Biokominki cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście nie bierze się ona znikąd. Czemu warto zdecydować się na jeden z nich? Jakie zalety, w porównaniu z tradycyjnymi kominkami, są najbardziej godne uwagi?
Biokominki – dobra alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych
Spis Treści
Tradycyjne kominki są w stanie wprowadzić do pomieszczenia niepowtarzalny nastrój, ale korzystanie z nich wiąże się z wieloma wadami. Najważniejszą są z całą pewnością emitowane przez nie spaliny. Wydostają się na zewnątrz, pogłębiają problem smogu, co niekorzystnie wpływa na jakość powietrza i tym samym stan zdrowia nasz i sąsiadów. Nie bez znaczenia jest też to, że część spalin przedostaje się do pomieszczeń, również zanieczyszczając znajdujące się w nich powietrze. Paliwo do kominków – drewno – jest dość drogie i wymaga sporej, odpowiednio przystosowanej przestrzeni do przechowywania.
Żadna z tych wad nie dotyczy biokominków. Eksploatacja urządzeń tego typu jest czysta – zarówno, jeśli chodzi o powietrze, jak i sam kominek. To zasługa specyfiki paliwa do biokominków, czyli etanolu, który w procesie spalania nie wytwarza sadzy i cząsteczek smolistych. Dzięki temu biokominki są też dużo bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska. Nie bez znaczenia jest również fakt, że biokominki mogą być instalowane w dowolnych wnętrzach – nawet tam, gdzie nie instalacji kominowej.
Biokominki wolnostojące, wiszące czy do zabudowy? Jaki eko kominek będzie najlepszy?
Za wyborem biokominka przemawia również duża różnorodność tych urządzeń. W ofercie producentów znajdziemy najróżniejsze warianty, wśród których bez problemu dobierzemy ten idealnie dopasowany do naszych potrzeb oraz specyfiki danego wnętrza. Jeśli chodzi o budowę i sposób montażu, wyróżniamy przede wszystkim:
- biokominki stołowe: ten rodzaj kominka jest najbardziej uniwersalny – może być używany dosłownie w każdym wnętrzu. Nie wymaga żadnego montażu – wystarczy ustawić go na stole lub w innym, dowolnym miejscu i podpalić;
- biokominki wiszące: montowane na ścianie – podobnie jak obraz lub półka wisząca. Kominek tego typu możesz dopasować do różnych wnętrz. Ze względu na nowoczesny wygląd i minimalistyczny design, szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym;
- biokominki do zabudowy: biokominek tego typu powinieneś zamontować w swoim domu przede wszystkim, jeśli zależy ci na efekcie klasycznego kominka. Jeśli chodzi o wygląd, jest on bardzo podobny do paleniska tradycyjnego kominka i może być montowany w przeznaczonej na niego wnęce.
Biokominki wiszące – idealne do każdego wnętrza w zastępstwie dla tradycyjnych kominków
Kominki wiszące, jak już wspomnieliśmy, doskonale sprawdzają się w różnych wnętrzach. Sposób ich montażu sprawia, że mogą być używane we właściwie dowolnym pomieszczeniu. Jedynym warunkiem jest odrobina wolnego miejsca na ścianie. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać ten, który pod względem designu będzie idealnie dopasowany do naszego mieszkania. Na biokominek wiszący warto zdecydować się nie tylko ze względów dekoracyjnych. Emituje on również wyczuwalne ciepło, w związku z czym doskonale sprawdza się jako sposób na dogrzanie wnętrza.
Biokominki narożne zastąpią tradycyjny kominek. Biokominek portalowy do tradycyjnych wnętrz
Biokominki do zabudowy (w tym narożne) to propozycja dla klientów, którzy szukają odpowiednika dla zwykłego kominka. Jeśli chodzi o wygląd, oba rozwiązania nie różnią się między sobą. Różnice widać jednak pod względem sposobu spalania. Biopaliwo nie generuje szkodliwych związków (choć z uwagi na komfort domowników zalecane jest regularne wietrzenie), nie wytwarza również sadzy. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny z punktu widzenia wygody użytkowania – biokominek nie wymaga czyszczenia.
Komentarze