rękawice, maski i urządzenia sprzątające. Dlatego bardzo dobrym wyborem jest zlecenie tych prac firmom sprzątającym, które mają odpowiednie kwalifikacje oraz narzędzia. Dzięki temu możemy nie tylko zaoszczędzić na wynagrodzeniach dla personelu, ale przede wszystkim mieć pewność, że uczniowie będą przebywać w czystych i bezpiecznych klasach.
Komentarze